Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Evde Süet Ayakkabı Temizleme ve Bakımı

Evde Süet Ayakkabı Temizleme ve Bakımı

Şıklığıyla göz kamaştıran ancak bir o kadarda çabuk kirlenebilen süet ayakkabılar nasıl temizlenir? İşte birkaç yöntemle süet ayakkabı bakımı ve temizliği.

Sizi bilmem ama ben süet ayakkabıları fazlasıyla seviyorum. Süetin ayakkabılar için harika bir malzeme olduğunu düşünüyorum. Bir çok kişi gibi bende önceleri bu şıklıktan temizlik korkusuyla mahrum kalıyordum.

Şu bir gerçek ki süetlerin özel bir bakıma ve temizliğinin nasıl yapılması gerektiğinin bilinmesine ihtiyacı var. Ama sizi temin ederim ki bu gözünüzü korkutacak kadar büyük bir iş değildir. Size bugün süetin nasıl temizleneceğini ve süet bakımı ile ilgili küçük ipuçları vereceğim.

REKLAM ALANI

Burada oluşturduğumuz kadınlar kulübü sayesinde hepimiz süet ayakkabı nasıl temizlenir öğreneceğiz.

Süet ayakkabı temizleme

Süet Ayakkabı Temizliği

Süet ayakkabı temizleme düşündüğünüz kadar zor değildir. Bunun için sadece bir kaç özel malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Aslında süet temizliğinin çok özel bir yöntemi yoktur. Beyaz süet ayakkabı temizliği, spor süet ayakkabı temizliği ya da açık renk süet ayakkabı nasıl temizlenir sorularının hepsinin tek bir cevabı bulunmaktadır.

Kadın halleri olarak sizlere verdiğimiz süet temizliğine dair tavsiyelerimizi dikkate alırsanız süetlerinizi ilk günkü gibi tutmanız kolaylaşacaktır.

 • Süet derilerin zımparalanması ile elde edilen çok hassas ve özel bir üründür.
 • Bu sebepten süet ayakkabı temizleme yöntemleri arasında su kullanmak bulunmamaktadır.
 • Hassas bir yapıya sahip olan süetlerin kirlenmesi ve çizilmesi durumunda su kullanmadan müdahale etmek en doğru adım olacaktır.
 • Süet ayakkabımda küçük bir leke var onu ıslak mendille silebilir miyim? Maalesef süetleriniz için ıslak mendil ya da silme işlemlerinin yerine süet ayakkabı spreyi kullanılması gerekmektedir.
 • Peki süet ayakkabı boyanır mı? ayakkabılarınızda solma ya da renk değişikliğinin nedeni boyanın gitmesi ise yine süet spreyi ile temizledikten ve aşağıdaki bakım ve temizlik önerilerini uyguladıktan sonra süet boyasıyla boyayabilirsiniz.
 • Süet ayakkabılarınızın günlük bakımı ve küçük temizlik işlemleri için süet silgisini kullanmak hem ayakkabınıza hak ettiği değeri vermenizi sağlar hem de uzun ömürlü olmasını sağlar.
 • Ne kadar kaliteli bir süet satın alırsanız bakımı da o kadar kolay olur.
 • Süetlerinizi su lekelerinden korumak ya da yağmur ve karlı günlerde kullanmak istiyorsanız su geçirmez süet ürünlerini kullanabilirsiniz.
 • Süet ayakkabılarınız için yapacağınız ilk yatırımın bir süet fırçası ile süet silgisi edinmek olduğunu unutmayın.

Süet Ayakkabılardaki Kir ve Sürtme İzlerini Temizleme

Süet ayakkabılarda ki kirlerden ve sürtünme izlerinden kurtulmak için ayakkabınızın dokusu için özel üretilmiş bir süet ayakkabı fırçası edinmelisiniz. Ayakkabınızın bakım önerileri için satıcı size en uygun fırçayı verecektir.

 1. Ayakkabınızın kuru olduğundan emin olduktan sonra süet fırçası ile dış yüzeyini temizleyebilirsiniz.
 2. Süetin dokusunun ezilmesi sonucunda oluşan çizikler ve izleri ise süet fırçasıyla ileri geri hareket ettirerek giderebilirsiniz.
 3. Eğer fırçayla çıkaramadığınız inatçı bir leke varsa süet silgisi kullanılabilir.
 4. Temizliğini bitirdiğiniz süetinizin korunması için sprey kullanmak ayakkabının ömrünü uzatacaktır.
 5. Süet ayakkabı tozu nasıl temizlenir sorunuza da iyi bir fırça yardımcı olacaktır.

Süetlerdeki Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

 1. Su lekeleri süet ayakkabılarının düşmanıdır. Eğer çok küçük bir yer ıslanmışsa kurumasını bekleyerek fırça ve silgi kullanabilirsiniz.
 2. Eğer yağmurlu bir günde ayakkabılarınız fazlasıyla ıslanırsa süetlerinizi evde temizlik için dış yüzeyini ıslattıktan sonra,
 3. Fazla suyu emmek için bir sünger ya da bez kullanmalısınız.
 4. Daha sonra ayakkabının içerisine kuru bir kağıt koyarak suyu emmesini sağlayıp,
 5. En az bir gece kurumaya bırakınız. Ayakkabılar kuruduktan sonra bir fırça ile temizliği bitirebilirsiniz.

Evde Pratik Süet Temizliği Yöntemleri

 1. Süet fırçanız yoksa ve eski bir ayakkabıya sahipseniz bulaşık teli ile lekeleri çıkarabilirsiniz. Lekeye uyguladığınız bulaşık telini süetin tamamı içinde kullanarak eşit bir görünüm elde edebilirsiniz.
 2. İnatçı süet lekeleri için beyaz sirke kullanılabilir. Lekenin üzerine beyaz sirkeyi bir havlu ile uyguladıktan sonra süet fırçası ile temizliği bitirebilirsiniz.
 3. Süet fırçası bulamadıysanız tırnak törpüsü ve buharı birlikte kullanarak temizlik yapabilirsiniz.
 4. Süete bulaşan çamuru kurumaya bıraktıktan sonra elinizle çamur fazlalıklarını alıp fırçayı kullanabilirsiniz.
 5. Süet ayakkabılarda ki yağ lekelerini ya da bilmediğiniz lekeleri çıkarmak için eğer leke halen ıslaksa mısır nişastası kullanabilirsiniz. Mısır nişastasını lekenin üzerine dökerek bir gece bekletip ertesi gün fırça ile temizledikten sonra ütünün buharından faydalanarak temizliği bitirebilirsiniz.
 6. Süet ayakkabılarınıza bulaşan sakız ve yapışkan lekeleri ayakkabınızı bir gece buzlukta tutarak temizleyebilirsiniz. Sertleşen yapışkan lekeleri daha sonra fırça ile temizleyebilirsiniz.

Süet Ayakkabı Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ayakkabılarınız için su lekesi önleyici ürünler ve fırça ile silgi edinerek uzun süreli bir bakım oluşturabilirsiniz.
 • Süet ayakkabı nasıl temizlenir detaylarıyla inceledik. Peki süet ayakkabı nasıl temizlenmez? Bu sorunun cevabı süetin bakım önerileri arasında ki en önemli adımdır. Su ve sabun süet temizliği ve bakımında kullanılmaz.
 • Süet ayakkabı bakımı için ayakkabılarınız kullanmadığınız zamanlarda güneş ışığından korumalı ve içini dolu bir şekilde muhafaza etmelisiniz.
 • Ayakkabılarınızı yağmurlu günlerde giymeyi seviyor olabilirsiniz ancak bunun doğru bir kullanım şekli olmadığını bilmelisiniz.
 • Süet ayakkabılarınızda kullanılmaması gerekenleri bildikten sonra bazı lekeleri çıkarmak için fazla çaba göstermek yerine bir ayakkabıcıya teslim etmeyi düşünebilirsiniz.
REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Nula dedi ki:

  Süet bakımı yöntemlerini öğrenmek beni çok mutlu etti teșekkür ederim silgi ve fırçam var yalnız koruyucu derken sipreyden bahsediyorsunuz sanırım oda var ama lekeye ve duruma göre uygulama yöntemlerini izleyerek daha başarılı olacağıma inanıyorum tekrar teşekkür ederim