Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamilelikte Kabızlık ve Bitkisel Çözümleri

24.01.2019
Hamilelikte Kabızlık ve Bitkisel Çözümleri

Hamilelikte kabızlık bir noktadan sonra tüm kadınların yarısını etkilemektedir. Hormonal değişikliklerin sebep olduğu problemin çözüm yöntemleri.

Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve seyrek çalışması, karın ağrısı, dışkıların geçişindeki sertlik hamilelik yaşayan kadınların bu üç kabızlık belirtisini yaşaması muhtemeldir.

Hamilelik sırasında ki kabızlığın en büyük nedeni düz kasları gevşeten progesteron hormonunun artmasıdır.

REKLAM ALANI

Neden Kabızlık Sorunu Yaşıyorum?

Hamilelikte artan progesteron hormonu salgısı sindirim kanalı hareketlerini yavaşlatarak kabızlığı meydana getirmektedir. Bu durum kabızlığın en önemli nedeni olsa da 9. haftadan itibaren salgılanmaya başlayan hormonun öncesinde de kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Eğer başka hastalıklarınız yoksa en hormonal değişikliklere bağlı olarak en erken 9. haftada hamilelikte kabızlık sorunu yaşamanız muhtemeldir. Bütün hamile kadınların üçte birinin sorunu olan kabızlık ile ilgili kesinlikle şu tarihte yaşamaya başlarsınız diye bir tabiri kullanmak doğru değildir.

Hamilelikte kabızlık yapan nedenler:

  • Az su içme
  • Hareketsiz yaşam
  • Lifli gıdalar tüketme eksikliği
  • Hamilelikte fazla kilo alımı
  • Hamilelikle ilgili kullanılan bazı ilaçlar
  • Endişe ve stres

Hamilelikte Kabızlıkla İlgili İlaç Kullanabilir Miyim?

Hamilelikte yaşanılan sağlık sorunlarının çözümünün genel olarak zor olması ve bitkisel tedavi ağırlı olmasını gerektiren sebeplerden bir tanesi kullanılabilecek ilaçların sınırlı sayıda olmasıdır.

Müshil haplarının da hamilelikte kabızlık sorunu için tedavi amaçlı kullanılması önerilmemektedir. Yaşamınızı oldukça zorlaştıran bir hal almaması için verilen tavsiyelere ve bitkisel çözümlere yeterli özen göstermenizi tavsiye ediyorum.

Bunun haricinde doktorunuza danışarak tedavi amaçlı bir ilaç alıp alamayacağınızı sormakta fayda vardır. Genellikle müshil rahim kasılmalarını uyarıp dehidrasyona neden olduğu için kullanılması önerilmeyen ilaçlar arasındadır.

Gebelikte Kabızlık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Yaşanılan kabızlık sorununun çözüme kavuşturulmasından da öte kadınların düşündüğü en önemli sorunlardan bir tanesi de kabızlığın bebeğe zarar verebileceği endişesidir.

Eğer sadece kabızlığın bebeğinize zarar verip vermeyeceğini merak diyorsanız cevap hayır, hamilelikte kabızlık bebeğe zarar vermez. Fakat kronik bir kabızlık ya da öksürük gibi rahatsızlıklarınız varsa rahim basıncını arttıracak ıkınma v.b davranışlar düşük yapma riskinizi arttıracaktır.

Ikınma ve öksürük hareketleri karın içi basıncını arttırdığı için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten ileri derecede bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız hamilelikte kabızlık sorunu için doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bütün bu anlatılanlara dayanarak hamilelikte kabızlık sorununu kaçınılmaz bir son olarak görmeden öncesinde ki tavsiyelere kulak vermeli ve sorunu hafif bir şekilde atlatmanın yollarını aramalısınız.

Bazen doğum sonrasında da devam edebilen kabızlık ile ilgili çözüm önerileri:

  1. Lif içeriği yüksek gıdalar tüketmelisin: Hamile kadınlara vitamin ve antioksidan sağlayan lifli içerikler kabızlık sorununa da çözüm olmaktadır. Taze meyve, sebze, tahıllar ve özellikle kuru erik lif içeriği yüksek gıdalardır.
  2. Çok fazla sıvı tüketin: Hamilelikte kabızlık sorununa yakalanmamak ya da yakalanınca çözüm olabilmek adına sıvı içecekleri fazlasıyla tüketmelisiniz. İçinde sinameki bulunan bitki çaylarından uzak durmalısınız. Tüketmeniz gereken sıvı miktarını arttırmalı ancak bunları bitki çaylarından sağlamamalısınız.
  3. Öğün sayınızı arttırın: Düzensiz yemek alışkanlıklarını bırakarak 3 öğünlük yemek sayınızı belirli saatlerde ki 5 – 6 öğüne çıkarın.
  4. Egzersiz yapın: Hamilelikte kabızlık için ağır olmayan fakat esnekliğinizi koruyacağınız egzersizler yapın.

Hamilelikte Kabızlık Sorununa Bitkisel Çözümler

Hamile kadınların kabızlık sorunuyla ilgili tavsiyeleri ve uzman doktorunuzun uygulanabilirliğine onay vermesi halinde bazı bitkisel çözümler kullanılabilir. Bununla ilgili olarak bizim tavsiyemiz “zeytinyağı” nın bağırsak hareketlerinde ki olumlu etkisi dolayısıyla yemeklerinizde kullanmanızdır.

Kuru kayısının da kabızlığa çözüm olduğu bilinmektedir. Kuru kayısıyı hem tüketebilirsiniz hem de içeceğiniz suya atarak faydalarından yararlanabilirsiniz.

Hamilelikte kabızlık için kuru inciri sabahları aç karnına bir iki adet tüketebilirsiniz.

REKLAM ALANI