Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Evde Tedavi İle Tırnak Batması Nasıl Geçer?

18.08.2019
Evde Tedavi İle Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Küçük bir problem gibi görülse de derdi çok büyük olan tırnak batması nedir? Belirtileri ve doğal çözümlerle nasıl geçeceğini anlattık.

Tırnak batması tırnak köşe veya kenarının yumuşak ete battığı günlük hayatımızda karşımıza çıkan çok yaygın bir problemdir. En sık olarak ayak baş parmağında görülür.

Ağrı, kızarıklık, şişme, iltihap gibi şikayetlere sebep olur. Tırnak batmasının ilerlemeyen safhalarında evde tedavisi mümkündür. Tırnak batması kaç günde iyileşir sorusuna ise tedaviye ve tırnağın durumuna göre 4 ila 6 hafta arasında tedavi mümkündür diyebiliriz.

REKLAM ALANI

Bu makalemizde tırnak batması tedavisine, tırnak batması belirtilerine, ve tırnak batması ameliyat fiyatlarına kadar aklınıza gelecek diğer tüm sorulara cevap arayacağız.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması tırnağın uzaması gereken yatağının dışında köşe veya kenarlardan tırnağın yumuşak ete batması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Yatağında uzamayan tırnak parmakta iltihaba, ağrıya ve kızarıklığa sebep olur.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının genel sebebi tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağının genişliği arasında ortaya çıkan dengesizliklerdir. Bu durum kalıtsal nedenlerden dolayı veya tırnağa yapılan yanlış uygulamalarla parmaklarınızda iltihaba, ağrıya ,apseye ve tırnak batması enfeksiyonuna neden olur. Tırnak batmasının genel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Ayağınızı Rahat Ettiremeyen Ayakkabılar

Tırnak batmasının en temel nedeni ayakkabı seçimidir. Ayağınızı sıkan uçları çok sivri topukları yeterince rahat olmayan ayakkabılar ayak tırnak batmasının en temel nedenidir.

 • Genetik Kodlar

Eğer ailenizden birilerinde tırnak batması şikayeti varsa bu durum kalıtsal olabilir. Fakat hiç endişelenmeyin gelişen tıp ile tırnak batmasından doğal tedavilerle kurtulmak mümkün

 • Tırnakları Yanlış Kesmek

Tırnakların yuvarlak ve derin kesilmesi tırnağın kesildiği gibi uzamasına sebep olduğu için bu tırnak batmasına sebep olur. Özellikle ayak tırnaklarınızı düz ve çok derin kesmeyin

 • Pedikür

İşini doğru yapamayan güzellik salonlarından çoğu zaman mutsuz ayrılabilirsiniz. Alelade yerlerde ve yanlış uygulanan pedikür, tırnaklarınızın enfeksiyon kapmasına ve sonrasında batma sorunlarıyla karşılaşmanıza neden olur.

 • Enfeksiyon Durumları

Tırnaklarınızda bulunan mantar gibi enfeksiyonlar tırnaklarınızın kalınlaşmasına sebep olacağı için sonrasında tırnak batması problemi yaşayabilirsiniz.   

 • Spor Yaralanmaları

Özellikle futbolla ilgilenen erkeklerde tırnak batması sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun için yine en başta belirttiğimiz gibi ayağınıza en uygun ayakkabılarla spor yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Tırnak Batması Başlangıcı

Tırnak batması başlangıcında parmak ucunuzda çok hafif ağrı hissedersiniz. Yine ilk gözlenen durum parmak etrafında oluşan hafif kızarıklık ve hassasiyettir. Bu tırnak batması başlangıcı durumları ile karşılaşırsanız hemen önlem almalısınız.

Tırnak batması başlangıcı

Tırnak Batması Belirtileri

İnsan vücudu her rahatsızlıkta olduğu gibi tırnak batmasında da bizlere sinyal göndererek uyarır. Tırnak batmasının en net belirtisi ağrıdır. Ağrı tırnağınızın her iki tarafında veya sadece bir tarafta olabilir. Tırnak batması ağrısı tırnağınıza dokununca artar. Tırnak batmasında görülen diğer belirtiler;

 • Tırnakta ve ayak parmağında kızarıklık,
 • Tırnağınızın çevresindeki etlerde ısı artışı, akıntı ve iltihap,
 • Tırnak yatağında hassasiyet,
 • Tırnak çevresinde gözle görülür şişme.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

 • Önerilen en önemli tedavi yöntemi ayak tırnaklarınızın altına pamuk veya mumlu diş ipi koymaktır. Ayaklar günde 3 – 4 kez ortalama 20 dakika kadar ılık suda bekletildikten sonra batık tırnak kenarının altına bir parça temiz pamuk veya mumlu diş ipi yerleştirebilirseniz bu uygulama tırnağınızın batan kısımlarını tekrardan yukarı kaldıracağı için kesin çözüm olarak görülmektedir.
 • Tırnaklarınızı batma geçene kadar kesmemeli, uzamalarını beklemelisiniz.
 • Antibiyotikli kremler, varsa ​​enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur. Krem sürüldükten sonra bandajla kapatmalısınız.
 • Tırnak batması şikayetleri devam ettiği sürece burnu açık ayakkabı veya sandaletler tercih etmelisiniz.

Evde Tırnak Batması Tedavisi

Enfeksiyonu önlemek için tırnak batması fark edildiği andan itibaren tedavi uygulamak önemlidir. Hafif vakalarda evde tırnak batması tedavisi yöntemleri oldukça önemlidir.

 • Sabunlu Sıcak Su

Vücudumuz sıcak suda uzun süre bekletilirse yumuşacık olur dolayısıyla tırnak batmasını ilk fark ettiğiniz anda etkilenen bölgenizi ayak parmaklarınız veya el parmaklarınızı günde 3 defa  20 dakika kadar sabunlu sıcak suda bekletmeniz şişliğin azalmasına ve ağrıların hafiflemesine oldukça yardımcı olacaktır.

Sabunlu sıcak su ile tırnak batması tedavisi

Yapabiliyorsanız ayaklarınızı yumuşattıktan sonra ayağınıza batmakta olan tırnak köşenizi kaldırarak ufak pamuklarla destekleyebilirsiniz. Bu uygulama acı verici olacak fakat evde tedavi için önerilen en önemli tekniklerin başında gelir. Sonrasında ayaklarınıza krem uygulayabilirsiniz. Dermatolojik testlerden gözlemlendiği kadarıyla ayak merhemleri tırnak batmasını büyük ölçüde engelliyor.

 • Batık Tırnak Koruyucu – School Tırnak Kitleri

School tırnak batması kiti kullananlar bunun tedavilerinde pek etkili olduğundan sıkça söz ettiğini duymuşsunuzdur.  Peki nedir bu batık tırnak koruyucuları. School kitler batık tırnaklar için yastıklama bariyeri sağlar. Etkilenen alanın çevresini saran halkalar veya parmağı tamamen saran bir kılıf şeklinde çeşitleri vardır. Baz koruyucu ürünler ayak parmaklarındaki iltihabı kurutucu bir jel ile beraber kullanılabilir.

Scholl tırnak batması kiti
 • Elma Sirkesi

Bilimsel olarak kanıtlar kesin olmasa da elma sirkesinin antiseptik etkisi nedeniyle ağrıyı hafiflettiği düşünülür. 1 çay bardağı elma sirkesini bir kova suya boşalttıktan sonra 20 dakika kadar ayaklarınızı suyun içerisinde bekletin. Uygulama sonrasında ayaklarınızı iyice kurulamayı unutmayın.

Elma sirkesi ile ayak bakımı

Tırnak Batması Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Tırnak batması ameliyatı ilerlemiş batık durumlarının tedavisinde kullanılan cerrahi işlemdir. Zarar gören tırnağın bir kısmının veya tamamının cerrahi çıkarılması işlemidir. Hasta doktora başvurduğunda iltihaplanma durumuna bakılır. Röntgen çekilir ve kemik iltihabı olup olmadığına bakılır.

Gerektiği durumlarda ameliyata başvurulur. Tırnak batması ameliyatlarından sonra genellikle hastanede kalmaya gerek yoktur. Hasta aynı gün evine dönebilir. Büyük ağrılar yaşanmaz, bazı ağrı kesiciler işlem sonrasında verilir. Kısa bir iyileşme süreci geçirilir. Gerekli özen gösterildiğinde sorun tekrar etmez.

Kimler Tırnak Batması Ameliyatı Olmalıdır?

Batık tırnak sorunu yaşayanlar sorun ilerlemeden evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle iyileşebilirler. Çoğu kişinin merak ettiği soru tırnak batması kaç günde iyileşir?

Yukarıda bahsettiğimiz evde tedavi yöntemleri uygulanırsa 3 gün içerisinde tırnak batması sorunu iyileşmeye başlar. Bunlar düzenli olarak uygulandığı halde 3 gün içinde iyileşme başlamıyorsa doktora başvurmak gerekir. Batma erken dönemdeyse ameliyat gerekmez.

Tırnak batması ameliyatı

Tırnak Batması Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Tırnak batması ameliyatlarından sonra bazı hususlara dikkat etmek iyileşmeyi hızlandırır, oluşabilecek komplikasyonları önler. Hastanın iyileşme boyunca konforunun artması, iyileşmenin uzamaması gösterdiği özenle de alakalıdır.

 • Duş Alma

Pansuman bulunan parmağa bir süre su değmemesi gerekir. Su ile temas eden pansuman değiştirilmeli ve bölge kurutulmalıdır

 • Baskı Ve Ovalama

Ameliyat geçiren bölgenin baskılanmaması gerekir. Mümkün olduğunca rahat bırakılmalıdır.

 • Pansumanlar

İşlem bittikten sonra yapılan pansumanlar bölge iyileşene kadar parmakta kalır. Bu süreçte işlem gören bölgenin baskıdan, zorlamadan uzak tutulması gerekir. Günde iki defa pansuman yapmak çok önemlidir.

 • İlaç Kullanımı

Doktorun reçete ettiği ilaçlar belirtilen süre boyunca düzenli alınmalıdır. Kişiye göre değişmekle beraber 3-4 gün ağrı kesici kullanabilirsiniz.

 • Tırnak Kesimi

Tırnak batmasının tekrarlamaması için tırnak kesimi doğru yapılmalıdır. Ayak tırnakları kavisli kesilmemelidir. Çok derin olmayacak şekilde düz kesilmelidir. Kenarları kavisli ve oval kesilen tırnaklarda batma daha sık görülür.

Tırnak Batması Ameliyatı Fiyatları

Tırnak batması ameliyatı fiyatları işlemin yapılacağı hastane, kaç tırnakta uygulanacağı gibi etkenlere göre değişir. Hastanın sigortasının kapsamı da durumu değiştirir. Başvurulan kuruma doğrudan sorulması faydalı olacaktır. Fakat diğer ameliyatlara göre daha az maliyetli bir işlemdir.

Tırnak batmasına dair bütün bilgilerin bulunduğu makalemizin başkalarına da fayda sağlaması için beğenip paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.