Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamilelik Kilolarından Kurtulmanın Yolları

09.12.2018
Hamilelik Kilolarından Kurtulmanın Yolları

Hamilelik kiloları, bebeğinizle birlikte hayatınıza katılır. Bundan doğum sonrası aşırı kilolu olmamak adına sağlıklı bir şekilde kurtulunması gerekir.

Vücudunuzun hamilelik ile birlikte alınan kilolardan kurtulması için zamana ihtiyacı vardır. Aynı zamanda uzmanlar süt kaliteniz için doğum yaptıktan 6 ay sonrasına kadar bir diyet programına girmemeniz gerektiğini söylemektedir. Fakat, sağlıklı beslenmek ve aşırı kilolu olmamak her zaman önemlidir ve bu bebeğinizle birlikte sürdürmeniz gereken bir süreçtir.

Hamilelik Kiloları Nasıl Verilir?

Bebeğinizin doğumdan sonraki ilk doktor kontrolünü altı ile sekiz hafta sonrasında gerçekleştirmelisiniz. Bu döneme kadar ise hamilelik sırasındaki beslenme alışkanlıklarınızı bırakmalı ve bebeğiniz için tüketmeniz gereken sağlıklı gıdalar hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bu kontrol zamanına kadar kilonuz ile ilgili endişeleri bir kenara bırakıp hayat standardınızı oluşturmak adına pratik yapmalı ve küçük egzersizleri uygulamalısınız. Bu kontrol sırasında ise kilo ile ilgili sorunlarınızı doktorunuz ile konuşabilir ve sağlıklı bir programa sahip olmanın yollarını arayabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Biz kadınlar yaşamı boyunca kilosuna dikkat etmeye çalışan bir savaşçı gibiyizdir. Hamilelik kiloları ise bizim bu savaşımızı sekteye uğratan ve önlem alınmazsa aşırı kilolu ya da obez olarak yaşamımızı sürdürmemize neden olabilecek olan olumsuz bir durumdur. Makalede bahsedeceğimiz temel hamilelik kilolarından kurtulma yolları bizim sağlığımız için önemli olduğu kadar bebeğimizin sağlığını da yok saymayan yöntemlerdir.

Bebek Sahibi Olduktan Sonra Fazla Kilolardan Kurtulmak Neden Önemlidir?

Hamilelik kiloları ile ilgili en önemli durum daha fazla çocuk isteyen annelerin gebelikleri arasında ki 3 veya 5 kilogramlık küçük bir kilo artışının bile aşırı kilolu bir aralığa girebilmelerini sağlamasıdır. Bu sizin ve aynı zamanda sonraki hamileliğinizde ki bebeğin doğumundaki risklerini de artırır.

Aynı zamanda aşırı kilolu veya obez olmanın bir sonucu olarak komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu hastalıklar şunlar olabilir:

 • Yüksek tansiyon ve preeklampsi gelişmesi
 • Gestasyonel diyabet geliştirme
 • Daha uzun, daha zor bir işgücüne sahip olmak
 • Acil sezaryene riskiyle karşılaşmak.

Başka bir bebeğe sahip olmayı planlamıyor olsanız bile, kazandığınız ekstra kiloyu kaybetmenin birçok faydası vardır. Çocuğunuz büyüdükçe sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Kilonuzu kontrol altında tutmak, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler risklerini azaltır. Bu sebepten hamilelik kiloları için mücadele etmelisiniz.

Hamilelik kiloları için uygulayabileceğimiz en temel 5 yöntem

 1. Diyet yerine sık sık emzirmek,
 2. Düzenli dinlenme ve yürüyüş seansları,
 3. İyi bir uyku geçirmek,
 4. 6. haftadan sonra eşimizle geçireceğimiz düzenli cinsel birliktelikler,
 5.  Sağlıklı beslenmeyi egzersizle birleştirmek.

Bu temel bilgileri edindikten sonra kilonuzdan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için beslenme önerilerine ihtiyacınız olacaktır. Bunun için en önemli olan durumlar sağlıklı ve düzenli bir şekilde öğünlerinizi yemek ve gün boyunca su tüketiminizi arttırmak aynı zamanda sağlıklı atıştırmalıklar ile ara öğünleri hayatımıza katmak olacaktır.

Bu alışkanlıklar size ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlarken, bebeğinize ise ihtiyacı olan anne sütünün ulaşmasını ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır. Hamilelik kiloları nasıl verilir sorusunun temel prensipleri bunlar iken tüketeceğiniz gıdalar ve ara öğünler ise özetle şu şekildedir.

Hamilelik kilolarından kurtulmak için beslenme önerileri

 • Sabah kahvaltısı için zaman ayırın.
 • Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketin.
 • Yemeklerinizde yulaf, fasulye, mercimek, tahıl ve tohum gibi bol miktarda lifli yiyecekler bulundurun.
 • Her öğünde ekmek, pirinç ve makarna gibi nişastalı yiyeceklerin tercihen lif içeren kepekli çeşitlerini tüketin. Karbonhidratlar vücudumuz için önemlidir ve her öğünün yaklaşık üçte birini oluşturmalıdır. Ancak sağlıklı olanlarını tercih etmemiz gerekmektedir.
 • Yağlı ve şekerli yiyecekler, paketli yiyecekler, fast food, tatlılar, kekler, bisküviler, hamur işleri ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın.
 • Porsiyon boyutlarınızı yemek saatlerinde azaltın ve yemek aralarında yediğiniz çerezlerin ve sağlıklı atıştırmalıkların sayısını ve türünü arttırın.

Tam olarak söylemek zor olsa da sağlıklı bir kadının günde 2000 kalorilik bir ihtiyacı vardır. Hamilelik kiloları ya da kilo verme ve alma durumlarına maruz kalınmaması için beslenmesini kalori ihtiyacına göre yapmalıdır. Bu durum mevcut ağırlığınıza, ne kadar aktif bir yaşam sürdüğünüze ve emzirme sıklığınıza göre değişmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızı saptadıktan sonra egzersizlerinizi yönlendirmeniz daha kolaylaşacaktır.

Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulmak İçin Hangi Egzersizleri Yapmalıyım?

Yeni doğmuş bir bebeğe sahip olduğunuz için günlük yaşantınıza uygun bir egzersiz bulmak oldukça zordur. Fakat hamilelik kiloları için uygulayabileceğiniz bir kaç basit egzersiz yöntemi mevcut bunlar hafif ve herhangi bir zamanda yapılabilecek spor faaliyetleridir. Kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olduğu gibi süt verimliliğini de arttıracaktır.

 1. Yürüme
 2. Açma / Germe Hareketleri
 3. Pelvik taban egzersizleri (kegel)

Daha ağır sporlar ve fazlasıyla yorucu ev işlerinden 6 hafta kadar uzak durmanız gerekmektedir. Doğum yönteminiz sezaryen ile de olsa normal doğumda olsa ilk 6 hafta vücudunuz doğumdan henüz kurtulmuş değildir. Ev ya da dışarıdaki sosyal hayatınızı arttırmak mutluluğunuzla ilişkili olabileceğinden sağlıklı bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Unutulmaması gereken bir diğer durumda “ev işleri yapıyorum bu egzersizlere ihtiyaç duymuyorum.” düşüncesiyle hareket etmemelisiniz. Hamilelik kiloları için spor ve egzersiz vazgeçilmeziniz olmalıdır. Spor zihniniz ve bedenizin birlikte uyum sağladığı bir aktivitedir. Bunun için çaba sarfetmelisiniz.

Emzirmek Kilo Vermeme Yardımcı Olur Mu?

Emzirmenin sizi doğumdan önceki halinize geri döndüreceğine dair daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olsa da, kilo vermeniz ile alakalı olduğu ve sizi formda tutacağına dair kanıtlarımız var. Fakat her ne olursa olsun bilinmesi gereken bir şey var ki:

Kilo vermek için belirli bir zaman ya da döneme ait sabit kurallar yoktur. Her dönem için aynı kural geçerlidir.

 • İhtiyacın olandan fazla kalori alma,
 • Sağlıklı beslen,
 • Aktif kal

Standart bir günlük emzirme vücudunuzdan 330 kalori yakmaktadır. Bu hamilelik kiloları için emzirmenin kalori fazlalığınızı vücuttan atan bir yöntem olduğunu göstermektedir. Bu sebepten emzirme uzun vadede kilonuzu dengelemenize yardımcı olacaktır. Kilo vermeniz bebeğiniz için süt salınımını azaltacaktır, diye bir endişe duymanıza gerek yoktur. Zaten bütün bu anlatılanlardan sonra haftalık 1 ile 1,5 kg arasında bir kilo ancak verebilirsiniz ve bu sizin fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağladığı gibi bebeğiniz için ise endişe duyulacak bir durum değildir.

Hamilelik Sonrasında Vücudum Ne Zaman Normale Dönecek?

Bu soruyu hamilelik kiloları için soruyorsanız istediğiniz sürece o kilolardan bir şekilde kurtulacaksınız. Fakat vücudunuz bütün fazla kilolarınızı verdikten sonra bile aynı olmayabilir. Sonuçta içinizde bir bebek büyüdü! Hedef kilonuza ulaşmak için ise kendinize biraz zaman tanımalısınız.

Altı ay ile dokuz ay arasında istediğiniz kiloya kavuşmanız gerçekleşecektir. Sizinde sürenizi bu şekilde ayarlamanız her ikinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Sağlığınıza odaklanmak önemli olmakla birlikte, kendinize ulaşılabilir hedefler belirlemeniz de önemlidir. Hamileliğiniz sırasında çok fazla kilo alırsanız, bunu vermenizde bir o kadar uzun sürecektir. Sağlıklı ve yaşanabilir bir hayat için her anınıza dikkat ediniz.

REKLAM ALANI