Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Size En Uygun Genital Bölge Tüy Temizliği Yöntemi Hangisi

07.05.2020
Size En Uygun Genital Bölge Tüy Temizliği Yöntemi Hangisi

Genital bölgenizdeki kıl ve tüylerden kurtulmak için uygulanabilecek bir kaç farklı yöntem vardır. Bunlardan size uygun olanını bulmak için nasıl etkiler bıraktığını bilmelisiniz.

Genital Bölgedeki Kıllar Acısız Nasıl Alınır?

Kızların ergenlik dönemine girmesinin ardından hormonların çalışmasıyla birlikte vücutta çeşitli değişmeler olur. Genital bölgede çıkan tüyler önemli bir sorun teşkil etmese de temizliğin doğru ve düzenli yapılması gerekiyor. Genital bölgeyi temizlemek için; ağda, sir, sakız, jilet, krem, epilasyon ve makas kullanabilirsiniz. Vajinadaki kılları acısız bir şekilde almak istiyorsanız ise bunu makas sağlayacaktır.

Genç kızların ve kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi, genital bölgeyi temizlemektir. Çıkan tüyleri tamamen temizlemek, vajinayı korumaz ve kıl kökü iltihabı, apse, mantar, bakteri, sivilce, enfeksiyon gibi hastalıklara yol açar.

REKLAM ALANI

Kılları Kökünden Çözen Genital Bölge Lazer Uygulaması

Lazer epilasyon çok geniş bir konu olduğu ve aslında kesin bir çözüm sunduğu için bununla ilgili daha geniş bir yazı yazıp sizinle paylaştık.

Genel olarak bilmeniz gerekenler ise;

Hassas cilt ve teni olan kişiler epilasyon makinesi kullandığında kızarma, morarma ve kanama ile karşı karşıya kalabilirler. Epilasyon makineleri aynı ağda gibi tüyleri tamamen kökünden alır. Genital bölge temizliğini yaparken temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Epilasyon makinesine en küçükbaşlığı takarak kenarlardan içeriye doğru yapın. Temizlik bittikten sonra bölgeye nemlendirici krem sürün.

Vajina Kılları İçin Genital Bölge Ağda Uygulaması

Genital bölgeyi temizlemek için ağda ve sir kullanabilirsiniz. Hızlı ve sert şekilde uygulanan ağda sonucu kıl kökleri açık kalır. Bölgenin özelliğini etkileyerek bozar. Uzamış ve terli kalan tüyler kötü kokuya ve kaşıntıya neden olur. Adet döneminde vücutta hassaslaşma olacağından, adet sonrası ağda veya sir yapabilirsiniz. Sağlığınızı ön planda tutmak için, tek kullanımlık ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Ağda ve sir kullanarak genital bölgeyi temizlemek isteyenler;

  • Genital bölgeyi yıkayarak terden ve mikroplardan temizleyerek kuru hale getirilmeli,
  • Hızlı ve sert şekilde değil de, yumuşak hareketlerle ağda ve sir uygulanmalı,
  • Ağda işlemi bittiğinde meydana gelecek kızarık ve morlukları gidermek için nemlendirici krem sürmelidir.

Uyarı: Sıcak ağda kullanımı vajina dudaklarında sarkmaya ve yanmaya neden olacağından, uzmanlar derisi ve teni hassas olan kişilerin ağda ve sir kullanımını önermiyor.

Genital Bölge Tüylerini Sakızla Alabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Ağdayı ucuza getirmek, temizliği kolay ve hızlı yapmak isteyen kadınlar, çiğnediğimiz sakızları kullanmayı tercih ediyor. Sakız çiğnenir. Tüyleri alacak bölgeye yapıştırıp, çekerek temizler. Ağda kadar etkili olan bu uygulamanın pek acısı yok.

Genital bölgedeki bakteriler ve ağızda bulunan çürük dişler nedeniyle, sürekli sakızı çiğneyip bölgeye uygulamak çeşitli hastalıklara yol açar.

Bu yöntemi denemek en son aklınıza gelsin olur mu kızlar bence kullanmaya değmez. 🙂

Genital Bölge Temizliği Jilet İle Mümkün Mü

Günümüzde en çok uygulanan yöntemlerden bir tanesi, jilet kullanarak genital bölge temizliğini yapmaktır. Jiletler çok keskin olduğundan kesiklere yol açarak; kesik, enfeksiyon, kıl dönmesi, sert kıl çıkması gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genital bölge temizliğini jilet ile yapmayı alışkanlık hale getirdiyseniz, çeşitli önlemler almalısınız bunlar;

  • Aile fertlerinin jiletlerini kullanmayın.
  • Paslı ve birden fazla kez aynı jileti kullanmayın.
  • Duş jeli, sabun ve çeşitli hijyen ürünlerini bölgeye uygulayarak jilet kullanmak, PH derecesini bozarak mantar, virüs ve bakteriye neden olur.
  • Erkeklerin tıraş oldukları jiletler yerine, kadınların genital bölge temizliğini yapmak için üretilen jiletleri kullanabilirsiniz.

Genital Bölge İçin Tüy Dökücü Krem

Jilet kullanımıyla eş değer bir yöntem, tüy dökücü krem kullanmaktır. Parfümsüz ve sprey şeklinde olan kremleri tercih edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, genital bölgenin içine krem kaçırmamaktır. İçine kaçırıldığı takdirde alerji, tahriş, yanma ve iltihaba yol açar.

Makas Kullanımı

Vajina kılları acısız nasıl alınır diye sorulan soruya verilebilecek en net yanıt makastır.

Avrupada genital bölge temizliği için en çok kullanılan yöntem makastır. Temizliğin kolay yapılması bunda önemli bir etkendir. Bunun yanında sağlık açısından da en iyi yöntem olduğu düşünülmektedir.

Kullanacağınız makas sadece genital bölge temizliği için kullanılmalıdır. Kullandıktan sonra da hijyen ürünleriyle en iyi şekilde temizlenmelidir.

Vajina kılları ve tüylerini almak için kullanacağınız bu yöntemlerin haricinde genital bölge temizliğine de oldukça fazla dikkat etmelisiniz.

REKLAM ALANI