Kadın Halleri
REKLAM ALANI

6 Önemli İpucu İle Hamile Kalmanın Yolları

16.06.2020
6 Önemli İpucu İle Hamile Kalmanın Yolları

Bebek sahibi olmak isteyenler için hamile kalmanın yolları hakkında yazdığımız bu 6 öneriyi mutlaka dikkate almalısınız makalemizi hemen okumaya başlayın.

Kolay Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Sağlıklı ebeveynler bir bebek sahibi olma isteği ve hevesini doğru yönlendirmeler ve bilgiler ile birlikte planlarsa doğacak çocukları da sağlıklı bir yaşam sürmenin ilk adımını atmış olur.

Bu makalede hamilelik planlayan çiftlerin bu isteğini gerçekleştirmeleri için ilk olarak neler yapması gerektiğini anlatıyor olacağız. Hamile kalmanın yolları ile ilgili bu 6 önemli ipucuna dikkat etmelisiniz.

REKLAM ALANI
 1. Hamile Kalmanın Yolları İçin En Önemli Adım Uzman Doktora Danışmaktır
 2. Sağlıklı Bir Hamilelik Planı Yapın
 3. Yumurtlama Zamanınızı Anlamaya Çalışın
 4. Doğru Zamanda Birliktelik Yaşayın
 5. Sperm Kalitesi İçin Neler Yapabilirsiniz Öğrenin
 6. Yardım Almadan Önce Ne Kadar Süre Denemelisiniz Öğrenin

1-) Hamile Kalmanın Yolları İçin Uzman Doktora Danışın

Vücudumuz hamileliğe hazır olduğu zaman başarılı bir hamilelik geçirmemiz daha yüksek olasılıklı-dır. Bu sebepten sağlıklı bir hamileliğin temelini uzman bir doktora danışarak oluşturabiliriz.

Bir bebek sahibi olmak için uygun bir dönemde olup olmadığımızı öğreneceğimiz bu kontroller aynı zamanda bize hangi değişikliklerin yardımcı olacağını da gösterecektir. Herhangi bir tedavi olup olmamamız hakkında da fikir sahibi olabileceğiz.

Aynı zamanda herhangi bir şekilde diş problemi yaşamıyorsak da bir “Diş Hekimine” görünmemiz faydalı olacaktır. Eğer hamilelik yaşarsak diş tedavisi olabilmemiz için doğuma kadar beklememiz gerekebilir. Bu önemli bir durumdur ve dikkate alınması gerekir.

Herhangi bir sağlık sorununu hemen çözemeyebilirsiniz, ancak bir doktora görünmeniz mümkün olan en kısa sürede bu adımları atabilmemizi sağlayacaktır. Bizi hamilelik için hazırlayacaktır.

2-) Sağlıklı Bir Hamilelik Planı Yapın

Gebe kalmaya başlamadan en az 1 ay önce “folik asit” almaya başlamamız gerekmektedir. Folik asit belirli doğum kusurları riskini önemli ölçüde azaltmaya yarar.

Sağlıklı bir bebeğe kavuşmanız için uygulayabileceğiniz diğer tavsiyelerin başında sizin de sağlıklı olmanız gerektiğinin bilincine varmaktır. Sigara, alkol ve benzeri sağlıksız alışkanlıkları bırakmalıyız. Aynı zamanda sağlıklı bir kiloya sahip olmalı ve günlük aldığımız kafein miktarının 300 miligramdan daha az olmasına dikkat etmeliyiz.

Bebeğimize sağlıklı bir başlangıç yaşatmak için başka neler yapmalıyız bunları araştırıp öğrenmeliyiz. Yaşadığımız toplumda ki en büyük sorun bir çocuk yetiştirmenin bütün sorumluluğunu “kadın”ların sahiplenmesidir. Ya da buna mecbur bırakılmasıdır.

Bu durum bizi yorduğu kadar sağlıklı ve başarılı bir çocuk yetiştirmenin de neredeyse imkansız olacağını göstermektedir. Eşimiz ile bu sorumlulukların planlanmasını şimdiden yapmalıyız. Ve bu çocuğu gerçekten istiyor olmalıyız.

3-) Yumurtlama Zamanınızı Anlamaya Çalışın

Hızlı hamile kalmanın püf noktası “yumurtlama zamanımızı” bilmektir. Her adet döngüsünde sadece bir defa yumurtlarız. Bu sebepten ne zaman yumurtlayacağımızı bilirsek siz ve eşiniz o döngüde birliktelik yaşayarak hamile kalma şansınızı arttırırsınız.

Ne zaman yumurtladığınızı belirlemek için bir kaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Fakat düzensiz periyotlarınız varsa eğer yumurtlamayı saptamak oldukça zor olabilir. Bunun için uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.

4-) Doğru Zamanda İlişki Yaşayın

Yumurtlama tarihinizi ve adet döngünüzü öğrendikten sonra en verimli olabileceğiniz günde seks yapmaya çalışın. en verimli günden kastımız yumurtlamadan iki ile üç gün öncedir.

Verimli olabileceğiniz günden emin değilseniz eğer adet döngünüzün ikinci ya da üçüncü haftalarında düzenli olarak ilişki yaşayabilirsiniz. Bu şekilde vücudunuz bir yumurtayı serbest bıraktığında fallop tüplerinde sağlıklı bir sperm bulunabilir.

Başka bir ipucu ise eğer eşiniz sizinle en verimli günlerde birliktelik yaşamayı planlıyorsa o günden önce en az bir kez boşalmalıdır. Çünkü ölü bir sperm birikmesi yaşanabilir ve bu olumsuzluktan kurtulmamız gerekir.

Önemli: Mağazada satılan ürünlerin yanı sıra zeytinyağı gibi ev yapımı ürünler de dahil olmak üzere pek çok vajinal kayganlaştırıcı , spermi yavaşlatabilir. Birini kullanmak isterseniz, uzmanından tavsiye edilen birini ürünü kullanmayı deneyin.

5-) Sperm Kalitesi İçin Neler Yapabilirsiniz Öğrenin

Güçlü ve sağlıklı bir spermin yumurtayı dölleme oranı daha yüksektir. Bu sebepten eşinizin doğurganlığa katkı yapması için şunları yapması gerekebilir.

 • Tütün ve eğlence amaçlı uyuşturucuları kullanmamalıdır.
 • Alkollü içecekleri tüketmekten vazgeçmeli en azından haftada iki kez sınırlandırmalıdır.
 • Aşırı kilolu ise sağlıklı bir kiloya kavuşmalıdır.
 • Güçlü ve bol miktarda sperm üretmeye yardımcı olan çinko, folik asit ve C vitamini gibi bazı önemli besin maddelerinden yeterince yararlanmalıdır.
 • Sıcak küvetleri ve saunaları ya da sıcak banyoları kullanmamalıdır, çünkü ısı spermi öldürür.

Eşimiz bu değişiklikleri ne kadar erken yaparsa o kadar iyi olacaktır. Çünkü spermin olgunlaşması zaman almaktadır. Sperm kalitesini arttırmak için en az 3 aya ihtiyaç duyulmaktadır.

6-) Yardım Almadan Önce Ne Kadar Süre Denemelisiniz Öğrenin

35 yaşından küçükseniz ve bir buçuk yıldan sonra hamile kalmadıysanız, bir uzmana görünmenin tam zamanıdır. Eğer 35 yaşın üstündeyseniz, altı ay boyunca şanssız bir şekilde denedikten sonra bir uzmanla konuşmalısınız. Bu konuyla alakalı yazdığımız hamile kalmak ne kadar sürer makalesini okumanız sizin için faydalı olacaktır.

Elbette, siz ya da eşinizin doğurganlık problemine sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyorsanız, denemeye başlamadan önce bir uzmanı görmek iyi bir fikirdir.

Hamile kalmanın yollarını yazdığımız bu ipuçları ile sizlerde bebek sahibi olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

REKLAM ALANI