Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamilelikte Cinsellik İle İlgili Tüm Detaylar

19.01.2019
Hamilelikte Cinsellik İle İlgili Tüm Detaylar

Sevişerek bebeğinize zarar vereceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hamilelikte cinsellik ile ilgili merak edilenleri cevapladık.

Neslimizi devam ettirmek ya da haz duygumuzu tatmin etmek yaratılıştan bugüne milyonlarca yıl geçmesine rağmen insanlar cinsellikle ilgili tüm detayları halen rahatça konuşamıyor. Kimseye soramadığınız hamilelikte cinsellik ile ilgili ipuçları için bir başkasıyla konuşmanızı yine erteliyoruz. Bütün cevapları makalemizde bulabileceksiniz.

Hamilelikte Cinsellik Güvenli Midir?

Sanırım ebeveynlerin tamamının en çok merak ettiği soru hamilelikte cinsel ilişkiye girilebilir mi? sorusudur. Bu merakın altında ise koruma içgüdüsü yatmaktadır. Hamilelik yaşayan bir kadın anne olacak olmanın dürtüsüyle bebeğime zarar verir miyim endişesi yaşamaktadır. Aynı şekilde babada bebek zarar görür korkusuyla cinsellikten uzaklaşmaktadır.

REKLAM ALANI

Genel bir kanı olarak gebelikte yaşanan cinsel ilişkilerin düşük ile bağlantılı olduğu iddiası doğru değildir. Seks yapmanızı engelleyen herhangi bir hastalığınız yoksa ve normal bir hamilelik süreci yaşıyorsanız zevk aldığınız sürece cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Ancak hamileliğinizin bir kısmı ya da tamamında cinsel yaşamdan uzak durmanızı gerektirecek bazı durumlar vardır. Bunları yaşamadığınız sürece hamilelikte cinsellik güvenlidir diyebiliriz.

Hamilelik Sırasında Seks Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hayır, hamile bir kadının eşi ile yaşadığı cinsel yaşamın bebeğe bir zararı yoktur. Amniyotik kese ve uterusun güçlü kasları bebeği korumaktadır. Ayrıca serviksi kapatan mukus tıkacı kalın bir yapıdadır buda bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Penis hamileliğinizde vajinanın dışına çıkmaz ve bebeğe ulaşmaz yani gebeliğiniz boyunca yaşayacağınız cinsel ilişkinin bebeğe zarar verme ihtimali sıfıra yakındır.

Gebelikte Cinsel İlişki Yaşamak Düşüklere Neden Olur

Bu tamamen bir şehir efsanesidir. Normal bir gebelik yaşıyorsanız ya da düşük riskli bir hamileliğiniz varsa cinsel yaşamınızın düşüklere neden olması mümkün değildir. Bu endişemizi yenebilmek için düşüklerin neden kaynakladığını iyi bilmemiz gerekiyor. Cinsel ilişkiyle yaşayacağınız orgazm hafif uterus kasılmalarına neden olacaktır, bu kasılmalar genellikle geçici ve zararsızdır.

Hamileliğimde Kaçıncı Aya Kadar Cinsel İlişki Yaşamalıyım?

Hamileliğiniz de cinselliğe dair merak ettiklerimiz arasında ne zamana kadar ilişki yaşamamız gerektiğidir. Bu aşamada söyleyebileceğimiz doktorunuzun size aksini söylemediği sürece cinsel ilişki yaşamanızı sınırlayacak bir ay ya da hafta yoktur.

Birçok kadın hamilelikte cinsellik deneyimlerini paylaşırken farklı davranışlar sergilemektedir. Bazıları bu anları daha zevkli bulabilirken, bazıları ise gebeliğinin tamamında ya da bir kısmında bundan hoşlanmadıklarını ifade etmektedirler.

Hamileliğin getirmiş olduğu duygu ve fizyolojik değişiklikler de cinselliği tamamen etkilemektedir. Hassaslaşan göğüslerinizin ya da vajinal akıntınızın cinsel yaşamınıza doğrudan etki ettiğini söyleyebiliriz.

Yani yaşadığınız hamilelik semptomları ile ilgili herhangi bir sorunun yoksa 37. hafta dahi cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bunun size ya da bebeğinize bir zararı olmayacağını söylemiştik. Tabi büyüyen karnınız ve hareket etme kabiliyetinizin azalması cinsel yaşamınızı da etkileyeceği için bu zamanlarda bir cinsellik yaşamanız zevkten çok eziyete dönüşebilir. Biz sadece gebelikte kaçıncı aya kadar cinsel ilişki yaşayabilirim sorusuna cevap arıyoruz. Ve bunun cevabı herhangi bir sorun olmadığı sürece bir kısıtlamanın olmadığıdır.

Hamilelikte Uygulayabileceğiniz Cinsel İlişki Pozisyonları

Aslında tamamen birlikte yapmaktan zevk aldığınız ve alışkın olduğunuz bir pozisyonu kullanmaya devam edebilirsiniz. Hamilelikte cinsellik ile ilgili söylenilenleri bir kenara bırakıp eğer istemiyorsanız eşinizle konuşabilmeli ya da yaşamak istediğiniz bir hazzı paylaşmayı bilmelisiniz.

Sizi güvende tutacak bazı pozisyonları kullanmanız sağlığınız açısından daha değerli olacaktır. Bununla ilgili olarak paylaşmak istediğimiz şey: ağırlığı hissetmediğiniz yani eşinizin yanında ya da önünde olduğun pozisyonlarla cinsel ilişki yaşamak daha güvenlidir.

Hamileliğinizde merak ettiğiniz durumlardan bir tanesi de oral seks olabilir. Oral seks güvenli midir? diye soracak olursanız enfeksiyonlara karşı korunmalısınız. Ayrıca vajinanın içine hava girmemesine özen göstermelisiniz. Üçüncü trimester boyunca ise oral seksten uzak durmalısınız.

Hamilelikte Cinsel Arzularım Değişti Neden?

Hamilelikte cinsellik ile ilgili değişik deneyimler vardır. Ve her kadın aynı şeyleri hissetmeyebiliyor. Özellikle ilk üç ay sevişmekten uzak duran kadınların mide bulantısı, yorgunluk ve karamsarlık gibi hamilelik belirtilerinden dolayı cinsellikten uzaklaştığı görülmektedir.

Bu durumu yaşayan kadınların ikinci trimesterda cinselliğe daha olumlu baktığı görülmüştür. Ya da eşinizin cinsel arzusunun azalması, artması gibi durumlarda pornolar kadınları etkilemektedir. Bazı erkekler gebelik yaşayan eşini oldukça çekici bulabilirken bazıları bu durumu garipsemektedirler.

Erkeklerin hamilelik yaşayan eşlerinden uzaklaşmasının en büyük nedeni bebeğe zarar verme korkusudur. Biz eşimiz ile konuşmalı ve cinsel yaşamımızı sekteye uğratmayacak şekilde deneyimlerimizi paylaşmalıyız.

Hamilelikte Cinselliğin Zararlı Olduğu Durumlar

Doktor tavsiyesinin önemli olduğu bu durumlarda cinsel yaşamdan uzaklaşmanız gerekebilir.

  • Erken doğum yapma riski
  • Vajinal kanamalar
  • Çoğul gebelik
  • Daha önce düşük ya da erken doğum yapmak
  • Amniyotik sıvı sızıntısı

Hamileliğinizde Cinsel Sağlığı İhmal Etmeyin!

Cinsel yollarla bulaşan hastalıkları kimse yaşamak istemez. Gebeliğinizde prezervatif kullanımını arttırmalı hatta korunmasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Çünkü korunmak sadece gebe kalmanızı engellemektedir. Aynı zamanda mantar ve vajinal enfeksiyonlardan da sizi korumaktadır.

Aksi durumlar yaşamanız halinde doktorunuzla konuşmaktan çekinmemelisiniz. Ve şüphe duyduğunuz ya da bir şeylerin yanlış gittiği hissine kapıldığınız her an yardım almalısınız.

REKLAM ALANI