Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Etkili Doğal Çözümler İle Koltuk Altı Beyazlatma

09.09.2019
Etkili Doğal Çözümler İle Koltuk Altı Beyazlatma

Kararan koltuk altları ile başa çıkmanızı sağlayacak yöntemler ile evde koltuk altı beyazlatma sorunu için koltuk altı neden kararır bilmeniz gerekiyor.

Koltuk Altı Neden Kararır?

Bir çok insan için kararmış koltuk altları bir utanç kaynağıdır. Bu cilt lekeleri öz güven ve saygınlığı yitirme korkusu yaşattığı için kolsuz üst giyinmeyi, spora katılmaları ya da halka açık yerlerde mayo giymenizi zorlaştırabilir.

Peki koltuk altları neden kararır:

REKLAM ALANI
 • Kimyasal ter önleyiciler,
 • Deodorantlar ve parfümler,
 • Traş ve epilasyon,
 • Ölü cilt hücreleri,
 • Sıkı giysiler ve sürtünme,
 • Sigara içmekten kaynaklanan hiperpigmentasyon,
 • Diyabet, obezite ve hormonal bozukluklar,
 • Bakteriyel enfeksiyon gibi bazı sebepler koltuk altının kararmasına neden olur.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararmaları için nasıl geçer sorunuza eğer bünyeniz bu kararmalara yatkınsa bu hafif yatıştırıcılar yerine aşağıdaki başlıkları uygulamalısınız.

Bu başlıktaki koltuk kararmasını geçirmeyi sağlayan yöntemler temel sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

 1. Deodorant ya da kullandığınız terleme önleyici markasını değiştirmelisiniz. Deodorant için elma sirkesi ya da karbonat ile yapılan çözümleri deneyebilirsiniz.
 2. Eğer koltuk altınızı traş ediyorsanız buna bir süre ara vermelisiniz. Eğer fazla tüylenme yaşıyorsanız epilasyonu deneyebilirsiniz.
 3. Tahrişlere izin vermeden duş almalısınız.
 4. Bol kıyafetler giyip kullanıyorsanız sigara içmeyi bırakmalısınız.

Doğal Yöntemlerle Koltuk Altı Beyazlatma

Bir çok insan koltuk altı beyazlatma yöntemi için doğal yolları ve evde uygulanabilecek yöntemleri arıyor. Bizde sizlere koltuk altı kararmasına ne iyi gelir? sorusunun cevaplarını verdik.

Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce vücudunuzun çok küçük bir kısmında deneyip herhangi bir alerjik durumlara karşı bir test gerçekleştirebilirsiniz. Koltuk altı beyazlatma için kullanabileceğiniz yöntemler:

 • Patates İle Koltuk Altı Beyazlatma: Rendelenmiş bir patatesin suyunu koltuk altına uygulayıp 10 dakika sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz.
 • Koltuk Altı Kararmasına İyi Gelen Salatalık: Kalın uzun dilimler halinde kestiğiniz salatalıkları kararan bölgeye uygulayarak ılık su ile yıkayabilirsiniz.
 • Limon: Limon dilimleri ile koltuk altlarınızı ovaladıktan sonra yıkayıp, kuruttuktan sonra nemlendirici kullanmalısınız.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Koltuk altı üzerine bir kaç damlalık hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak kararan bölgeyi ılık su ve sabun ile yıkayın. Bu adımı günde iki kez uygulayarak koltuk altı kararmasını giderebilirsiniz.
 • Domates suyu, aloe vera ve muz kabuğu da koltuk altı beyazlatma yöntemleri arasındadır.

Koltuk Altı Kararmasına İyi Gelecek Ev Yapımı Kürler

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bazı kürler ile koltuk altı beyazlatma yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

1-) Portakal Kabuğu Kürü İle Koltuk Altları Bembeyaz

1 çorba kaşığı süt, 1 çorba kaşığı gül suyunu 2 yemek kaşığı rondodan geçirdiğiniz portakal kabuğu tozu ile karıştırın. Koltuk altlarınızı bu macun ile ovalayıp 15 dakika bekleyerek yıkayın. Haftada iki kez uygulayabileceğiniz bu kür ile bembeyaz koltuk altına sahip olabilirsiniz.

Doğal Koltuk Altı Beyazlatma
Doğal Koltuk Altı Beyazlatma

2-) Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer Sorusuna Cevap Zerdeçal Kürü

Küçük bir kap içerisinde 2 yemek kaşığı taze limon suyu ile yeterli miktarda zerdeçalı karıştırarak bir macun elde edin. Bu macunu haftada bir koltuk altınıza uygulayarak 30 dakika sonra yıkayın. Bu şekilde istenmeyen kararmalardan kurtulmuş olacaksınız.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer

3-) Koltuk Altı Kararması İçin Çay Ağacı Yağı Kürü

Küçük bir sprey şişesinin içerisinde 10 – 12 damla su ve 5 – 6 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bunu koltuk altlarına püskürterek kurumasını bekleyin. Haftada iki üç kez duştan sonra uygulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Beyazlatan Kür
Koltuk Altı Beyazlatan Kür

4-) Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi Karbonat ve Limon Suyu

Bu koltuk altı beyazlatma yöntemi için limon suyu yerine normal suda kullanabilirsiniz. Karbonatı bir miktar limon suyu ile macun kıvamına getirerek kararmış bölgeye uygulayın ve yarım saat sonra durulayın.

Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi
Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi

Koltuk Altı Beyazlatma Kremi

Sizin teşhisleriniz sonucunda kararan koltuk altları için bazı tıbbi çözümlerde vardır. İleri düzeydeki kararmalar için lazer ya da cildi temizleme yöntemleri kullanılırken cilt beyazlatıcı kremlerde tedaviye dahil edilebilir.

Koltuk altı beyazlatma kremi olarak bepanthol, expigment ve madecassol kremleri kullanabilirsiniz. Bunun haricinde yukarıdaki macunlarda bir nevi hidrokinon ve azelaik asit içerdiği için krem olarak kullanılabilir.

Doğal bir krem hazırlamak istiyorsanız eğer;

 • 1 yemek kaşığı bal,
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi,
 • 1 adet sıkılmış limon suyu

malzemelerini kullanarak krem haline getirdikten sonra 10 dakika uygulayıp yıkayabilirsiniz.

Koltuk altı beyazlatma yöntemi olarak kullandığınız bir kararma giderici varsa sizde yorumlarda bunu belirtebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.