Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamilelikte Mide Yanması Sebepleri ve Tedavisi

20.01.2019
Hamilelikte Mide Yanması Sebepleri ve Tedavisi

Hamilelikte mide yanması tüm hamile kadınların yarısından fazlasının özellikle ikinci ve üçüncü trimesterlerde yaşadığı göğsün ortasındaki yanma hissidir.

Mide ekşimesi hamilelik sırasında sık görülen bir şikayettir. Kalp ile ilgisi olmamasına rağmen göğsün ortasındaki bu yanma hissinin sebeplerini ve ilaç kullanmadan tedavi yöntemlerini yazının içeriğinde bulabilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Mide Yanması Neden Olur ve Nasıl Bir Duygu?

Mide ve yemek borusu arasındaki kapak mide asidinin yemek borusuna geri dönmesini engelleyemediğinde mide yanması (ekşimesi) meydana gelir.

REKLAM ALANI

Hamilelikte mide yanması ise progesteron hormonu valfin genişlemesine neden olduğu için sıklıkla karşılaşacağınız bir durumdur. Bu durum mide asidinin yemek borusuna geçmesine ve o bölgeyi tahriş etmesine neden olduğu için mide yanması diye adlandırdığımız ve göğsümüzdeki o acı tadı duyarız.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar ve Kaçıncı Ayda Biter?

Mide yanması aslında reflü olarak da adlandırabileceğimiz bu durum bir çok kadının başına sadece hamilelikte gelebilir. Ve mide ekşimesi durumu genellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlarında başlamaktadır. Bazı kadınla için ise bu durum daha erken başlayabilmektedir.

Özellikle hamileliğin son üç ayında daha sık görülmektedir. Çünkü büyüyen uterus bağırsaklara mideye baskı uygular. Midede artan basınç ise daha fazla mide sıvısının yemek borunuzu tahriş etmesi anlamına gelmektedir.

Peki bu yanmalardan ne zaman kurtulacaksınız. Ne yazık ki doğuma yakın bir zamanda bebeğin kafası rahim ağzına doğru ilerlediğinden basınç hafifler ve biraz hafifleme hissedersiniz. Yani hamilelikte mide yanması doğuma yakın bir zamanda sona ermektedir.

Hamilelikte Mide Yanması Bebeğe Zarar Verir Mi?

Bebeğin sizin mide yanmalarınızla başı dertte değil bu durum onu hiç etkilemiyor. Hamilelik belirtileri başladıktan sonra doğuma kadar geçen sürede vücudunuzun genel olarak size verdiği tepkileri bebeğiniz hissetmez ve onun için bir zararı yoktur. Hatta yaşadığınız bir çok olumsuzluğun sebebi bebeği koruma amaçlıdır.

10 Madde İle Mide Yanmalarınızı Azaltın

 1. Üç büyük ana öğün yemektense ara öğünlerle az az 5 – 6 öğün tüketmeye çalışın.
 2. Yemekten sonra uzanmak ya da yatmak için bir saat kadar oturur pozisyonda bekleyin.
 3. Baharatlı, acı ve yağlı yiyeceklerden kaçının.
 4. Gazlı içecekler, alkol, çikolata, domates, sirke, nane ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.
 5. Öğün aralarında yine az az bol su tüketin.
 6. Uykunuzda başınızı olabildiğince yüksekte tutun.
 7. Kesinlikle sigara içmeyin!
 8. Bedeninin duruşuna özen göster ve başını sürekli dik tutmaya çalış.
 9. Ara öğünlerinizden bir tanesi mutlaka uyumadan 2 saat kadar öncesine denk gelsin. Ya da bu vakitte birşeyler atıştırmayı dene.
 10. Zarar vermeyen geniş ve rahat kıyafetler giyinin.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide yanması ile ilgili tedavi yöntemleri bu durumu engellemeye yönelik çaba göstermemiz olacaktır. Bununla birlikte tüketmemiz gereken yiyecekler ile bu durumu azaltabiliriz. Aynı zamanda bir kaç doğal tedavi yöntemi de bu sorunumuza yardımcı olacak araçlardır.

 • Yoğurt tüketin ya da yarım bardak ılık süt için.
 • Bir bardak ılık süt içerisinde bir çorba kaşığı bal ekleyerek tüketin.
 • Hamilelik sırasında tüketilmesi güvenli olan zencefili deneyin.

Mide yanması problemi olan hastaların kullandığı antasitler sorununuza çözüm olabilir. Fakat hamileliğinizi ciddiye alın ve doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaçlı tedavi yöntemini uygulamayın. Yazılanları iyi takip edip bitkisel çözümlerle de sonuca ulaşamadıysanız uzman bir doktora görünmeniz anne – bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bu efsane doğru olabilir. Hamilelikte fazla mide yanması sorunu yaşayan annelerin bebekleri oldukça saçlı doğar. 🙂

REKLAM ALANI