Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Gebelikte Karın Ağrısı: Nedenleri ve Tedavisi

27.01.2019
Gebelikte Karın Ağrısı: Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte karın ağrısı vücudunuzun büyüyen bebeğe uyum sağlaması, kabızlık gibi nedenlerden olabileceği gibi çok daha ciddi sorunlarında habercisi olabilir.

Hamileliğinizde yaşadığınız karın ağrılarının bir çok zararsız nedeni olabilmektedir. Bunların haricinde çok ciddi nedenleri de olabilir. Bebek bekleyen heyecanlı bir anne olarak kendinizi olası tüm potansiyeller için eğitmek önemlidir. Böylece endişelerinizin büyümesinin önüne geçebilirsiniz.

Gebelikte Karın Ağrısının Sık Görülen Nedenleri

Karın (mide) ağrıları ve krampları hamilelikte çok sık görülebilmektedir. Bir çok karın ağrısının aslında endişelenilecek bir nedeni yoktur. Ancak bazı durumlar var ki kontrol edilmezse çok ciddi fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

REKLAM ALANI

Gebelikteki zararsız karın ağrıları:

 1. Karnınızda bir bebeği taşımak kaslarınız, eklemleriniz ve damarlarınız için fazladan bir yük demektir. Bu bile zaman zaman karnınızın ağrımasına sebep olmaktadır.
 2. Gebelikte karın ağrısı ilerleyen haftalarda büyüyen rahmin sağa eğilme yanlısı olması nedeniyle, rahminizin bu tarafında oluşan kramplar (spazm) ve büzülmeleri ciddi karın ağrıları gibi hissedebilmenizde olasılık dahilindedir.
 3. Ya da hamilelikte yaşadığınız kabızlık ve gaz sorunu karın ağrınızın bir nedenidir. Progesteron seviyesinin artmasından kaynaklanan bu durum bazen ciddi karın ağrılarına neden olduğu için korkutucu olabilmektedir.

Bunun haricinde gebelikte karın ağrısı nedenlerinden hafif olanları şöyle sıralayabiliriz:

 • Donuk ve keskin kramplar
 • Kısa süreli ve düzensiz kas ağrıları
 • Böbrek taşı, gıda hassasiyeti ve mide virüsleri

zararsız karın ağrılarıdır.

Gebelikte karın ağrısı çeken anne adaylarının bu zararsız ağrıları kontrol edebilmelerinin bir yolu vardır. Üstelik çok uzun ve sık aralıklarla sürmeyen bu ağrıları zararlı ve çok ciddi sonuçları olabilecek ağrılardan ayırt etme imkanı da bulunmaktadır.

Zararlı olabilecek hamilelikte ki karın ağrıları genellikle mide ağrısı şeklinde baş göstermektedir. Kalıcı mide ağrıları (düzenli karın ağrısı), sık sık yaşanan karın ağrıları ve uzun süreli kramplarınız varsa kimseye rahatsızlık vermeyeyim düşüncesinden çıkıp bir an önce doktor konrolüne gitmelisiniz.

Bu ağrıları önemsememeniz düşüklere neden olabilecek kadar ciddi sonuçlar doğurur.

Hamilelikte Hangi Karın (Mide) Ağrısı ve Kramplara Dikkat Etmeliyim?

Gebelikte karın ağrısı için ciddi olabilecek nedenlerin neler olduğuna hep birlikte bakalım. Bundan önce eğer mide – karın ağrılarından sonra şu belirtileri görürseniz en yakın sağlık kuruluşuna gecikmeden gitmeniz gerekmektedir.

 • Kanama veya lekelenme
 • Düzenli aralıklarla kramp ya da sıkma şeklindeki baskı
 • Sizin için alışılmadık vajinal akıntı
 • Bel ağrısı
 • Tuvalete çıkma sıklığının oldukça fazla artması
 • İdrar yollarında acı veya yanma
 • Dinlendikten sonra geçmeyen ağrı
 • Kusma, ateş

Bunlar gebelikte karın ağrısı için önemli belirtilerdir. Eğer önlem alınmazsa sağlığımıza ciddi zararları olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri ile karşılaştığınız zaman doktorunuzu arayabilir ve acil servislere müdahale için gidebilirsiniz.

Hamilelikte karın ağrısının ciddi belirtilerinin neden olabileceği durumlar:

 1. Ektopik Gebelik
 2. Düşük
 3. Preeklampsi
 4. Erken doğum
 5. Plasental abrupsiyon
 6. İdrar yolu efeksiyonu

Gebelikte karın ağrısı için önemli olan bu durumlar bazen doktorla tarafından da tespit edilemeyebilmektedir. Bu sebepten ağrınızın şiddetini ve tam olarak nerede hissettiğinizi belirlemek tedavi açısından önemlidir.

1. Ektopik Gebelik

50 gebelikten 1’inde meydana gelen durum gebelikte karın ağrısı nedenidir. Embriyonun rahim dışındaki bir yere implante olmasıyla gerçekleşen durum. 6. ve 10. haftalar arasında genellikle midenizin alt tarafında ciddi ağrılara sebep olur.

Aynı zamanda omuzlarında da ağrı hisseden vakalara rastlanılmıştır.

2. Gebelikte Karın Ağrısı Düşük Habercisi Olabilir

Hamileliğin ilk 13 haftasında görülebilen düşük vakaları hafif ve şiddetli sır ağrıları ile 5-20 dakikada bir gerçek kasılmalar yaşamanızla tespit edebileceğiniz bir durumdur.

3. Preeklampsi

Gebeliğin 20. haftasından sonra başlayan baş ağrısı ve kusmaya eşlik eden midenin üst tarafındaki ağrı ile gebelikte karın ağrısı durumunun ciddiyetini kavrayabilir ve preeklampsi ile ilgili olduğunu düşünebilirsiniz.

4. Gebelikte Karın Ağrısı Erken Doğuma Sebep Oluyor

Midenin en altında ki basınç hissi, vajinal akıntı ve alışılmadık sırt ağrısı 37. hafta ve daha önce yaşanırsa bu karın ağrıları erken doğumun habercisidir.

5. Plasental Abrupsiyon

Şiddetli karın ağrısı ve kanama hastahaneye gitmeniz için yeterli bir sebeptir. Plasentanın bebek doğmadan rahimden ayrılmasıyla yaşamı tehdit eden bir durumdur.

6. İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte karın ağrısı için çok ciddi sonucu olmayan fakat idrarda yanma ve mide ağrılarına sebebiyet verdiği için ne yaşadığınızı kestirmenizin güç olduğu bir durumdur. Ayrıca idrar yolu efeksiyonlarının tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Karın Ağrısına Neden Olan Braxton Hicks

Rahim kaslarının sıkılaştığını gösteren bu durum 16 haftalık hamilelikte dahi ortaya çıkabilmektedir. Genellikle gebeliğin 3. trimester’inde görülen Braxton Hick kasılmaları;

 • Düzensiz
 • 10 dakikadan fazla ama şiddetli değil
 • Daha çok rahatsız edici his oluşturan

karın ağrılarına neden olmaktadır. Hamilelikte cinsellik yaşamanız halinde de bu ağrıları hissedebilirsiniz. 37. ve 40. haftalarda ki buna benzer karın şikayetleri doğumun habercisi olmaktadır.

Gebelikte Karın Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Hafif seyreden ve yukarıda ki ciddi durumları yaşamadığınız gebelikte karın ağrısı sancılarınız için basit ve yararlı tedaviler uygulayabilirsiniz.

 1. Ilık bir duş yada ağrıyan bölgeye sıcak havlu uygulaması,
 2. Bol sıvı tüketerek kasılmaların şiddetini azaltma,
 3. Vakitlice ve sık sık dinlenme,
 4. Gaz sancılarının neden olduğu karın ağrıları açısından biraz egzersiz ve hareket etme,
 5. Sırt üstü uzanarak ağrıların geçip geçmediğini kontrol etme,
 6. Braxton Hicks için sık sık dinlenme ve bol su tüketme

hafif karın ağrılarınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Gebelikte karın ağrısı nedenleri ve belirtilerini ciddiye alarak doktorunuza görünmekte fayda vardır.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.