Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Her Kadının Bilmesi Gereken Meme Kanseri Belirtileri

10.05.2020
Her Kadının Bilmesi Gereken Meme Kanseri Belirtileri

Bu üzücü durum ile karşılaşmak neredeyse normal bir hale geldi. Ancak gelişen tıp çözümlerini üretebiliyor sizde hemen erken meme kanseri belirtilerini öğrenin.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

Dünyada sekiz kadından biri yaşamları boyunca invaziv meme kanseri geliştiriyor ve bu kadınlar arasında en sık teşhis edilen ikinci kanser türü.

Aslında en temel madde sağlıklı göğüslerinizin nasıl göründüğünü ve normal zamanlarda nasıl hissettiğinizi bilmektir ve herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza muayene için gitmektir.

REKLAM ALANI

Şimdi bu değişiklikler kesinlikle yüzde 100’ünüzün meme kanseri olduğu anlamına gelmiyor. Yani bu belirtiler olsa bile iyi huylu bir tümörün belirtileri olabilir. En gerçekçi sonuca varabilmek için tüm resim görüntüleme, muayene ve muhtemelen biyopsiye bakmak zorundasınız.

Ve en önemlisi 40 yaşından sonra yıllık mamografi çektirmektir. Ayrıca bu süre 25 yaşın üzerindeki yüksek riskli kadınlar için her 1-3 yılda birdir. Bunlar herhangi bir belirti bile olmadan önce kanseri çok erken aşamalarda tespit etmenize yarar.

Göze çarpan değişiklikler olduğunda kanser genellikle daha ileri seviyeye geçmiş demektir. Burada size her kadının bilmesi gereken en yaygın ve en erken dönem meme kanseri belirtileri ve semptomları belirteceğiz.

İngiltere’de erken teşhis için limonlu bir belirti göstergesi paylaşılıyor. Bizde bu görseli Türkçeleştiren https://www.hamaratabla.com/meme-kanserinin-en-yaygin-belirtileri sayfasına teşekkür ediyoruz. Bu fotoğrafı sizinle paylaşıyoruz.

1. Yumrular

Zarar vermeyen bir kitle veya yumru çoğu kadının fark ettiği ilk meme kanseri belirtilerinden biridir. Göğsün herhangi bir yerinde kontrol edilmesi gereken farklı veya anormal hissettiren sert veya yumuşak, hareketli veya sabit herhangi bir şey olabilir.

Ve sadece bir kist veya fibroadenom (bir tür iyi huylu tümör) olduğu ortaya çıkmış bir kütleye sahip olmanız her yeni yumrununda iyi olduğu anlamına gelmez. Koltuk altınıza uzanan dokularıda kontrol etmeyi unutmayın.

2. Ağrı ve Hassasiyet

Meme kanserinin sadece yüzde 15’i ağrılıdır bu nedenle göğsünüzde ağrı hissediyorsanız sadece yanlış sütyen boyutunu giyme olasılığınız çok daha yüksektir.

Bu meme ucunun hemen üzerinde ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, enflamatuar meme kanseri olan kadınlar için bölgedeki ağrı ve hassasiyet genellikle meme kanserinin erken belirtilerinden biri olabilir.

Metastaz yaptığını gösteren bir işaret ve vücudunuzun bel ve kalça gibi diğer bölgelerinde ağrı hissedebilirsiniz. İki haftadan daha uzun süredir devam eden ağrıların kontrol edilmesi gerekir.

3. Belirgin Damarlar

Görsel olarak memenin yüzeyine yapışan damarlar meme kanseri belirtileri olabilir.

Kanser kütlesi, kanın serbest akışını engelleyerek damarlarınızın tıkanmasına neden olabilir bu da damarları belirginleştirebilir. Ama ayrıca bunlar emzirme gibi faaliyetlerden de kaynaklanabilir.

4. Meme Başı Deşarjı

Meme ucundan çıkan her şey muhtemelen alarm vericidir ancak buradaki akıntıların çoğunun aslında iyi huylu olduğunu söyleniyor, özellikle de sütlü ise. Kanser için akıntı genellikle tek taraflı, büyük miktarda ve kanlı olur. Nasıl göründüğüne bakılmaksızın bu potansiyel meme kanseri belirtisini kontrol ettirin.

5. Kızarıklık

Kanserli memede sıklıkla gördüğümüz şey deride kızarıklıktır. Genellikle tek bir kararma endişe vermez ancak büyük kırmızı lekeler özellikle enflamatuar meme kanserinin (şişmiş göğüslerin yanında) bir işareti olabilir.

Çoğu zaman insanlar bunu bir enfeksiyon olarak karıştırır özellikle emziriyorsanız bazen böyle lekelenmeler olabilir. Ancak kızarıklık geçmezse doktorunuz kanseri teşhis için cilt biyopsisi yapacaktır.

6. Derinin Çukurlaşması

Kanserde en sık görülen cilt değişikliklerinden bir diğeri ciltte portakal kabuğu görünümüdür. Bu durum kanser tutulum nedeniyle cildi çektiğinde olur.

7. Küçük Pembe Yumrular

Göğsünüzdeki papüller olarak adlandırılan kırmızı lekeler genellikle kanserli olmayan bir durumun belirtisidir ancak meme kanserinin erken belirtileri de olabilir. Bu bazen döküntü veya küçük böcek ısırıkları gibi görünebilir.

8. Ters Meme Başı

Bazı durumlarda tümör neredeyse meme ucunun veya cildinizin arkasındaki kanala bağlanır ve geri çekilmesine yani içeri çekilmesine neden olur.

Bunu emzirmeden sonra geliştirdiyseniz normal bir durumdur. Ancak aksi takdirde meme başının veya cildin tersine çevrilmesi kontrol edilmelidir çünkü bu meme kanserinin erken bir belirtisi olabilir.

9. Şişmiş Lenf Düğümleri

Şişmiş lenf düğümleri genellikle bir enfeksiyon belirtisidir. Eğer kalıcı ise kesinlikle kontrol edilmesini istersiniz çünkü yayılan bir kanser belirtisi olabilir. Özellikle koltuk altlarınızın altındaki şişmiş düğümler meme kanseri belirtileridir.

10. Ani Asimetri Bozuklukları veya Boyut Değişimi

Göğüslerinizin görünümündeki değişiklikler özellikle şişlik veya büzülme ve bir tarafta diğerine göre asimetri bozukluğu gibi şeyler meme kanserinin önde gelen bir belirtisidir.

11. Uzun Süreli Anormallikler

Bir kadının meme kanseri öyküsü varsa ve iki haftadan fazla bir süre boyunca herhangi bir semptomu varsa doktora gitmeli ve gerekirse bir çalışma yapmalıdır.

Kanserli olmayan sorunların çoğu iki hafta sonra daha iyidir ancak kanser yayılırsa baş ağrısı, nöbetler, kemiklerinizdeki ağrı, nefes darlığı, nefes almada zorluk, hatta sadece yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çağımızın hastalığı olan meme kanseri için bütün kadınları bu belirtileri bilmelidir.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.