Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

13.08.2019
Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Kadınların yüz estetiğini ve görünüşünü bozan göz altı torbaları nasıl geçer? Bu olumsuz durumdan sizi kısa ya da uzun vadede kurtaracak çözümler bu yazıda.

Göz altı torbaları ya da morlukları dediğimiz ve güzelliğimize gölge düşüren bu şişlikleri azaltmak ya da yok etmek için neden oluştuğuna dair bazı bilgileri edinmeliyiz.

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

En yaygın görülme sebebi yaş ilerlemesine bağlı olarak göz altındaki derinin esnek ve sarkık bir hale gelmesi sonucunda oluşmasıdır. Yaşlılarda bu durum sıkça rastlanır. Özellikle yaşlılarda koyu bir renk almış göz altı torbaları ile birlikte gözün göz küresinin hafif dışında olacak bir şekilde konum aldığı da görülmektedir.

REKLAM ALANI

Göz altı torbalarının oluşmasına neden olan bir diğer neden de düzensiz ve eksik bir uyku alışkanlığımızın olmasıdır. Hatta uykusuzluğun göze çarpan ilk belirtisi şişkin göz altı torbalarıdır. Burada asıl önemli olan günde kaç saat uyunduğu değil, kesintisiz ve kaliteli bir şekilde kaç saat uyumuş olduğunuzdur.

Diğer nedenler ise düzensiz ve yetersiz beslenme, yorgunluk, stres, genetik faktörler şeklinde sıralanabilir. Bu can sıkıcı göz altı torbalarından kurtulmak ya da olumsuz etkilerini azaltmak için alınabilecek ‘göz altı torbaları nasıl geçer?’ sorunuza aşağıdaki başlıklar ile cevap bulabilirsiniz.

Her insanda olmamak kaydı ve kesinliği kanıtlanmayan bir diğer durum ise göz altı torbalarının şişmesi sebepleri arasında böbrek hastalıklarının habercisi olduğu söylenmektedir. Aslında böbrek hastalarının göz torbaları daha çok şişer diyebiliriz ancak sizde bu durumu yaşıyorsanız hasta olduğunuz anlamını taşımaz.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbalarının neden oluştuğunu öğrendikten sonra bu şişkinlikleri evde geçirebileceğimiz kısa ve uzun vadeli yöntemlere hep birlikte bakalım.

Göz altı torbaları genellikle vücudumuzdaki yüksek tuz konsantrasyonundan kaynaklandığı için uzun süreli bir kurtulma yaşamak istiyorsak tuz miktarını azaltmalı ve bol bol su içmeliyiz.

Sizde eğer artık göz altı torbalarına sahipseniz yapabileceğiniz uygulamalar şunlardır.

1. Poşet Çay Uygulayarak Göz Altı Torbalarına Çözüm Bulabilirsiniz

Çay sadece içmek ya da sağlıklı bir yaşam sürmek için kullanabileceğimiz bir besin değildir. Özellikle bitki çaylarının bir çok faydası bulunuyor. Sizde bu faydalardan yararlanıyorsanız göz altı torbalarınız için hali hazırda bir doğal ürününüz var demektir.

Özellikle yeşil çay poşetini demledikten sonra;

 • Çay poşetini 15 – 20 dakika kadar buzdolabında bekleterek,
 • Çıkarıp fazla suyunu sıkın ve
 • 30 dakika kadar göz altı torbalarınızdan kurtulmak için kullanın.

2. Göz Altı Torbalarına Kesin Çözüm Soğuk Kompres Uygulaması

Dışarı çıkacaksınız ve makyajlı olmaktan pek hoşlanmıyorsanız göz altı torbalarına kesin bir çözüm olarak soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Özellikle soğuk kompres uygulamalarında evdeki doğal malzemelerden kullanmanız şişkinliklerinizi azalttığı gibi cildinize de faydalı olacaktır. Bunun için soğuk salatalık, dondurulmuş sebzeleri kullanabilirsiniz.

3. Bol Bol Su İçin

Göz altı torbalarına bitkisel çözüm olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bazı besinlerin yanı sıra su tüketiminin arttırılmasını öneriyor. Vücudunuzun yeterli suyu alabildiğini ölçmek için ilgili makalemizi okumalısınız.

Yeterli miktarda su içerek göz altı torbalarına elveda diyebilirsiniz.

4. Göz Altı Torbaları İçin Krem

Göz altı torbalarından kurtulmak için bir krem kullanabilirsiniz. Genellikle yaş ve genetik faktörlerin dışında alerjen durumlarda oluşan bu şişkinlikler için reçetesiz satılan kremler kullanabilirsiniz.

Yine de göz altı torbaları için krem kullanmaya karar verdiyseniz doktorunuza danışarak bunu yapmanız vücut sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Göz altı torbalarınız için kullanabileceğiniz kremler:

 • Benadryl
 • Nympomax
 • Retinol

Bu göz altı torbalarını kısa vadede çözüme ulaştıran yöntemlerin haricinde oluşmasını engelleyecek kalıcı yöntemlerde uygulayabilirsiniz. Ayrıca kozmetik ve makyaj ürünlerininde geçici bir çözüm sağladığını söylememize gerek yok sanırım.

Göz altı torbalarına kalıcı çözüm bulabilmek için bazı ameliyat ve estetik operasyonlarının yanı sıra hemoroid kreminin kullanılması da yaygın bir tedavi yöntemidir.

Göz Altı Torbalarının Oluşumunu Engelleyin!

Göz altı torbalarınız için tedavi ve çözüm önerileri aramak yerine bu kusurlu görünüşle karşılaşmamak için bazı yöntemleri kullanabiliriz. Kendiniz için bunları yapabilmenin geçtiğini düşünüyorsanız sizden daha genç bireylere önerebileceğiniz tedavi yöntemleri:

 1. Makyaj ile asla uyumamak,
 2. Her gün güneş koruyucu krem kullanmak,
 3. Uyurken daha yüksek yastıklar kullanmak,
 4. Günde en az 8 saat kaliteli bir uyku çekmek,
 5. Kolajen bakımından zengin patates, kırmızı biber, brüksel lahanası, portakal gibi yiyecekler tüketmek,
 6. Demir açısından zengin yiyecekler tüketmek,
 7. Sigara ve alkol tüketimini bırakmak,
 8. Daha az tuzlu yiyecekler.

Göz altı torbaları nasıl geçer sorunuza bir cevap bulamadıysanız doktorunuza danışarak göz kapağı estetiği yani blefaroplasti dediğimiz ve bir çok ünlünün kullandığı yöntemi sizde seçebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.