Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Her Yüzeyden Küf Lekesi Nasıl Çıkar Sorusuna Cevaplar

Her Yüzeyden Küf Lekesi Nasıl Çıkar Sorusuna Cevaplar

Duvardaki, kumaştaki, halıdaki ya da çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkar sorularınıza cevap olabilecek kesin çözüm olan temizlik yöntemleri.

Küf nemli ortamda oluşan ve ıslak bölgelerin neden olduğu ve kötü kokulara sebep veren mantar oluşumlarıdır. Bu oluşumlar sağlık açısından oldukça zararlıdır. Bu bitkisel organizmaların oluşumuna karanlık ve az havalandıran bölgelerde de görülebilir.

Küf lekelerinin görülmesinin hemen ardından müdahale edilmesi gerekmektedir. Çeşitli nesnelerde görülebilen küflerin hepsine ayrı ayrı müdahale yöntemleri vardır. Zamanında temizlenmeyen küf lekeleri çıkarılması zor oluşumlara neden olurlar.

REKLAM ALANI

Küf Nasıl Önlenir?

Küfü önlemek için yapmamız gereken ilk adım küfün oluşmasını sağlayacak koşulları ortadan kaldırmak olmalıdır.

 1. Evinizi sık sık havalandırarak küflerin oluşmasına müsaade etmeyin.
 2. Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra iyice havalandırıp kuruduktan sonra yerlerine asarsanız kumaşlarda küf lekesine rastlamazsınız.
 3. Malzemelerinizin küflenmesini önlemek için nem dengesini sağlayan ürünler kullanın.
 4. Banyolar küf oluşumu için oldukça müsait alanlardır. Bu sebepten sık sık havalandırın.
 5. Gıdalar için küfleri önlemek istiyorsanız son kullanma tarihini iyi bakın ve buzdolabındaki bütün yiyeceklerin ağzını kapalı tutun.
 6. Özellikle yaz aylarında ıslanan ve terli kıyafetlerini çamaşır sepetine attıktan sonra en kısa sürede makinenizi çalıştırın.

Çamaşırlardan ve Kumaştan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Açık renkli giysilerden küfleri çıkarmak için öncelikle evin dışında bir yumuşak fırça yardımıyla lekeleri temizleyin. Evin içerisinde yapmanız halinde küf mantarının başka bir yere bulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle beyaz giysileriniz için klorlu ağartıcı küf temizliğinde kullanılabilir. Bunun yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Klorlu ağartıcıyı kullanmak için su ile seyreltilebilir. Bir sprey tabancasını da küflerle mücadele için kullanabilirsiniz.

Koyu renkli kumaşlarınız için ağartıcı yerine limon suyu kullanabilirsiniz. Yine evin dışında yumuşak fırçanızı kullanarak küfün kabasını alıp daha sonra limon suyu ile lekeyi nemlendirebilirsiniz. Nemlenen lekenin kuruması için güneşten faydalanmalısınız. Kuruyan lekeyi yıkama talimatlarına göre durulayabilirsiniz.

Pamuk ve organik kumaşlarda sıcak su kullanılabilirdir. Bu özellikteki kumaşlarınızda küf lekesini temizlemek için mümkün olduğunca sıcak su kullanabilirsiniz.

Yine bir başka küf lekesi çıkarıcısı olan boraksı kullanmakta temizlik için çok iyi sonuçlar verir.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Kimsenin görmekten hoşlanmadığı küfler halılarınızda da oluşabilir. Halıdaki küf lekelerini temizlemek için şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Halı ya da koltuktaki küfü fırçalayarak iyice çıkardıktan sonra,
 • Elektrik süpürgesi ile bu küfü iyice alın. Eğer torbalı bir makineye sahipseniz bu temizlik işleminden sonra süpürge torbasını çöpe atın.
 • Bulaşık deterjanı ve suyu kullanarak bir temizlik karışımı oluşturup halıda küf oluşan bölgeyi iyice temizleyip,
 • Bir kağıt havlu ya da beyaz temiz bir havlu ile nemini iyice alın.
 • Daha sonra küf öldürücü bir ürün kullanarak halıdaki küf lekesini çıkarabilirsiniz. Bu bir daha oluşmasını önleyecek bir adımdır.
 • Eğer böyle bir ürün bulamazsanız doğal bir çözüm olan bir bardak su ile yarım limonu karıştırıp bir tutam tuz ile de küfün oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Duvardaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvarlarda oluşan siyahlıklar küflenme anlamını taşımaktadır. Bunlar için bir miktar diş macunu ile fırçalama yöntemini kullanabilirsiniz. Yine fayans araları içinde şu makalemizdeki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Duvardaki küf lekeleri için doğal bir çözüm olan sirke kullanılabilir. Bunun haricinde yapabilecekleriniz şu şekildedir.

 1. Sprey şişesindeki sirkeyi kullanarak lekeli bölgeye sıkabilirsiniz.
 2. Bir süre bekledikten sonra yıkayabilir ya da bezle temizliğini yapabilirsiniz. Duvarların nasıl silinmesi gerektiğini ilgili makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.
 3. Çok fazla kalınlaşmış küfler için önce çamaşır suyunu kullanıp bir gün sonra sirkeli su ile temizlik işlemi yapabilirsiniz.
 4. Yaklaşık 4 litre suya 1 bardak klorlu ağartıcı kullanabilirsiniz.

Banyodaki Küf Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Banyo temizliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli durum küfün oluşmasını önlemek olmalıdır. Bunun haricinde sirkeli su – boraks ve karbonat ile birlikte çamaşır suyu banyodaki küf lekelerini çıkarabilir.

Küf lekesi nasıl çıkar sorularınıza ayrı ayrı başlıklarla verdiğimiz temizlik önerilerinin yanı sıra küfün oluşturduğu rutubet kokusu nasıl çıkar diye merak ediyorsanız yazının üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. oysan dedi ki:

  küf lekesi nasıl çıkar sorusu çok saçma tek yöntem boyamak

 2. Sevim Yacan dedi ki:

  Biryere gidince evde koku oluyor. Ne yapabilirim? Teşekkürler.

  1. byreha dedi ki:

   Evdeki kokunun yerini tespit edebilirseniz sizlere yardımcı olmak kolaylaşacaktır. Eğer bir tahmininiz varsa ona göre de bazı tavsiyeler verebiliriz.

   1. Seda dedi ki:

    Evdeki taytuyu koltukları ilk defa sabunlu su ile sildim Ardindan duru su ile sildim. Koltuklar rutubet kokuyor bu kokuyu nasıl gecirebilirim?

    1. byreha dedi ki:

     Koltuk silme makalemizdeki yöntemleri uygulayarak koltuklarınızı güzelce silin ve daha sonra camları açıp iyice havalandırarak kurumasını sağlayın. Koltukları silerken kumaşına ve aşırı ıslak bezler kullanmamaya özen gösterin.