Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamilelik Testi Hakkındaki Bütün Merak Edilenler

06.11.2018
Hamilelik Testi Hakkındaki Bütün Merak Edilenler

Hamile olduğunuzu öğrenmenin en doğru ve kolay yolu hamilelik testi yapmanızdır. Bu testler hakkındaki bütün merak edilenler ve bilgiler.

Hamilelik belirtilerinin bir kesinliğinin olmaması, planlı bir hamilelik ile çocuk bekliyor oluşunuz ya da istemediğiniz bir hamileliğin kesin sonuçlarını verecek tek şey bir hamilelik testidir. Evde uygulayabileceğiniz testlerin yanında sağlık kurum ve kuruluşlarının da hamilelik testi yapabildiğini unutmayınız. Gelişen teknoloji ile eczanelerden satın aldığınız hamilelik testi araçlarının da doğruluk oranı %98’lere kadar çıkmıştır.

Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

Evde yapılan hamilelik testleri eczaneden aldığımız bir test çubuğu ile idrarımızı birleştirerek sonuç elde edebileceğimiz kadar kolay uygulanmasının yanında hamileliğinizi kesinleştirme oranının da yüksek olduğu güvenilir bir yöntemdir.

REKLAM ALANI

Gebelik testleri tipik olarak idrardaki HCG hormonu seviyesini saptayarak çalışma mantığına sahiptir. Kadınlardaki HCG hormonunun seviyesi (bu idrar testinin yanında kan testi ile de ölçülebilen bir hormondur), sadece hamilelik ile ilgili durumlarda belirli bir seviyenin üzerine çıkmaktadır. Bu sebepten uygulayacağınız testin sonucu %98 oranında doğrudur.

Evde yapılan hamilelik testini kullanmanın yöntemleri satın aldığınız ürüne göre değişebilmektedir. Hepsinin kullanma kılavuzu mutlaka vardır. Satın aldığınız bir testi yine de kontrol etmelisiniz, kullanım kılavuzu olan bir ürün satın almanız kafanızda ki soru işaretlerini gidermenize daha hızlı yanıt verecektir. Genellikle ikili satılmakta olan piyasa ürünlerinden tekli olanına denk gelirseniz bir adet fazladan almanızda testin sonucunu doğrulamanız açısından oldukça önemlidir. Yazının devamında görebileceğiniz gibi bazı durumlarda tekrardan test yapmak gerekmektedir.

Gebelik testini yapmanız gerektiği gün yaparsanız sonucun pozitif olduğunu gösteren işaret satın aldığınız ürünün yine kullanma kılavuzunda yer alacaktır. Hamilelik testleri genel olarak pozitif sonuçları şu şekilde göstermektedir.

 1. Gösterge panelinde renk değişimi
 2. İki çizgi
 3. Artı gibi bir sembol
 4. Hamile ya da hamile değil yazısı

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapmalıyım?

En doğru sonucu alabilmeniz için geciken adet döneminizden 3-4 gün sonra test yapmanız önerilmektedir. Planlanmış bir gebeliğin heyecanıyla erken yapılan testlerin kesin sonuç verme oranı azalmaktadır. Bu sebepten adet gecikmesinin beklenmesi evde yapılacak testlerin güvenirliğini arttırmaktadır. Eğer adet gecikmesinin beklemek istemezseniz ilişki yaşamanızdan sonraki ortalama 12. günde de test yapabilirsiniz.

Yumurtalarımızın bir sperm tarafından döllenmesinden yaklaşık olarak 8-10 gün sonra oluşan embriyonun plasentası tarafından üretilen BetaHCG hormonunun sonuçları doğrultusunda adet görmemiz durdurulmaktadır. Bu hormonun kandaki değerlerinin yükselmesinin idrarda saptanabilmesi içinde 2 ya da 3 gün geçmelidir. Bu sebepten bir ilişkinin hemen ardından yapacağımız testler negatif çıkacaktır. Bir hamilelik bekliyorsak ya da istiyorsak en doğru sonucu almamız için adet gecikmesini beklememiz gerektiğini unutmamalıyız. Daha erken bir test yapmak istememiz durumunda ise ilişkiden en az 14 – 15 gün sonra hamilelik testi yapmamız gerekmektedir.

Hamilelik Testini Nereden Alabilirim, Fiyatı Ne Kadar?

Gebelik testleri için iki yöntem kullanılmaktadır.

 1. Kan Testi
 2. İdrar Testi

Kan testleri sonucu %99 olan ve hamileliğinizi kesinleştirdiğiniz ilerleyen süreçlerde nasıl bir hamilelik yaşamanız gerektiğinin takibinin yapıldığı Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Sağlık Kurumlarında yapılmaktadır. ASM’lerde bu işlem için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

İdrar testi ise evde uygulanan hamilelik testi yöntemidir. Kesinliğini %98 gibi yüksek oranlara çıkarmak tamamen bizim elimizdedir. Doğru uygulanan ve zamanında yapılan bir testin sonucunu net bir şekilde görebiliriz. Eczanelerde satılan testlerin piyasa fiyatları ise ürüne göre değişmektedir. 15 ile 70 lira aralığındaki fiyat aralığına sahip olan testlerin ne kadar güvenilir olduğunu almadan önce bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

Evde Yapılan Hamilelik Testi

Hamilelik yaşayıp yaşamadığımızı öğreneceğimiz o an, belki bir kaç saniye, belki de bir kaç yüzyıl gibi hissedebileceğimiz o anın doğru ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamanız için satın aldığınız ürünün talimatlarını mutlaka ama mutlaka okumalısınız.

Türkiye’de hamilelik testi yaptıran kadınların %75’i öncelikle evde kendi testlerini yaparak sağlık kuruluşlarına gitmektedir. Kaliteli bir test çubuğu kandaki 20mlU/HCG hormonunu saptayabilecek kadar hassastır. Bizler yine de evde hamilelik testi yapmak istiyorsak genel olarak uymamız gereken prosedürleri bilmeliyiz.

 • Testlerin kullanım kılavuzu yoksa satın aldığınız eczaneden talimatları edininiz.
 • Kesin olmamakla beraber testleri sabah kullanmak daha faydalı olabilir.
 • Heyecanı kesinlikle kontrol etmeliyiz, bu testi doğru uygulamamızı sağlayacaktır.
 • Testlerin çoğu belirli bir zaman çizelgesine göre çalışır sonuçları beklerken yanında saat bulundurmayı unutma
 • Bazen çizgiler soluk görünebilir testi bir kaç gün sonra tekrarlamak faydalı olacaktır.

Test Sonucunun Pozitif Çıkması Hangi Durumlarda Kesin Sonuç Vermez?

Doğru ve zamanında uygulanan testlerin sonucunun pozitif çıkması hamileliğin kesinleştirilmesinde önemli bir araçtır demiştik. Bazı istisnai durumlar var ki “yalancı bir pozitif” sonuçla karşılaşmış olabildiğinizi gösterir. Bunlar;

 • Bir gebelik tedavisi görüyorsak evde uygulayabileceğimiz testin sonucunun pozitif çıkması hamileliği kesinleştirmez, tedavi gören hastaların sağlık kuruluşlarında test yaptırması daha güvenilir olacaktır.
 • “Kimyasal gebelik” testin pozitif çıkmasını sağlamaktadır. Fakat bu terim cinsel ilişkiye girildikten kısa bir süre sonra yaşanan düşükler için kullanılmaktadır. Evde yapılan hamilelik testi için doğru zamanı beklemek bu açıdan önemlidir. 
 • Test için uygulanması gereken talimatları dikkatlice okumamak testin sonucunun yalancı pozitif çıkmasına sebep olabilmektedir. Uzun süre beklediğiniz, fazla idrar gibi hatalı davranışlar buna örnek olarak verilebilir. 

Bu durumların birde tersi vardır ki; bu çok erken uygulanan gebelik testinin negatif çıkması durumunda hamile olmadığını düşünmektir.

Doğru sonucu almanın en kesin yolu, doğru zamanı beklemektir.

Hamilelik Testinin Pozitif Çıkması Durumunda Ne Yapılmalı?

Hamileliğinizi kesinleştirmek için bir hafta sonra bir sağlık kuruluşuna gitmenizi öneriyoruz. Bu hamileliği planladığınızı ve istediğinizi düşünerek şimdiden hazırlık yapmanız gerektiğini bilmenizde bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Herhangi bir hastalık ya da bebek ölümlerine yol açmamak için sağlık kurumu ile koordine hareket etmeniz gerektiğinin altını çiziyoruz.

Kadınhalleri olarak hamilelik testi sonucunuzun pozitif çıktığını varsayıp bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız dileğinde bulunuyoruz sağlıcakla kalın sevgili anne adayları.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.