Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Evdeki Düşman Sivrisinekten Nasıl Korunulur? Sivrisinek Neye Gelmez?

Evdeki Düşman Sivrisinekten Nasıl Korunulur? Sivrisinek Neye Gelmez?

Sivrisinek ile olan savaş başladığına göre sivrisinekten nasıl korunulur? Sivrisinek neye gelmez ve doğal sivrisinek kovucu nasıl yapılır biliyor musunuz?

Yaz aylarının gelmesi ile sayısı bir hayli artan sivrisinek popülasyonundan kurtulmanın yollarını arıyoruz. Evde kendi yöntemlerinizle sivrisinekten nasıl korunulur sorusunun yanı sıra sivrisinek neye gelmez ve doğal sivrisinek kovucu yapımını da anlatacağımız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Sivrisinek Neye Gelmez?

Sivrisinekten korunmanın ilk adımı onları uzaklaştırmaktır. Sivrisnek neye gelmez sorusunun cevabını bilir ve buna göre önlemlerimizi alırsak bu katil yaratıklarla mücadelemizi doğru bir temele atmış oluruz.

REKLAM ALANI

Evdeki düşman sivrisinek ısırıkları bazen oldukça büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadırlar. Verdikleri rahatsızlığın yanı sıra sağlığımızı da korumak adına sivrisinek gelmemesi için yapacağımız adımları şöyle sıralayabiliriz.

1. Evinizin Önünde Bir Bahçeye Sahipseniz Biberiye Ekebilirsiniz

Yenilebilen bir bitki olan biberiye aynı zamanda sahip olduğu kokuyla sivrisinekleri uzaklaştırır. Bir balkonunuz ya da bahçeniz varsa biberiye ekerek sivrisinek neye gelmez sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Aynı zamanda sivrisinekler için en uygun yaşam koşulları durgun sulardır. Bu sebepten yağmur birikintisi gibi durgun suların evinizin kıyısında köşesinde durmasına izin vermemelisiniz. Çatıdaki ya da balkondaki suları da temizlemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda saksıların dibinde su bulunmamasına özen göstererek bir sinek savar oluşturabilirsiniz.

Sivrisinek gelmemesi için biberiye

2. Fesleğen Gibi Bitkilerin Olduğu Eve Sivrisinek Gelmez

Böcek türlerinin bir çoğunun itici bulduğu kokular vardır. Fesleğen, kişniş ve anason gibi bitkiler sivrisineklerin adeta düşmanıdır. Bu bitkileri evinizde küçük bir saksıda yetiştirmeniz dahi sivrisinek neye gelmez sorununuza çözüm bulabilir.

Sivrisinek kovucu

3. Doğal Sinek Kovucu Soğan ya da Sarımsak

Kokusuyla bizi dahi rahatsız edebilen soğan ve sarımsak sivrisinekler için bir kabustur. Doğal bir sinek kovucu arayan herkes bir soğanı ya da sarımsağı ikiye bölerek bu amacına ulaşabilir. Sivrisinek hangi kokuya gelmez diye soruyorsanız soğan ve sarımsak diyebiliriz.

Doğal sinek kovucu

Mutfak gibi yerlerde oluşan küçük sineklerden çok daha farklı bir yapıya sahip olan sivrisinekler insan vücuduyla beslenmektedir. Bu sebepten şu yazımızda anlattığımız mutfaktaki küçük sineklerden kurtulma yöntemleri bir çok sivrisinek türü için işe yaramamaktadır. Bu sebepten sivrisinek kovucu fikirlerin haricinde sivrisinekten nasıl korunulur sorusu içinde aşağıdaki yöntemleri denemelisiniz.

Sivrisinek kovucu olarak kullanabileceğiniz soğan ve sarımsak sizi bazen rahatsız edebilir ancak bir süre buna katlanmak çok kötü bir olmasa gerek?

Sivrisinekten Nasıl Korunulur?

Sivrisinek neye gelmez sorusunun yanı sıra sivrisineğin geldiği bazı durumlarda önemlidir. Sivrisinekten nasıl korunulur öğrenmek istiyorsak bu durumlara dikkat etmeliyiz. Evinizi ve çevrenizi sivrisineklerin yaşam alanlarından koruyup sivrisinekleri çeken kokulardan uzak durmalısınız.

1. Sivrisinekten Korunmak İçin Koyu Renk Elbise Giymeyin

Özellikle açık havalarda sivrisinekler koyu renklere daha duyarlı oluyorlar. Siyah, kırmızı gibi renkler böceklerin ve sivrisineklerin dikkatini çektiği için insanlar daha fazla sivrisinek saldırısına maruz kalıyorlar.

Sivrisineklerden korunmak için yine ince ve sıkıca oturan giysiler yerine daha kalın kumaşları ve gevşek uyumlu giysileri tercih etmelisiniz.

Sivrisinekten korunmak için yapılacaklar

2. Alacakaranlık ve Şafak Vakitlerinde İçeride Kalarak Sivrisineklerden Korunabilirsiniz

Sivrisinek ısırığına maruz kalmanın herhangi bir saati olmasa da genellikle alacakaranlık ve şafak vakitlerinde primer dönemlerine denk geldiği için daha fazla ısırıkla karşılaşılmaktadır.

3. Daha Az Çekici Olarak Sivrisinekten Korunabilirsiniz

Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla sivrisinek ısırığıyla karşılaşılabilir. Bunun tam nedeni belirlenemese de yiyecek ve içeceklerden kaynaklandığı düşünülüyor. Daha fazla karbonhidrat salgılayan gıdalar vücudumuzda bakteri oluşumunu arttırdığı için sivrisinekleri çekiyor olabiliriz.

Şekerli ve malt gıdaları daha az tüketerek sivrisinekten nasıl korunulur sorusuna cevap bulabiliriz. Laktik asitlerde sivrisinekleri size doğru çekerler bu sebepten tuzlu gıdalar ve potasyumdan da uzak durmalısınız.

Aynı zamanda bazı meyveli parfüm kokuları ve güçlü kokulardan uzak durarak sivrisineklerden korunabilirsiniz. Şampuan, losyon ve yağ seçiminde de lavanta, nane veya karanfil kokularını tercih edebilirsiniz.

4. Bol Miktarda C Vitamini Sivrisinekleri Uzaklaştırır

Suda eriyen vitaminlerden olan C vitaminini bolca tüketerek fazla terlemeyi önleyebilir ve vücudunuzda birikmediği için sivrisineklerin nefretini kazanırsınız.

5. Karadenizli Mucitler Lambalardan Sinekleri Uzaklaştırdı

Karadeniz insanının pratik zekasına hepimiz hayranız. Sivrisineklerin ise lambalara ne kadar çok geldiğini biliyoruz. Yaptıkları bir deney ile şeffaf bir poşetle lambanın kenarına astıkları su sayesinde sivrisineklerden kurtulduklarını keşfeden vatandaşlarımızın yöntemini sizde deneyebilirsiniz.

Lambalardan sinekleri kovma

6. Sık Sık Duş Alarak Sivrisinekten Korunma Sağlayabilirsiniz

Sivrisinekten korunma için özellikle yaz aylarında sık sık duş almalısınız. Sivrisineklerin fazlasıyla bulunduğu bölgelerde buna özen göstermelisiniz. Çünkü sivrisinekler özellikle ter ve ayak kokusunu çok seviyor.

Sivrisinek Isırmasına Ne İyi Gelir

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer diye merak edenler içinde kadın halleri olarak önerdiğimiz meyve muzdur. Muz kabuklarını atmayarak sinek ısırıklarına sürüp sivrisine ısırığına çözüm bulabilirsiniz. Muz kabuğunun iç kısmını ısırıklara sürerek kaşıntı hissini azaltabilirsiniz.

Yine aloe vera, kabartma tozu ve su ile yapacağınız karışımda sivrisinek ısırıklarına ve sivrisinek ısırığı kaşıntısına iyi gelmektedir. Bazı sivrisineklerin ısırdıkları yer çok fazla kabarmaktadır. Bu ısırıklar için buz kullanarak rahatlayabilirsiniz.

Sivrisinek ısırıklarına karşı yıllardır kullandığımız bir diğer yöntem ise limon kolonyasıdır. Piyasada bulunan su bazlı sinek kovucu ve losyonları da sivrisinek ısırıklarına çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz Doğal Sivrisinek Kovucu

Evde yapabileceğiniz doğal sinek kovucu yöntemleri ile sineklerden kurtulabilirsiniz. Nane ve limon spreyinin yanı sıra ikiye bölünmüş limona batıracağınız karanfillerde sivrisinekleri rahatsız edeceğinden kullanılabilir.

Yine bazı yağlarla oluşturacağınız süper güçlü sinek kovucu doğal bir sivrisinek kovucu ilacı olacaktır. Bunun için adaçayı, biberiye ve kurutulmuş lavantadan herhangi birini 1 su bardağı elma sirkesi ile karıştırarak iki hafta boyunca sürekli çalkalayıp buzdolabında sakladıktan sonra vücudunuza sürebilirsiniz.

Sivrisinek neye gelmez ve sivrisinekten nasıl korunulur sorularına aradığımız cevaplar sonucunda oluşturduğunuz sivrisinek kovucu yöntemlerinden yorumlarda bize bahsedebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. defne dedi ki:

  sivrisinek neye gelmez diye soranlar için benimde cevabım oturduğunuz yerden uzak bir yere sinek kapanı yapmanızdır. İnternette sinek kapanı nasıl yapılır videolarını bulabilirsiniz.

 2. Behiye dedi ki:

  Sivrisinekten nasıl korunulur diye anlattıklarınızın tümü akyaka sinekleri için işe yaramaz diye düşünüyorum çok fena ısırıyorlar.

 3. Osmaniye dedi ki:

  sivrisinek neye gelmez biliyor musunuz sivrisinek pis yere gelmez sivrisinek açıkta yiyeceklerin bulunduğu yere gelmez sivrisinek besi hayvanlarının olmadığı yere gelmez sivrisinek temiz yere gelmez

 4. Gaye dedi ki:

  Sivrisinek neye gelmez sorusunu hepimiz soruyoruz da karadeniz icadı sivrisinek kovara gerçekten çok şaşırıdm.

 5. Taziye dedi ki:

  Sivrisinekten korunmak için marketlerde losyon satılıyor çocuklarda gerçekten çok işe yarıyor.

 6. Tenzile dedi ki:

  Karadenizde hiç sivrisinek olmuyor yazları mersinde sivrisinekten kurtulmak için karadenize gelebilirsiniz.

 7. Yale dedi ki:

  Sivrisinek neye gelmez diye bir sürü arayışın içerisine girmiştim gerçekten kadınhalleri sayfası bu konuda çok başarılı sosyal medyadan buraya geliyoruz ama googleda arayınca çıkmıyorsunuz keşke hemen çıkabilse aradıklarımızı hemen bulabiliriz.

 8. Aliye dedi ki:

  Sivrisinekler bu yıl yağış çok olduğu için çok fazla ortalıkta görünmeye başladı. En çok ışıklı ortamlara geliyorlar şu a101 ve bimde satılan mavi ışıktan aldım ama sivrisineklere hiç fayda etmiyorlar. sivrisinekten nasıl korunacağımı şaşırmış durumdayım. aksi gibi birde hep beni ısırıyorlar

 9. Kepçe dedi ki:

  Sivrisinek neye gelmez diye verdiğiniz bilgiler gerçekten çok işime yaradı

 10. Ramazan dedi ki:

  Sivrisinek neye gelmez dediler… gittim eve ney aldım hâlâ vizirdiyorlar 🤔 acaba calmammi gerekiyor dersleri ne başlayayım sonra haber veririm…