Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamile Kalmak Ne Kadar Sürer?

20.01.2019
Hamile Kalmak Ne Kadar Sürer?

Gebe kalmanın normalde ne kadar sürdüğünü ve hamile kalmak kaç ay sürer sorularının cevabını vereceğiz. Fakat hiç kimse kesin olarak bunun cevabını veremez.

Kadınların gebe kalma süresi fizyolojik sebeplere göre değişkenlikler gösterebildiği gibi hamile kalmak da bir çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. İş hayatı, stres, maddi kaygılar ve beslenme alışkanlıkları günümüzde kadınların hamile kalma yaşını gittikçe arttırmaktadır. Hamile kalma süresi ile merak edilenleri sizler için yazdık.

Ne Kadar Sürede Hamile Kalınır?

Hiç kimse hamile kalmanın ne kadar süreceğini söyleyemez. Fakat bununla ilgili değişkenleri ve normal olanları paylaşmak sizin sorularınıza cevap olabilir.

REKLAM ALANI

Çoğu çift bir bebek sahibi olma isteği sonucunda denemeye başladıktan üç ay sonra hamilelik yaşar. Kendi zaman çizelgeniz, yaş durumunuz, hamile kalmanızı zorlaştıracak alışkanlıklarınız veya bir hastalığınız varsa bu durum uzayabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre hamile kalmak isteyen kadınların:

  • Yüzde 30’u ilk bir ay içerisinde hamilelik yaşıyor.
  • Yüzde 60’ı ilk üç döngü yani 3 ay içerisinde hamile kalıyor.
  • Yüzde 80’i altı ay içerisinde hamile kalıyor.
  • Yüzde 91’i 4 yıl içerisinde gebe kalıyor.
  • Yüzde 93 ile 95’i 6 yıl içerisinde gebe kalıyor.

Buradan çıkan sonuç yapılan tedaviler ve testler ile ülkemizde ki kadınların %95’i altı yıl içerisinde bu sevinci yaşayabiliyor. Eğer sizler bir yıl boyunca denediyseniz hamile kalma ile ilgili yanlış bilinenleri uygulamak yerine uzman bir doktora görünmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Eğer 35 yaşının üzerindeyseniz de altı aylık bir deneme sonucunda bu sevinci yaşayamadıysanız doktorunuzdan randevu alın. Kısırlık teşhisi koymak için yine 1 yıl geçmesi gerekecektir. Fakat ilerleyen yaşın hamile kalmak ile ilgili durumu zorlaştırması erkenden uzmanına görünmeyi gerektirmektedir.

Yaşınız Hamile Kalma Oranını Nasıl Etkiler?

Temelde yumurta kalitesi yaşla birlikte düşmektedir. Bu sebepten yaşlandıkça hamile kalmak ile ilgili sürede o kadar uzamaktadır. Burada kadınların yaşla ilgili zaman çizelgesi daha kısa iken ilginç olan erkeğin 50 yaşına kadar doğurganlık oranlarının düşmeye başlamamasıdır.

Bir yıllık bir denemeden sonra sağlıklı ve strese bağlı durumların etkisinde kalmayan 20 yaşındaki verimli kadınların %86’sı gebelik yaşamaktadırlar. Hamile kalmak ile ilgili verilerin yaşla bağlantısı ölçüldüğünde bu oranın düştüğü görülmektedir. Aynı özelliklere sahip 30’lu yaşlardaki kadınların doğurganlık oranı yüzde 65’e düşmektedir. 45 yaşına kadarda bu oran gittikçe azalmaktadır.

Genel ve üreme sağlığınız doğurganlıkta çok önemli bir faktördür. Bu nedenle uzman bir doktorla gebelik planlaması yapmak hamilelik yaşama sürenizi kısaltabileceği gibi sigarayı bırakmak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmek de bebek ve anne sağlığı açısından önemli katkılar sağlayacaktır.

Hamile kalmak ile ilgili planlarınızı uygularken;

Ne kadar sürede hamile kalınır sorusunun bir çok cevabı olduğunu öğrendiğimize göre bebek isteğimiz için bütün bu faktörleri dikkate alarak hareket etmeliyiz.

REKLAM ALANI