Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Kadınlar İçin Genital Bölge Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

07.05.2020
Kadınlar İçin Genital Bölge Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınlar hijyen ve sağlık için genital bölge temizliği ile ilgili bazı hususlara oldukça dikkat etmelidir. Bunları madde madde açıkladık.

Genital Bölge Temizliği

Özellikle kadınlarda doğru bir genital bölge temizliği yapılmazsa, enfeksiyon, kısırlık ve iç organlarınıza zarar verebilecek bazı rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir.

Kozmetik açıdan oldukça önemli olan bu durumun sağlık açısından da çok önemli olduğunu bilmeli ve genital bölge temizliği nasıl yapılmalıdır sorunuza doğru yanıtları bularak uygulamalısınız.

REKLAM ALANI

Genital bölge temizliği ile ilgili 2 adımdan söz edilebilir. Birincisi genital bölgeyi temiz ve sağlıklı tutacak davranışlar diğeri ise bölgede oluşan tüy ve kıllanmaları doğru yöntemlerle almaktır.

Genital bölge kılları nasıl alınır makalesini ayrı incelemiş ve buradaki https://www.kadinhalleri.com/genital-bolge-kil-ve-tuy-temizligi/ yazımızda anlatmıştık. Bunun haricindeki temiz tutma ve hijyen kurallarını ise madde madde açıkladık.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılmalı

Genital bölge temizliği için yapmanız gerekenler;

1-) Sürekli Kuru Tutmalısınız

Duş aldıktan sonra ya da tuvaletten çıkarsanız bütün enfeksiyonların neredeyse çoğu genital bölgenizi ıslak bırakmaktan kaynaklanıyor. Temizlik önemli evet ama kuru kalmasını da sağlamalısınız.

2-) Vajina İçini Yıkamaktan Kaçının

Aşırı titizlik yapıp vajina içini yıkamaya kalkmayın. Özellikle cinsel ilişki sonrasında yanlış bilinen algılar sebebiyle yapılan bu hata kötü sonuçlara neden olabilir.

3-) Günlük Kıyafetleriniz Rahat ve Geniş Olsun

Günlük kıyafet seçiminizi tarzınızla birleştirecek rahat giysiler olarak değiştirmeyi hemen düşünmelisiniz. Özellikle iç çamaşırlarınız pamuklu giysilerden oluşmalıdır.

Pamuklu Giysiler Kullanın

4-) İdrar Yolları İtihabının Önüne Geçmek İçin Taharete Dikkat Edin

Tuvalet sonrası taharet idrar yolları enfeksiyonlarını önler ve genital bölge temizliği için vazgeçilmezdir.

5-) Regl Döneminde Tampon ve Pedinizi Sık Değiştirin

Regl dönemi fazlasıyla başımızı ağrıtabiliyor bu dönemde sık sık ped ve tampon değişimi yapmalıyız. Ped ve tampon seçimini de kaliteli ve kokusuz ürünler ile değiştirmeliyiz.

6-) Genital Bölgeniz İçin Kimyasal Kullanımından Kaçının

Pudra, deodorant ya da parfüm mü kullanıyorsunuz. Bunların hepsi genital bölge temizliğinize korkunç zarar verir.

7-) Traş Seçeneklerinden Herhangi Birini Düzenli Olarak Kullanın

Genital bölge tüy ve kıl temizliği için size uyan seçeneği kullanarak haftalık temizliğinizi gerçekleştirmelisiniz.

8.) Genital Bölge Temizliği İçin Sabun Kullanmayın

Sabun pH değeri ile genital bölgemizin pH’ı farklılıklar gösterdiği için bu bölgeye özel temizleme ürünleri ve jelleri kullanmaya özen gösterin.

9-) Sigara ve Alkolden Uzak Durup, İyi Beslenin

Sigara ve alkol bütün vücudumuza etki ettiği gibi genital bölgemiz içinde oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Doğru bir beslenme temizlik için önemlidir.

Genital bölge temizliği için bu hususlara kesinlikle dikkat etmelisiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.