Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Evdeki Rutubet Kokusuna Hoşçakal Diyin!

Evdeki Rutubet Kokusuna Hoşçakal Diyin!

Evdeki rutubet kokusu nasıl giderilir? Küf kokusunu giderecek doğal yöntemlerin yanı sıra evinizi ferahlatacak ipuçları için okumaya devam edin.

Rutubet ve nem kokusunun giderilmesinin ilk şartı ortamın sık sık havalandırılmasıdır. Sık sık havalandırdığınız odalarınızda nem oluşumunu engellediğiniz için rutubet kokusuyla karşılaşmanız çok ihtimal dahilinde olmaz.

Rutubet her evde oluşabilecek bir nem problemidir. Nemlenen duvarların bir sonraki aşamada küflenmesi işten bile değildir. Genellikle evlerin kuzey tarafındaki soğuk odalarda görülen nem problemi rutubet kokusuna ve ilerleyen zamanlardaki küflenme ile birlikte küf kokusuna neden olur.

REKLAM ALANI

Rutubet Kokusu Neden Olur?

Rutubet dediğimiz şey aslında nemdir. Nem ise havadaki su buharı ve ısı ilişkisinin bir sonucu olarak oluşmaktadır. Azalan ısı havanın su buharını tutma kapasitesini düşürür ve daha sonra rutubetli ortamlar oluşur. Bu rutubet ise küflere neden olur.

Evde ya da dolapta, giysilerinizde rutubet oluştuysa ortadan kaldırılması için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Oluşmaması içinde bazı önlemleri almanız gerekir.

Rutubet Kokusu Nasıl Gider?

Rutubet kokusuna karşı geçici çözümler bulabileceğiniz gibi kalıcı çözümlerde uygulayabilirsiniz. Evinizde ki rutubet kokusunun tamamen giderilmesi hangi mevsimde olduğunuz ile ilgilidir. Eğer kış aylarında iseniz evinizi çok sık havalandırmanız söz konusu olmayacaktır. Bu da rutubet kokusunun tamamen ortadan kaldırılmasını engelleyecek bir durumdur.

Yine kış aylarında boya ve badana işlerine girişilmesi eğer sert bir iklime sahip bölgelerde yaşıyorsanız nemi ortadan kaldırmayacaktır. Evdeki rutubet kokusunu gidermek için geçici bir çözüm olarak oda spreylerini ve doğal kokuları kullanabilirsiniz.

Ancak bu sadece belirli bir süre çözüm olacaktır. Eğer rutubet kokusundan tamamen kurtulmak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

 • Evinizi sık sık havalandırın,
 • Mutfağınızda aspiratör kullanarak nem oluşumunu engelleyin.
 • Kahve telvesi ile bir miktar hardal tozunu karıştırarak evinizdeki tabak, tencere ve mutfak malzemelerini bu karışımla ovup rutubet kokusunu giderebilirsiniz.
 • Eğer nemden dolayı ev boyaları dökülüyorsa, su ve nemi geçirmeyen boya türleri ile uygun şartlarda boyanabilir.
 • Ev içindeki bitki ve akvaryumu nemin az olduğu yerlerde kullanmanız ortamın neminin artmasını önler.
 • Özellikle kış aylarında çamaşırları kuruttuğunuz odayı havalandırmanız rutubet kokusuna engel olur.
 • Rutubet kokusuna son verecek KEDİ KUMU! Evet evin görünmeyen kısımlarına kedi kumu serpiştirmeniz ortamın nemini alacaktır. Banyonuzda bir kova içerisinde kedi kumu bulundurabilirsiniz.
 • Karbonat ve tuzda iyi nem çekicilerdir. Nemin olduğu bölgelere bu iki karışım birlikte konulursa rutubet kokusuna engel olursunuz.
 • Ortamı havalandıramadığınız durumlarda vantilatör kullanarak nemi azaltabilirsiniz.
 • Beyaz sirke ve su karışımı ile duvarlar silinirse rutubet kokusunu alabilirsiniz.
 • Duvarlarınızın ve dolaplarınızın alt ve görünmeyen kısımlarına çamaşır suyunu bir sprey şişesi ile sıkabilir ve temizliği bitirebilirsiniz.

Odadaki ve dolaptaki rutubet kokusu nasıl giderilir sorunuza verilen cevapları çamaşırlar için uygulayamazsınız. Bunun için çamaşırlardaki ve giysilerde ki rutubet kokusunu gidermenin yollarını uygulamalısınız.

Giysilerdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

 • Özellikle giysilerdeki rutubet kokusuna çamaşır makinesinde bekleme ve terli ya da nemli kıyafetlerin çamaşır sepetinde uzun süre beklemesi neden olmaktadır. Bu sebepten çamaşırlarınızı hemen yıkamalı ve makinede uzun süre bekletmemelisiniz.
 • Dolaplarınızı en az haftada iki kez havalandırmalısınız.
 • Çamaşır makinenizi belirli aralıklarla temizleyerek rutubet kokusunu giderebilirsiniz.
 • Dolaplarınıza ve çekmecelere kokulu keseler ve sabunlar yerleştirerek ferah kokular oluşmasını sağlayın.
 • Giysilerinizi oksijenli çamaşır suyu çözeltisinde bekleterek rutubet kokusundan kurtulun.

Sizde küf kokusundan kurtulma yöntemlerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Küf kokusu nasıl giderilir sorunuz için yine portakalın kabuklarını soyarak karanfil batırarak doğal bir koku giderici yapabilirsiniz.

REKLAM ALANI