Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Hamile Kalma İle İlgili Yanlış Bilinenler

13.05.2020
Hamile Kalma İle İlgili Yanlış Bilinenler

Kadınlar arasında hamile kalma ile ilgili doğru bilinen yanlışları yazdık. Sizde bunlara umut bağlıyorsanız hemen vazgeçmelisiniz.

Mutlu bir aile tablosunu perçinlemek isteyen çiftler bu dünyadaki en özel duygulardan biri olan “çocuk” sahibi olma fikrini hayata geçirmek isteğiyle “hamilelik” ile ilgili çok yanlış fikirler ve bilgi kirliliğine maruz kalabilmektedir.

Bilinen en büyük yanlış ise:

REKLAM ALANI

“Eğer Hamilelik yaşanmıyorsa bu KADIN’ın hatasıdır.”

Düzenli bir cinsel yaşam ve hamile kalmak için gereken doğruları yaptıktan 1,5 – 2 yıl sonra “bir bebek sahibi” olamayan çiftlere önerimiz bir doktor kontrolü ile gerekli tedavileri görmek ve hamile kalabilmenin doğrularını arttırmak olacaktır.

Diğer bütün mitler ve efsaneler bizim hamile kalmamıza yardımcı olmayacağı gibi psikolojik olarakta kötü hissetmemize sebep olacaktır. İşaretler, zamanlama, vücut sıcaklıkları, cinsellik yaşanması gereken gün gibi bazı efsaneleri sizlerde duydunuz, peki bütün bunların gerçek anlamı nedir? ya da söylenenler neden yanlış bilmek istiyorsanız okumaya devam ediniz lütfen.

Hamile Kalmak Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış

Özellikle biz kadınlar arasında ki bilgi alışverişi sosyal medyanın da etkisiyle yerini tamamen uçuk ve hiçbir tutarlılığı olmayan “dogmalara” bırakmıştır. Hamile kalmayı kolaylaştıracak yiyecekler, hamile kalmak için en doğru pozisyon, cinsel ilişki sıklığı ve çeşitli totemler gibi hiçbir dayanağı olmayan düşünceler hayatımıza girmiştir.

Çocuk isteyen ve birkaç denemenin sonucunda bu isteğine ulaşamayan ve yaşantısına etki edecek bir psikolojik buhrana giren çiftler ise bu durumlardan daha çok etkilenmektedir. Bütün bunlardan yola çıkarak “hamile kalma” ile ilgili doğru bilinen 8 yanlışı sizlerle paylaşalım istedik.

1. Hızlı Hamile Kalmak İçin Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

Hamileliği etkileyen ya da hızlandıran herhangi bir yiyecek yoktur. Burada önemli olan gebelik öncesi ve gebelik sırasında tüketilmesi gereken yiyecekler olduğunu bilmemizdir.

Folik asit, demir, çinko, kalsiyum gibi mineral ve vitaminlerin fazlasıyla olduğu yiyecekler kendi sağlığımız ve bebeğimizin sağlığı açısından önemlidir. Bu yiyeceklerin hamile kalmaya bir etkisi bulunmamaktadır.

2. Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişkiye Girilmesi Gereken Günler

Özellikle bazı dinsel öğeler ve totemler sonucunda Perşembe, Pazar, dolunayın çıktığı gün cinsel ilişkiye girmek hamile kalmamıza yardımcı olur gibi halk arasında söylenen ve yanlış bilinen günler vardır.

Eğer düzenli bir cinsel ilişki yaşıyorsak ve artık hamile kalmak istiyorsak çocuk sahibi olma şansımızı arttıracak günler yumurtlama döneminden 1-2 gün önce ve yumurtlama günüdür.

3. Hamile Kalmak İçin Özel Kürler

Hamile kalmamızı kolaylaştıracak bitki çayları, koca karı ilaçları, bitkisel kürler gibi formüller yoktur. Bu tarz bitkisel ürünler sadece sperm kalitesini arttırabilir ya da cinsel arzumuzu arttıracak bir fayda sağlayabilir.

Yoksa hamile kalmamızı zorlaştıran üreme organlarımız ile ilgili bir sıkıntı varsa bunları giderebilecek bir donanıma sahip değillerdir. Uzun denemeler sonucunda hamile kalamadıysanız bir kadın doğum uzmanı ile üroloji uzmanına görünmeniz sağlığınız açısından oldukça önemli olduğu gibi bu isteğinizi de gerçekleştirecek doğru yoldur.

4. Orgazm Olmadan Hamile Kalamam

Orgazm olma durumu mutlu bir cinsel birliktelik geçirmemizi sağlayacağından gereklidir fakat hamile kalmak için bir zorunluluk değildir.

Orgazm olmak üreme organlarımızın spermlerin yumurtaya ulaşmasına yardım edebilecek bir hal almasını sağlamayacaktır. Bu sebepten hamile kalmak için kesinlikle orgazm olmalıyım diye bir zorunluluk yoktur. Fakat bunu eşimizin bilmesine gerek yok tabi ki… 🙂

5. Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Hareket

Burada özellikle belirtmek istediğimiz “bacakları yukarı kaldırma” durumudur. Cinsel ilişkiden sonra bacakları yarım saat boyunca yukarı kaldırmak hamile kalmamı kolaylaştırır gibi yanlış bir inanış vardır. Aslında düşünüldüğünde mantıklı gelse de erkeklerin “spermi” yeterince akıllıdır.

Vücudumuza ulaştıktan sonra gidecekleri yeri bilen bu hücreler için ayaklarımızı yukarı kaldırmaya gerek yoktur. Sadece belimizin altına bir yastık koymamız eşimizden gelen spermlerin kalitesi hakkında fikir sahibi olmadığımız için yararlı olabilir bu yumurtalarımıza spermleri ulaştıracak bir hareket değildir. Uzun süre yaşayabilen spermlerin vücudumuzdan dışarı çıkmasını engelleyecek bir haldir.

6. Yumurtalarımız Birkaç Gün Yaşar

Spermlerin yaşam süresi 72 saati bulabilmektedir. Fakat cinsel birliktelik sonrasında serbest kalınan yumurtanın yaşam süresi 12 – 24 saat aralığındadır. Bu da bir yumurta serbest kaldıktan sonra birkaç güne kadar döllenebilir iddiasının asılsız olduğunu göstermektedir.

Eşimizin spermi yumurtalarımızı doğru zamanda yakalamak zorundadır. Bu sosyal yaşamda “erkeğin kadını beklemesi” olarak bilinir.

7. Uzun Süre Doğum Kontrol Hapı Kullanmak Hamileliği Zorlaştırır

Bu bilgi ile ilgili kesin bir yargıya varabilmek mümkün değildir. Piyasada bulunan doğum kontrol haplarının yan etkileri farklılıklar göstermektedir. Doğum kontrol haplarının hamileliğe etkileri ile ilgili herhangi bir Bilimsel ve istatistiksel çalışma bulunmamaktadır.

Bazı kadınlar bu ilacı bıraktıktan hemen sonra hamile kalabilmektedir. Hamile kalamayan kadınlar için ise başka sorunların olduğu görülmektedir.

8. İlk Hamilelikten Sonrası Kolaydır

Kısırlık yaşama durumunun ilk ya da ikinci hamilelik ile ilgili olabilmesi mümkün değildir. Bu sebepten bir kez hamilelik yaşadıktan sonra ikincinin daha kolay olduğu gibi bir durum söz konusu değildir.

Hamilelik ile ilgili halk arasında konuşulan bu yanlışları kendimize uygulamamalıyız.

REKLAM ALANI