Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Ev Temizliğinde Duvar Nasıl Silinir?

Ev Temizliğinde Duvar Nasıl Silinir?

Ev temizliği yaparken titiz hanımlar olarak yılda en az iki kez evin duvarlarını siliyoruz. Duvar nasıl silinir? ile ilgili doğru yöntemleri uygulayarak zaman kazanabiliriz.

Sağlıklı ve ferah bir ortamda yaşamak ve aynı zamanda her yıl duvarları boyamamak için yılın belirli aralıklarında duvar temizliği yapıyoruz. Kendimi bir çok kez bu temizlik zamanının gelmemesi için adeta dua eder halde bulduğum için en kolay duvar nasıl silinir? diye sürekli bir arayış içerisindeydim.

Bu arayışım hem zamandan kazandıracak bir temizlik yöntemi olması gerektiği hem de beni çok yormadan evimin duvarlarının tertemiz olması isteğinden kaynaklanıyordu.

REKLAM ALANI

Daha önce size zaman kazandıran ev temizliği yöntemlerini anlatmıştım ve bana gelen mesajların bir çoğu teşekkür içeriyordu, şimdi evin duvarları nasıl silinir yazımında beğenilmesi umuduyla bu yöntemleri sizinle paylaşacağım.

Duvar Nasıl Temizlenir?

Duvar temizliğinde dikkat etmeniz gereken bir kaç durum vardır. Bunlar duvarın durumu ile ilgilidir. Boyalı, duvar kağıtlı ve mutfak duvarları diye değişmektedir. Aşağıdaki başlıklarda hangi duvarı nasıl temizlemeniz gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İşinize yarayacak olan yöntemi kullanabilirsiniz.

Duvarlar is, toz, yağ lekesi ve parmak izi gibi sebeplerden kirlenebilmektedir. Duvardaki yağ lekesi için yazının üzerine tıklayıp ilgili makaleyi okumalısınız.

Duvar temizliğinde ilk olarak yapmamız gereken şey elektrik süpürgesi ile duvardaki toz ve kalıntıları almak olmalıdır. Eğer bu işlemi yapmadan önce duvarlarınızı silmeye kalkarsanız tozun lekeye dönüşmesini sağlarsınız.

Boyalı Duvar Nasıl Silinir ve Temizlenir?

Plastik boya dediğimiz ve evlerin bir çoğunda kullanılan türden bir duvara sahipseniz odanın büyüklüğüne göre bir ya da iki kova su kaynatarak cam ve kapıyı kapatıp odanın ortasına bırakmalısınız.

Duvardaki lekelerin yumuşamasını bu işlem ile sağladıktan sonra bulaşık deterjanı ya da karbonat sirke karışımı ile duvarlarınızı yumuşak bir bezle silerek temizliği bitirebilirsiniz.

Su ya da Yağ Bazlı Duvarlar Ne İle Silinir?

Bu tür boyalar evlerini son yıllarda boyatmış ya da yeni bir eve geçmiş kişilerin tamamının evinde bulunmaktadır. Bu boyalar hem sağlık açısından iyidir hem de temizlenmesi daha kolaydır.

Bu boyalar silinebilir ve yıkanabilir boyalar olduğu için leke çıkarmak konusunda daha şanslı olduğumuz söylenebilir. Evinizin duvarlarını silerken canhıraş bir şekilde bezle uğraşmak yerine bu boyalar için temiz bir mob kullanabilirsiniz. İstediğiniz kadar ıslatmakta özgür olduğunuz duvarlarınız için su gideriniz varsa yıkamak bile mümkündür.

Deterjan ile silebileceğiniz duvarınız için su ve deterjan karışımına çok az bir miktar nişasta ekleyerek duvarlarınızı tertemiz silebilirsiniz.

Duvar Kağıtları Nasıl Temizlenir?

Duvar kağıdı kullandığınız bir odanız varsa size vereceğim ilk tavsiye bu duvarı yılda 2 – 3 kez değilde biraz daha sık bir şekilde silmeniz gerektiğidir.

Kalıcı bir lekeye sahip olmak istemiyorsanız duvar kağıtlarınızı sık sık silmelisiniz. En azından tozunu sürekli bir şekilde alarak çabuk kirlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Yumuşak bir bez ve ağartıcı özelliği olmayan deterjanlar ile duvar kağıtlarınızı silmeniz uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır.

Duvardaki Parmak İzleri Nasıl Temizlenir?

Dilimlenmiş patates ya da mum ile duvardaki parmak izlerinden kurtulmak mümkündür. Çocuklarınız yüzünden duvarlarınızı sık sık silmekten yorulduysanız bu yöntem duvar silmekten daha pratik ve kolaydır.

Mop İle Duvar Temizliği Nasıl Yapılır?

Duvarlarınızı silmek için mop kullanmak istiyorsanız, bir adet sprey şişesinin içerisine deterjan ve su koyarak duvarınızın en üstüne serpiştirip mop ile aşağı doğru temizlik yapabilirsiniz.

Duvarların Daha Az Kirlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

  1. Eşyalarınızı duvara çok yaklaştırmayın.
  2. Özellikle çocuklu aileler çocuklarına ellerini yıkama ve kurutma alışkanlığını kazandırmalıdır.
  3. Genel temizlik yaparken en son duvarları silerek duvarınızın daha temiz kalmasını sağlayın.
  4. Duvar temizliğini bitirdikten sonra nişastalı su ile duvarları silerek daha uzun temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
  5. Odanızı sık sık havalandırarak nem ve kir oluşumunu yavaşlatın.

Duvar nasıl silinir makalemizi beğendiyseniz evinin duvarlarını silmek isteyen arkadaşlarınız için beğenip paylaşmayı unutmayın.

REKLAM ALANI
Yorumlar
  1. gulten dedi ki:

    duvar nasıl silinir demişsiniz ama bence duvar en güzel bir başkası silince olur.