Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamilelikte Asla Yapılmaması Gereken 11 Şey

03.02.2019
Hamilelikte Asla Yapılmaması Gereken 11 Şey

Büyüyen bebeğinizin sağlığı ve güvenliği için sigara ve alkolden uzak durmanın ötesinde hamilelikte yapılmaması gereken 11 şeyi çok iyi bilmemiz gerekiyor.

Hamilelikte anne ve bebek sağlığı için yapmamız gereken çok şey var. Sağlıklı beslenme, yapılması gereken egzersizler gibi kafamızda ki bir çok soru işaretini kaldırmak adına çaba gösteriyoruz. Bu doğru araştırmaların yanında bir de kesinlikle yapmamamız gereken şeylerin olduğunu unutmamalıyız.

1. Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler

Hamileliğiniz sırasında beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu dönemde size özel beslenme önerilerini dikkate almalı ve aşağıdaki gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

REKLAM ALANI
  • Çiğ Et ve Kabuklu Deniz Ürünleri: Toksoplazmoz ve salmonella riskinden korunmak için az pişmiş et ve tavuk ürünlerinin yanında istiridye, midye ve suşi gibi deniz ürünlerinden uzak durmalısınız.
  • Cıva Oranı Yüksek Balıklar: Köpek balığı, uskumru, kılıç balığı gibi yüksek cıva içeren balıkları tüketmemeliyiz. Konserve balıkları tüketebilir miyim? diye merak ediyorsanız, azar azar tüketmek daha akıllıca olacaktır.
  • Pastörize Edilmemiş Süt Ürünleri: Listeria içerebilen bu ürünler beslenme listemizden çıkmalıdır.
  • Çiğ Yumurta: Genelde yumurtayı çiğ tüketmediğinizi biliyorum. Ancak mayonez, hardal v.b soslarda ki yumurta çiğdir ve bunlardan uzaklaşmak zorundasınız.

2. Sanat Aşkınıza Ara Verin ve Çocuk Odasını Boyamaktan Vazgeçin

Hamilelikte yapılmaması gerekenler

Boyaya maruz kalırsanız oluşabilecek zehiri ölçmenin bir yolu yoktur. Yeni doğacak çocuğunuzun odasını hazırlamak için can atıyor olabilirsiniz. Ancak tiner, boya v.b toksin maddeler içeren kimyasallardan uzak durmalısınız.

Boyanın rengini seçmekte özgürsünüz fakat bu işlemi sizin yerinize bir başkası yapabilir. Oda havalandırıldıktan sonra nasıl olduğuna bakma heyecanını yaşayabilirsiniz.

3. Kafein Tüketiminde Aşırıya Kaçmayın

Hamilelikte kafein sınırlandırması

Kafein plasentanızı geçebilecek ender maddelerden biridir. Bir uyarıcı ve idrar söktürücü işlevi gören kafein kan basıncınızı, kalp atışlarınızı ve tuvalete yaptığınız gezi sayısını arttıracaktır.

Bebeğinizin hızla gelişen metabolizmasına zarar vermemek için kafeini sınırlandırmalısınız. Tamamen hayatınızdan çıkarmanıza gerek yoktur. Hamilelikte yapılmaması gereken şey kafeini belirli bir düzeye indirmektir.

Unutmayın! Sadece kahve ve çayda kafein bulunmamakta, gazlı içecekler ve bazı reçetesiz satılan ilaçlarda kafein içermektedir.

4. İlaçlar Sadece Doktor Kontrolünde Alınmalı

Hamilelikte ilaç kullanımı

Doktorunuz bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için bazı vitaminler kullanmanızı önerdi. Bu sizin kendi başınıza reçetesiz satılan ilaçlardan satın alma özgürlüğünüzü sağlamıyor.

Bazen zararsız ağrı kesicileri dahi kullanmadan doktorunuza sormanız hamilelikte yapılmaması gereken şeylerin başındadır.

5. Stilettolara Bir Süre Ara Vermelisiniz

Hamilelikte giyilecek ayakkabılar

Hamilelikte yapılmaması gereken bu adımın neden olduğunu mu düşünüyorsunuz? Değişen ağırlık merkeziniz ve kendi halindeyken bile şişen ayaklarınız buna engel olan durumlardır.

Kendinizi yatakta bulmak istemiyorsanız bir süre topuklu ayakkabılarla vedalaşmalısınız.

6. Jakuzi, Sauna ve Aşırı Isınma

Hamilelikte sıcak su

Sıcak bir suda dinlenmek hamilelik ile ilgili duyduğunuz rahatsızlıkları gidermek adına iyi bir yol gibi görünse de uzmanlar bunlardan uzak durmanızı tavsiye ediyor.

Konjenital anomalilere yol açabilen hipetermi veya anormal derecede yüksek vücut ısısı her ikinizi de olumsuz etkileyebilir.

7. Yakın Temas Sporları

Hamilelikte spor

Fitness, karete ve boks yapmaktan hoşlanıyor olabilirsiniz. Futbol ya da basketbolda ilgi alanınızda bulunabilir. Hamileyken yapılmaması gereken sporlar tam olarak bunlar işte.

Ağır ve temaslı sporlar plasental abrupsiyon ve düşük riskine neden olabilir.

Ya da bunun haricinde ağır kaldırmakta erken doğum, fıtık ve düşük doğum ağırlıkları gibi sorunlara yol açabileceğinden spor haricinde ağır kaldıracağınız işlerden de uzak durmalısınız.

8. Evcil Hayvanınızın Çöpüyle İlgilenecek Birini Bulmalısınız

Hamilelikte evcil hayvan bakımı

Hamilelikte yapılmaması gereken bir diğer önemli husus evcil hayvanınızın mama ve tuvaleti gibi işlemlerle uğraşmaktır. Aslında en doğru olan hamileliğiniz boyunca hayvanınıza bir başkasının bakması olacaktır.

Eğer bu mümkün değilse onun mamasını başkası vermeli ve bakımını da üstlenmelidir.

9. Sigara İçmiyorsunuz ve Pasif İçiciliğinde Önüne Geçiyorsunuz

Hamilelikte sigara alkol kullanımı

Hamilelikte asla ve asla yapılmaması gereken bir şey varsa oda sigara ve alkol tüketimidir. Doğacak çocuğunuz sizin kusurlarınızı taşımamalı öyle değil mi?

Arkadaşım içerken bana bir şey olmaz diye düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Pasif içicilikten de uzak durmalısınız.

Ne gibi zararları olabilir biliyor musunuz?

  • Erken doğum
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Potansiyel bağımlılıkla doğma
  • Büyürken öğrenme ve davranış bozuklukları
  • Zeka geriliği
  • Ani bebek ölümü

10. Aynı Pozisyonda Çok Uzun Süre Kalmayın

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik sırasında, çok uzun süre aynı pozisyonda kalmak sıkıntılı olabilir. Uzun süre oturmamalı ya da ayakta kalmamalısınız. Şişmiş ayak bilekleri ve damar problemleri ile karşılaşmamak için ara sıra pozisyonunuzu değiştirmeli ve kısa molalar vermelisiniz.

11. Okuduğunuz Her Şeye İnanmayın

Hamilelikte bilgi edinme

Hamilelikte yapılmaması gereken 2 şey varsa biri sigara ve alkol tüketimi diğeri ise psikolojinizi etkileyecek okumalar ve dinlemelerdir.

Bizi dahi okurken araştırın ve dergilerde, sosyal medyada, kitaplarda, aile toplantılarında maruz kaldığınız her şeye inanmayın. Sağlıklı yöntemlerle araştırın ve makul olun.

Sağlık problemleri ile ilgili her şeyi ama her şeyi doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.