Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Eskişehir’den Sofranıza Çiğ Börek Tarifi

06.11.2019
Eskişehir’den Sofranıza Çiğ Börek Tarifi

Kırım tatarları Eskişehir’e göç ederken beraberinde getirdikleri çiğ börek ile soframızı şenlendirdiler. İşte o mükemmel çiğ börek tarifi.

Çiğ Börek Tarifi Nasıl Yapılır?

Eskişehir’e göç eden Kırım Tatarlarına özgü bir yemek olan çiğ böreğin adının aslında “şibörek” ten geldiği düşünülmektedir. Günümüzde tatar böreği ya da çiğ börek, çibörek adlarıyla bilinen böreğin adıyla birlikte hamurunda kullanılacak malzemelerde küçük bir tartışma konusudur.

Tarifimizde uygulayacağımız şekliyle göreceksiniz ki çiğ börek hamurunda yumurta kullanmayacağız. Bazı kaynaklar ve tarifler kullanılabilir olduğunu söylese de bizim bildiğimiz ve yöreye uygun tarifte yumurta kullanılmamaktadır.

REKLAM ALANI

Çiğ börek tarifi için en önemli husus içine kullanacağımız kıymanın hamur içinde pişmesini sağlamak ve çiğ börek hamurunun yumuşak olarak kabarmasını sağlamaktır. Bunun için çiğ börek yaparken iki kişinin bu yemek yapımıyla ilgili olması daha güzel bir sonucu almamızı sağlayacaktır. Bu şekilde bir kişi böreğin hamurunu açarken diğeri de kızartılma işlemini yapabilir.

Çiğ Börek Hamuru İçin Kullanılacak Malzemeler

 • 3 su bardağı un
 • 1 Fincan su (yetmemesi halinde ekleyebilirsiniz)
 • Tuz
 • 1 Yemek kaşığı sirke (hamur kabarması için)

Çiğ Börek İç Malzemeleri

 • 250 gram az yağlı kıyma
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tutam karabiber
 • Yarım çay bardağı su
 • Kızartmak için bol sıvıyağ

Çiğ Börek Yapılışı

Çiğ börek için soğanı ince ince kıydıktan sonra, kıymayı soğan, tuz, karabiber ile iyice harmanlayınız. Bu hazırlanan harca yarım çay bardağı suyu ekleyip iyice yoğurup kıymanın iç harç için yeterli kıvama gelip gelmediğini kontrol ediniz. Suyu eklemezseniz börek kızarırken kıyma çiğ böreğin içerisinde top top kalır.

Çiğ börek tarifinde dikkat edilmesi gereken en önemli durum hamurun yapılışıdır. Bu bakımdan hamuru hazırlamak için oldukça özenli ve dikkatli olmanız gerekmektedir.

Çiğ Börek Tarifi Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Unu bir kaseye boşalttıktan sonra, ortasını açarak tuz, sirke ve suyu ekleyiniz. Hamur elinize yapışmayacak hale gelene kadar iyice yoğurabilirsiniz. Hamurun kulak memesi kıvamında olması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra hamuru 40-45 dakika süre nemli bir bezde dinlendirip, ceviz büyüklüğünde bezeler yapın.

Hamuru açarken kullanacağınız tezgahı ve merdaneyi unlayarak 20 santim büyüklüğünde açın. Kızartırken böreğin yağ çekmemesi için fazla ununu silkeleyin ve açılan hamurun yarısına hazırlanan iç malzemeden 1 kaşık koyun. Koyduğunuz malzemeyi hamurun yarısına iyice sürerek diğer yarısını boş bırakıp üzerini elinizle iyice bastırarak kapatın. Çiğ börek tarifi için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus böreklerin sulanmaması için kapatıldıktan hemen sonra kızartılmasıdır.

Konu başında da bahsettiğimiz üzere iki kişinin bu işi yapması böreğimizin lezzetini arttıracaktır. Böreği pişirmek için kullanılacak yağın iyice kızmış olması gerekmektedir. Börekleri bol kızgın yağda her iki tarafı pembeleşinceye kadar kızartın. Kağıt havlu yardımıyla fazla yağını alabileceğiniz böreğinizi sıcak servis edebilirsiniz. Diğer tariflerimiz için ilgili sayfamıza bakabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Kamile dedi ki:

  Dondurucuda pişmeden saklanabilir mi misafir gelince hazır olsun diye

  1. byreha dedi ki:

   olur tabi ki fakat çibörek için misafir gelince yapmanız lezzetini arttırmanızı sağlar.