Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

24.01.2019
Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Folik asit hamilelik için adeta bir süper kahramandır. Sağlıklı bir fetüsün gelişiminde oldukça önemli olan bu B vitamini nedir, ne işe yarar?

Hamileyseniz ya da planlıyorsanız, folat olarakda bilinen B9 vitaminini Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği miktarda günlük 400 mikrogram olarak almalısınız.

Folik Asit Nedir?

DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli bir rol oynayan B9 vitaminine folik asit ya da folat denilmektedir.

REKLAM ALANI

B vitaminin bir formu olan folat kırmızı kan hücrelerinin üretiminde de görevlidir ve bebeğinizin beyin ve omurilik gelişimine katkıda bulunur. Bu sebepten hamilelikteki rolü çok büyüktür.

Genel anlamıyla normal ve sağlıklı beslenen bireylerin günlük folik asit alımını gerçekleştirebildiği görülürken hamile kadınların beslenme programlarına daha fazla folat içeren besinler alması gerekmektedir. Bu vitaminin eksikliğine daha çok tropikal bölgelerde yaşayan insanlarda rastlanırken alkol bağımlılığı olan ve sara hastalığı bulunan kimselerde de rastlanılmaktadır. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların folik asit düzeyine olumsuz etkileri bulunur.

Hamile Kadınların Neden Folik Asit İhtiyacı Var?

Folik asit nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olur. Yani omuriliğin ve beyindeki ciddi doğum kusurlarının gelişmesini engeller. Nöral tüp defektlerinin etkisini gösterdiği doğum sayısının ölçümlemesine dair bir kanıt yokken bu durumun ülkemizde yaklaşık 5000 doğumu etkilediği düşünülmektedir.

Bu kusurlar gelişimin çok erken aşamasında meydana geldiği için bir çok kadın hamile olduklarını bilmeden önce folik asit almaya başlamalıdır. Burada gebeliğin planlanmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Erken gebelik belirtileri ile folik asit alımında olası bir gecikmenin de bir nebze önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte önerilen günlük folat alımı dozunu planlamayla bir ay öncesinde ve gebeliğin ilk üç ayında almaya başlayan kadınların bebeklerinde gelişim kusurları riski %70 kadar azalmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalar hamilelikte alınan folik asidin bebeğin doğum kusurlarından olan yarık dudak ve bazı kalp rahatsızlıklarını engellediği görülmüş ayrıca hamile kadınların bir kısmını etkileyen preeklampsi riskini de azalttığı belirlenmiştir.

Planlanmış bir gebelikte folik asit alımına gebelik öncesi başlanmalıdır. Gebelik yaşayan kadınlarında folik asit alımını derhal arttırmaları ve hamileliğin ilk dönemlerinde bu vitaminin hayati önem taşıdığını bilmeleri gerekmektedir.

Ne Kadar Folik Asit Almalıyım?

Çocuk doğurma çağındaki ve planında ki her kadın için günlük önerilen doz 400 mcg folattır. Eğer günlük olarak multivitamin alıyorsanız etiketi kontrol edin. Ve asla birden fazla multivitamin tüketmeyin.

Eğer besinlerle önerilen miktarda tüketip tüketmediğinizi anlamak istiyorsanız en yakın sağlık kuruluşunda kontrol ettirin. Muhtemelen gebe kaldığınızı teyit etmek için gittiğiniz sağlık kuruluşunda bununla ilgili çalışma yapacaklardır.

Bazı nöral tüp defektinin olası olduğu durumlarda yada bundan etkilenen hamileliklerde 12. haftaya kadar folik asidin dozu her gün 5 mg olarak ayarlanmaktadır.

  • Gebe kalmaya çalışırken: 400 mcg
  • Hamileliğin ilk üç ayında: 400 mcg
  • Hamileliğin 4 ile 9. ay arasında: 600 mcg
  • Bebeğinizi emzirirken: 500 mcg

normal doğumlar için önerilen folat alımlarıdır. Obez kadınlarda ve ikiz gebelik yaşayanlarda bu alımların çok daha üzerinde bir miktarın alınması gerekmektedir. Yine daha önce nöral tüp defekti olan bir doğum gerçekleştirdiyseniz ya da diyabet v.b hastalıklar ile yaşamınızı sürdürüyorsanız folik asidin alınma miktarı arttırılmaktadır.

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik asidin nelerde bulunduğunu söylemeden önce bilmeniz gereken bir durum var ki dışarıdan aldığınız besinler ihtiyacınız olanın %100’ünü karşılasa dahi doktorunuz size takviye verecektir.

Folik Asit İçeren Yiyecekler
Folik Asit İçeren Yiyecekler

Mesela bazı zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri folik asit düzeyinin %100 ünü karşılamaktadır. Bu normal bir insanın alması gereken miktarı karşılasa dahi hamile kalmayı planlamayanlar için faydalı olacak bir kaynaktır.

Eğer hamilelik planlaması yapıyorsanız ya da hamileyseniz folik asit içeren besinleri fazlasıyla tüketmeli bunun yanında doktorunuzdan aldığınız reçeteye uymalısınız.

Folat yönünden zengin yiyecekleri tüketmek takviyenizi tamamlayıcı bir adımdır. İyi kaynaklar ise şunlardır:

  • Mercimek
  • Kuru fasulye
  • Brokoli, ıspanak, brüksel lahanası v.b yeşil sebzeler
  • Turunçgiller ve meyve suyu
  • Kahverengi pirinç ve güçlendirilmiş tahıl gevrekleri

Folik Asit İle İlgili Olumsuz Görüşler

Bazı kaynaklar ve ülkemizde ki bilimi doğal yöntemlerle karşılamayı savunan uzmanlar folik asidin sentetik yapısından dolayı engellediği hastalıklı kusurlar kadar zarar verdiğini de savunmaktadır.

Bu konuşulanların bilimsel bir kaynağı yoktur. Sadece bir öneri ve varsayımlar üzerinden hareket ederek tarihsel örnekleri sunmaktadırlar. Besinlerden aldığımız folat miktarının vücudumuzda ki bebeğin ihtiyacını karşıladığını ölçümleyebilen bir çalışma bulunmamaktadır.

Folik asit eksikliğinin ise onunla özdeşleşen kesin bir belirtisi bulunmamasına rağmen makalede gördüğünüz üzere fazlasıyla olumsuz sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiş ve kanıtlanmıştır. Algılarınızla oynanmasına izin vermeden aksi kanıtlanana kadar folik asit kullanımına gebeliğiniz süresince mutlaka özen gösterin. İyi günler diliyoruz.

REKLAM ALANI