Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Evdeki ve Mutfaktaki Küçük Sineklerden Nasıl Kurtuldum

Evdeki ve Mutfaktaki Küçük Sineklerden Nasıl Kurtuldum

Meyve sineği ya da üvez olarak bildiğimiz küçük sinekler evimizde en çok mutfaklarda görülür. Bu küçük sinekleri ne kaçırır sorusuna cevap bu yazımızda.

Evde ki sinek istilası bazen toprağını yeni değiştirdiğimiz çiçekte minik saksı sinekleri olarak görülürken, bazı zamanlarda ise manavdan aldığımız o lezzetli meyvelerin üzerinde görülmektedir.

Bu hiç istemediğimiz küçük sinekleri en son görmek istediğimiz yer ise mutfağımızdır. Tabi mutfak hariç sinekler yiyecekler ve giyeceklerin olduğu her yerde karşımıza çıkabilirler. Bu sineklerden nasıl kurtuluruz sorusunun cevabı ise türlerine göre değişen sinekler hakkında bilgi sahibi olmamızdan geçmektedir.

REKLAM ALANI

Evdeki Küçük Sineklerden Nasıl Kurtulurum

Bütün küçük sinekler birbirine benzese de aslında farklı türlerden oluşmaktadır. Temelinde 4 türe ayırabileceğimiz bu küçük sinekler nasıl yok edilir sorusuna cevap bulabilmemiz için türünü ayırt edebilmeliyiz.

 • Meyve Sineği: Mutfakta toplanan bu küçük sinekler genellikle meyve sineği olarak bilinirler. Bu sineklerin larvaları, olgunlaşmış meyvelerde ve sebzelerin içerisinde yaşamaktadırlar. Bu besinlerin içerisinde büyüyen ve gelişimini sağlayan küçük sinekler özellikle yaz mevsiminde daha fazla görülmektedirler. Aynı zamanda mayalanmış gıdalar ile de beslenen bu küçük sineklerden kurtulmanın genel yolu tuzak yöntemidir. Bu yöntem sivrisinek hangi kokuya gelmez sorusununda cevabı olacaktır.
 • Mantar Sivrisineği: Görüntüleri siyah ve boyları küçüktür. Ev çiçeklerinin topraklarında oldukça fazla görülen bu sivrisinekler minik saksı çiçekleri olarak da bilinirler. Bazı yörelerde küçük gübre sineği olarak bilinen bu sineklerin çoğalmasının en büyük nedeni bitkilere fazla su verilmesi ve toprağın nemli olmasından kaynaklanmaktadır. Evdeki bitkilerin etrafında ve toprağında aynı zamanda pencere kenarlarında fazla görülebilirler. Saksılar için toprak değişimi ya da nemin azaltılması bir çözüm olabilir.
 • Lağım Sineği: Bu sinekler arasında ki mücadele edilmesi en zor olan ve can sıkıcılığının en fazla olduğu sinektir. Lağım sinekleri bok sinekleri ile aynı değildir. Meyve sineklerine benzemektedirler. Banyo ve mutfağınızda bu sinekleri görmeniz evdeki gider tesisatının sorunlu olduğunu göstermektedir. Gider tesisatında ki sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Meyve sinekleri ile lağım sineğini ayırt etmek oldukça zor olsa da gece boyunca aktif olan sinek lağım sineğidir. Ve biraz zikzak çizerek yürüyüp uçarlar.
 • Üvez Sineği: Bu sineklere yukarıda ki çeşitlerle karıştırıldığı için yer verdik. Ancak bunlar genelde ev ortamına dışarıdan gelen ve üremelerini dışarıda yapan sineklerdir.

Bütün bu kara sinekler için evde yapılabilecek bazı yöntemler vardır. Ancak bunun haricinde evinizi sürekli temiz tutmalı ve hijyene özen göstermelisiniz.

Aynı zamanda küçük sineklerden kurtulmak için

 1. Yazları dışarıda yiyecek bırakmamalı,
 2. Evimizi ilaçlamalı ya da sinek kovucuları kullanmalı,
 3. Kapı, pencerelere sineklik takmalıyız.
 4. Sivrisinek gelmemesi için çaba göstermeliyiz.

Küçük Sinekler Nasıl Yok Edilir?

Mevsim şartları gereği artan küçük sinekler ve sivrisineklerden kurtulmak için sivrisinek kapanı, evde sinek kapanı gibi ilginç ve bir o kadar da anlamsız videolar yerine uygulayabileceğiniz basit sinekten kurtulma ve türüne göre sinekten kurtulma yolları şunlardır.

 • Yaz mevsiminin sonuna doğru evin içerisine aldığımız çiçekleri fazla sulamamız halinde sinek istilalarına yol açabilir. Bu sebepten çiçeklere zamanında su vererek küçük sinek oluşumunu engelleyebiliriz.
 • Sirke sineği olarak bilinen ve aslında meyve sineklerini kendisine çeken sirkenin etkisiyle bu adı almış olan sineklerden bir kap içerisine dökeceğiniz sirke ile kurtulabilirsiniz.
 • Kırmızı şarap küçük sineklerden kurtulmak için iyi bir yöntemdir.
 • Sivrisinek hangi kokuya gelmez? Limon kokusuna gelmez. Bu genel geçer kural sineklerin tamamı için geçerlidir. Limon kokulu temizlik ürünleri kullanmanız ve bir sprey şişesinin içerisine ekleyeceğiniz limon yağı sineklerden kurtulmanızı sağlar.
 • Sinekleri fazlasıyla gördüğünüz bölgelerde evde yapacağınız doğal sinek kovucuyu kullanabilirsiniz. Bir litre su içerisine iki kaşık sirke, bir miktar toz şeker ve bir kaç damla bulaşık deterjanını karıştırıp sineklerin olduğu bölgelere bırakabilirsiniz. Bu küçük sinek kovucu oldukça işe yarar bir yöntemdir.
 • Olgunlaşmış ve çürümeye yakın meyvelerin üzerini bir streç film ile kapatarak tam ortasına bir delik açıp sinekleri bu tuzağa çekebilirsiniz. Meyve sineği bu yöntem ile meyvelere gelecek ancak dışarı çıkamayacaktır.
 • Limon ve karanfilde sivrisineklerden ve küçük sineklerden kurtulmanın en etkili yollarından birisidir.

Meyve sinekleri nasıl yok edilir, küçük sineklerden nasıl kurtulurum ya da küçük sinekleri ne kaçırır sorusuna cevaplar verdiğimiz makalemiz size yardımcı olacaktır.

Unutmamanız gereken bir durum var ki bu küçük sinekler bazen hiç beklemediğiniz bir yerde sizi karşılayabilirler. Buzdolabı temizliği, evdeki nemli alanların azaltılması ve çöpün ağzının açık bırakılmaması çok önemlidir. Eğer bütün bunlara rağmen başa çıkılmayacak bir durumla karşılaşırsanız evinizi ilaçlatmaktan çekinmemelisiniz.

Sineklere dur dediğimiz bu yöntemler sonucunda sinekler görünse bile onlara burada istenmediklerini net bir biçimde göstermiş olacaksınız.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. cemile dedi ki:

  mutfaktaki meyve sineği için anlattığınız kurtulma yöntemini denedim biraz işe yarasa da yine çıktılar. Evdeki küçük sinekler gerçekten sinir bozucu olabiliyor diğer yöntemleri de deneyeceğim sanırım bu yıl her yerde çok fazla ev sinekleri var allah hepimizin yardımcısı olsun.

 2. Zeyno dedi ki:

  Aynen öyle bu yıl haşereler çok fazla nedendir bilmem

 3. Yüksel dedi ki:

  Ben de kurtulamiyorum küçük sineklerden, sirke biraz işe yaradı ama şimdi de banyoya kaçtılar, sinek ilacı alıcam heralde kurtulmak için

 4. Özgül Koca dedi ki:

  Lağım sineklerinden kurtulmak için giderlere baktırdım gerçekten mutfak lavabosunun gideri takalı imiş. Tıkanıklığı açtırdık borusu da temizlendi tamamen. İki gün oldu ama hala sinekler var. İşe yaramadı mı acaba başka napmalıyım

  1. byreha dedi ki:

   Lağım sinekleri yuvaları hemen temizlenmemiş olabilir, ya da oturduğunuz katın bir altı ve üstünde yer alan evlerden geliyorda olabilirler. Bunun haricinde mutfağın içerisinde dolaşanlar lağım sineği değilde meyve sineği olabilir. Bunu anlamak için lavabonun yakınlarına bir yere limonun içerisine karanfil batırıp yerleştirerek bir iki gün test etmelisiniz. Umarım çabucak kurtulacaksınız.

 5. T.G. dedi ki:

  Küçük meyve sineklerden kurtuldum. Elektrik süpürge ile çektim 🙈 Bir tane kalmadı.

  1. Pelin dedi ki:

   Nasıl kurtuldunuz? Lütfen yazar mısınız? Annemin evini istila etmiş durumdalar.

   1. byreha dedi ki:

    Bir kaç yöntemi birlikte deneyerek kurtulma şansınız var eğer aniden ve fazlasıyla ortaya çıkan sineklerden muzdaripseniz ve bir apartman dairesinde yaşıyorsanız çok büyük ihtimalle giderler ile ilgili bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışalım?

  2. Saadet dedi ki:

   Kaciyorlar ben de çekmeye çalıştım pislikleri kaçtılar nasıl çektin? ? Lütfen bi cvp yazın

   1. Emel E dedi ki:

    Bende aynı yöntemle kurtuldum elektrik süpürgesi peşlerinde dolaştım resmen onlar nereye konduysa bende süpürgenin ayarını çoğalttım hızını yani ve hepsini çektim kurtuldum birtane bile kalmadı evimde sabırla takip edin ve hepsini çekin benim süpürgem saatlerce ortadaydı sizde deneyin olacak emin olun.

 6. Ayfer Demirkollu dedi ki:

  Aynı dertten muzdarip im ne yaptıysam olmadı….

 7. Vildan dedi ki:

  Sizi sosyal medyadan takip etmek istiyorum hesabınızı rica edebilir miyim, bulamadım. Teşekkürler