Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hıçkırık Nasıl Geçer Kesin Çözüm

03.04.2019
Hıçkırık Nasıl Geçer Kesin Çözüm

Hıçkırık aniden ortaya çıkmaktadır ve bizi olumsuz etkileyen bu durum ile ilgili hıçkırık nasıl geçer? Hıçkırık nedenleri ve hıçkırığa doğal çözüm yolları.

Hıçkırık Neden Olur?

Kişinin geçici olarak hava alması engellendiğinde ortaya çıkan hıçkırık belirli bir sebep olmadan da gerçekleşebilir.

Genellikle küçük bir sorun olan hıçkırığın uzun sürmesi çok daha ciddi bir tıbbi soruna yol açabilir. Uzun süren hıçkırıkların altında yatan ciddi bir sebep olabilir.

REKLAM ALANI

Hıçkırığın meydana gelmesi ani olarak istem dışı bir şekilde diyaframın daralması ve aynı zamanda gırtlak ve glottisin tamamen kapanmasından kaynaklanmaktadır.

Çoğu insanın hıçkırığı bir iki dakika içerisinde tedaviye gerek kalmadan geçer. Nadiren de olsa bazı hıçkırıklar bir ay yada daha uzun sürebilir. 2 aydan daha uzun süren hıçkırıklar inatçı hıçkırıklar olarak bilinir.

Hıçkırık Nedenleri Nelerdir?

 • Diyaframın yani göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran kasın istem dışı kasılmasıyla oluşur.
 • İnatçı hıçkırıklar inme ve mide – bağırsak sorunlarından oluşabilir.
 • Eğer hıçkırığınız 48 saatten uzun sürerse bir doktora görünmelisiniz.
 • Alkolden uzak durmak ve çok hızlı yemek yememek hıçkırıkla karşılaşma olasılığınızı azaltır.
 • Stres ve yoğun yaşanan duygular hıçkırığa neden olur.
 • Sigara içmek.

Uzun Süren Hıçkırık Nedenleri

Doktor ve hastanın olası nedenini belirleyemediği uzun süreli hıçkırıklar bazı kronik hastalıkları ile ilgili olabilir. Bu hastalıklardan herhangi birini yaşıyorsanız hıçkırığa neden olan sebebin bu olduğunu söyleyebilirsiniz.

 • Astım ve zatürre gibi solunum yolu hastalıkları,
 • Merkezi sinir sistemini etkileyen beyin tümörü gibi hastalıklar,
 • Psikolojik ve duygu durum değişikliklerinin yoğun yaşandığı durumlar,
 • Kanser gibi kemoterapi tedavisi alınan ilaçların yan etkileri,
 • Hıçkırık neden tutar sorusu için hamileliği de örnek olarak verebiliriz.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık nasıl geçer sorusu uzun süreli ve kısa hıçkırıklar için değişmektedir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi uzun süreli hıçkırıklar için doktorunuza görünmelisiniz.

Bunun haricinde hıçkırığın tedavisi ile ilgili genel olarak karbondioksit miktarının arttırılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Hıçkırığa kesin çözüm olacak öneriler:

 1. Elleriniz İle Kulaklarınızı Kapatın: Buradaki amaç sinir uçlarını sakinleştirerek hıçkırığa çözüm bulmaktır.
 2. Bitter çikolataya batırdığınız limon dilimlerini emmekte hormon seviyelerinizi düzenleyerek hıçkırığa çözüm olabilir.
 3. Bir Kese Kağıdına Hava Vermek: Karbondioksit miktarının çoğalmasını sağlayacağımız bu yöntem ile spazmları durdurarak hıçkırığın kesilmesini sağlayabiliriz.
 4. Hıçkırık Nasıl Geçer Bir Kaşık Şeker İle: Bir kaşık şeker ya da tatlı bir şeyi yutmanız siniri yatıştırarak solunum ritminizi düzeltebilir.
 5. Soğuk su, sıcak su, buz emmek, nefes tutmak gibi bazı yöntemler kişiden kişiye değişen sonuçlar vermektedir. Bazı insanların hıçkırığı bu yöntemler ile geçerken bazılarının geçmeyebilir. Aslında en kolay ve temel yol kese kağıdına nefes alıp vermenizdir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yenidoğan bebeklerin büyüme aşamasında annelerin oldukça fazla karşılaştığı hıçkırık aslında sindirim sisteminin doğru çalıştığını göstermektedir.

Eğer iyi bir izleyiciyseniz bebeğinizi emzirdikten sonra hıçkırık tuttuğunu görebilirsiniz. Bu onun doğru geliştiğini gösteren bir işarettir.

Peki bebeklerde hıçkırık nasıl geçer? Bebeğinizin hıçkırığının nasıl geçirileceğini merak eden anneler çözümü anne sütüdür. Bebeğinizi biraz daha emzirerek hıçkırığının geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerin hıçkırığının geçmesi için anneler limon suyunu önerse de bu besinin pH değeri bebekler için uygun olmadığından böyle bir çözüm yoluna gidilmemelidir.

Büyüyen bebekler için özellikle ek gıdaya geçiş sürecinde hıçkırık sorunları ile karşılaşılabilir. Bu durum için bebeğinize su verme işlemini biberondan bardağa geçerken yavaş yavaş vermeli ve hava yutmasını engellemelisiniz. Ya da buna uygun bardaklardan satın alabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.