Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamilelikte Grip İle İlgili Bütün Merak Edilenler

15.10.2019
Hamilelikte Grip İle İlgili Bütün Merak Edilenler

Hamilelikte grip hastalığı önemle üstünde durmamız gereken bir durumdur. Hastalığın komplikasyonları, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verdiğimiz makalemiz sizi ve çocuğunuzu koruyacak.

Hamilelikte Neden Hasta Olmamalıyız?

Hamile olduğumuzda vücudumuz ile ilgili her şey sadece bizi değil aynı zamanda doğmamış bebeğimizi de ilgilendirmektedir. Bu sebepten hamilelik döneminde yaşamamız muhtemel hastalıkların önemi oldukça artmaktadır. Anne adaylarının da hamilelik döneminde en çok sakındıkları durum “hasta olmak” olmalıdır. Hamile annelerimizin birçoğunda bağışıklık sistemi stres ve daha başka etkenlerden dolayı zayıflamakta bu da virüslere daha yatkın olmalarına sebep olmaktadır.

Yaygın bir şekilde görülen grip hastalığı ise bu durumdan dolayı anne adaylarını ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Hamileyken grip hastalığına yakalanmamız da normal bir zamandaki grip hastalığından farklı komplikasyonlar gösterebileceği için kendimize çok daha fazla dikkat etmemizi ve önem göstermemizi sağlamalıdır.

REKLAM ALANI

Hamilelikte Grip Tehlikeli Midir?

Evet. Hamile iken bağışıklık sistemimiz daha zayıftır, dolayısıyla da hamilelikte hastalıklara karşı daha dirençsiz ve savunmasız oluruz. Gripte bu bağışıklığı düşük vücudumuzda çok önemli komplikasyonlara sebep olabilecek bir hastalık halini alabilir. Özellikle pnömoni ve zatürre gibi komplike hastalıklara sebebiyet verip uzun bir tedavi süreci geçirmemizi sağlayabilecek “grip” hastalığı bebeğimize de bu hastahaneye geliş gidişlerimizde büyük zararlar verebilir.

Aynı zamanda “hamilelikte grip” hastalığına yakalanan annelerimiz, erken doğum, düşük yapma, düşük doğum ağırlığı gibi risklerle karşı karşıya kalabilir. Tabii ki bir çok annenin böyle komplikasyonlarla karşılaşma ihtimali düşük ancak bilinmesi gereken bir şey var ki “hamilelikte” ciddi bir vaka geçirme olasılığımız yüksektir.

Hamilelikte Grip Bebeğime Zarar Verir Mi?

Hamile olduğumuzda immun (bağışıklık) sistemimiz zayıflar, aslında bu iyi bir durumdur böylece vücudumuz bebeğimizi yabancı olarak algılamaktan vazgeçer ve ona karşı savaşmamış olur. Ancak bağışıklık sistemimiz zayıfladığından vücudumuz hastalıklara karşı artık daha az dirençlidir. Bu da vücudumuzun grip, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı artık normal şartlarda olduğu gibi güçlü savaşmayacağını gösterir.

Burada bilinmesi gereken en önemli durum grip virüsü “bizden” bebeğimize bulaşabilecek bir hastalık değildir.

Ancak hastalığın ağır seyrettiği hallerde bebek bundan olumsuz etkilenebilir. Grip komplikasyonları önemli hastalıklara sebep olduğundan bebeğimizde ve kendimizde pek çok ciddi hastalıklara yakalanma oranını arttırabilir.

Grip geçiren hamile kadının henüz doğmamış bebeği de prematür yani erken doğum veya düşük riski altındadır ve grip bebeğiniz için fetal distresse de sebep olabilir. Yani sevgili anne adayları grip belirtilerini iyi öğrenmeliyiz. Öncelikli olarak grip aşımızı yaptırıp ve hamilelikte grip ile nasıl başa çıkabilirim sorularının cevabını bulup vücudumuza yardımcı olmalıyız. Bu şekilde davranarak hastalığın ağır seyretmesini engellemeliyiz.

Hamilelikte Grip Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte grip hastalığı yaygın bir şekilde yanıldığımız sorunlardan birisidir, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Burada en önemli belirti öksürüktür.

Baş ağrısı, ateş, bitkinlik gibi önemli belirtilerin görüldüğü annelerimizin gripten hızlıca kurtulmak için öncelikle doktoruna başvurması gerekmektedir. Hamile anneler grip aşısını mutlaka yaptırmalıdır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre grip aşısı yaptıran hamile kadınlarda grip vakası %50 daha az görülmüştür.

Hamilelikte grip hastalığının en önemli belirtileri:

 1. Zorlukla nefes alma, ve nefes darlığı
 2. Kanlı mukus
 3. Göğüs veya karın bölgenizdeki ağrı veya baskı
 4. Ani baş dönmesi
 5. Şiddetli veya sürekli kusma
 6. Bebeğinizin hareketlerinin çok fazla olması ve bunları hissetmemek
 7. Ateş düşürücü ilaçlarla düşmeyen yüksek ateş

Hamilelikte Grip ve Nezle Olunca Ne Yapılmalı?

Grip ya da başka benzeri semptomlarla hastalanmanız durumunda evde bolca dinlenmeliyiz ve başkalarıyla temasımızı azaltmalıyız. Doktorumuza danışmamız oldukça önemli ve faydalı olacaktır. Kendi kararlarımızı alarak ilaç tedavisine başlamamalıyız. Zaten hamilelik süresince alabileceğimiz sınırlı sayıda ilaç vardır.

Özellikle hamileliğimizin ilk 12 haftası boyunca tüketilecek ilaçların sayısı oldukça azdır. Grip tedavisinin en önemli aşaması bu hastalığa hiç yakalanmamamızı sağlayacak tutumlar sergilemektir. Öncelikle salgın bir hastalık olan mevsimsel grip hastalıkları için “grip aşısı” olmamız oldukça faydalı bir yöntem olacaktır. Grip aşısı haricinde hastalık riskimizi azaltmak için:

 • Sık sık elleri yıkamak
 • Yeterli derecede dinlenme ve uyku
 • Sağlıklı bir beslenme programı
 • Ailemizde ki hasta kişiler veya arkadaşlarla yakın temastan kaçınma
 • Düzenli egzersiz
 • Stresi azaltmak

grip ile ön mücadelemizde bize oldukça fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte grip olduğumuzda ise uzman bir doktor tavsiyesiyle tedavi olmamızın yanında kendi kendimizin doktoru olacak davranışları sergileyerek de tedavi sürecine olumlu katkı yapabiliriz.

Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir

Hamilelikte Gribe Ne İyi Gelir

 • Yüksek derecede ateşlendiğimizde bunu hemen tedavi etmeliyiz. Doktorunuza danışmanız koşuluyla evde asetaminofen bulundurmamız ateş için hemen uygulayabileceğimiz tedavi yöntemlerindendir.
 • Bol sıvı tüketmeliyiz.
 • Antiviral ilaçlara ihtiyacınız olup olmadığına doktorunuz karar verecektir. Antiviral ilaçlar, mikropların vücudunuzda büyüyüp gelişmesini engelleyecektir. Bu ilaçlar sizin daha hızlı bir şekilde iyi hissetmenizi sağlayabilir ve belirtilerinizi daha hafif hale getirebilir ilaçlardır. Şu zamana kadar gebelerde ciddi yan etkilerine rastlanmamıştır.
 • Beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz.
 • Bolca dinlenmeli ve ev işlerimiz de yardım istemeliyiz. Çalışma koşullarımıza göre küçük bir izne ayrılmak iyi gelecektir.
 • Kişisel temizliğimize oldukça dikkat etmeli ve ellerimizi sıklıkla yıkamalıyız. Hapşırma, öksürük gibi durumlarda ağzımızı kapatmak için elimizi kullanmaktan çekinmeliyiz.

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırmam Güvenli Mi?

Hamilelikte Grip Aşısı Güvenli Mi

Hamilelikte Grip Aşısı Güvenli Mi

Evet, hamilelikte grip aşısı güvenlidir. Burada en önemli durum gebeliğimizin ilk 3 ayı çünkü ilk üç ay düşük olma olasılığı yüksek olan bir dönem bu sebepten doktorunuza danışarak tedavi olmanız ve aşınızı bunun sonucunda yaptırmanız gerekmektedir.

Grip aşıları canlı virüs içermediğinden “inkative” dediğimiz virüs aşısı içerdiğinden kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu aynı zamanda gebelik sırasında bebeğinizi de koruyan ve yaşamının ilk aylarında (bebek doğduktan sonra ilk 6 ay kadar) ona yardımcı olan önemli bir tedavi yöntemidir.

Geçmişte, yumurta allerjisi olanlara grip aşısı önerilmezdi. Ama şimdi içeriğinde yumurta kullanılmamış yeni aşılar var ve bu alerjik reaksiyonları önleyecek bir tedavidir.

Bir anne hamileyken aşılandığında, aşılanmış anneden plasenta boyunca doğmamış bebeğe antikorlar bulaşır. Aşı, bebeği doğumdan sonra 6 aya kadar koruyabilir. Çalışmalar ayrıca gebe kadınlarda gribin bağışıklama yoluyla önlenmesinin doğmamış bebeğin büyümesini olumlu yönde etkileyebileceğini de göstermiştir.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.