Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Görülür?

31.10.2018
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Görülür?

Hamile olabilir misin? Bazı kadınlar için, erken hamilelik belirtileri, gebe kaldıktan sonraki ilk bir kaç hafta içinde ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik başlangıcı son adet tarihimize göre hesaplanmaktadır. Bu durum henüz 1 haftalık hamileyken bile bazı belirtileri görebilmemizi sağlamaktadır. Ya da bu belirtileri görmek için birkaç hafta beklememiz gerekebilecektir.

Hamileliğin ilk belirtilerinin yoğunluğu, sıklığı ve süresinde değişiklikler görülebilir. Bu sebepten erken hamilelik belirtileri ve semptomları bizim için sadece bir kılavuz niteliğinde olmalıdır. Çünkü gebeliğin erken belirtilerinin çoğu rutin premenstrüel sendrom rahatsızlıklarında da görülmektedir.

REKLAM ALANI

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri başlığındaki 10 madde planlanmış bir hamilelik yaşıyorsanız ve çocuk beklemenizin sonucunda yaptırdığınız test sonucundaki pozitiflik durumu arasında geçen süre zarfı içerisinde ki fark edebileceğiniz değişikliklerdir.

Anne adayları tarafından ilk haftalarda görülen adet gecikmesi ve baş dönmesi gibi belirtiler hamile miyim? sorusunu sordurtmaktadır. Diğer genel belirtiler ise 2 – 3 haftadan sonra ortaya çıkan semptomlardır. Bunun haricinde hamileliğimizin ilk 12 haftası boyunca yaşayabileceğimiz vücudumuzda ki bu değişiklikler 2. trimester dediğimiz 13. haftadan sonra azalarak ortadan kalkacaktır.

Yani bu hamileliğin ilk belirtileri 1 ila 2 ay arasında görülebilmektedir. Söz konusu gebelik belirtileri arasında ilk görülen baş ağrısı, göğüs ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar yaklaşık 4 hafta sonra görülmektedir.

 1. Ağrıyan, şişmiş ve karıncalanan göğüsler
 2. Yorgunluk
 3. İmplantasyon kanamaları ve kramplar
 4. Regl gecikmesi
 5. Mide Bulantısı
 6. Ruhsal ve duygusal hassasiyet
 7. Sık sık idrara çıkma
 8. Yükselen vücut sıcaklığı
 9. Yol tutması
 10. Şişkinlik bu erken hamilelik belirtileri haricinde hamileliğimizin ilk 12 haftası boyunca göreceğimiz belirtiler şu şekildedir.
 11. Yüksek tansiyon
 12. Aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi
 13. Daha hızlı kalp atışı
 14. Akne
 15. Hamilelik ışıltısı ve fark edilir şekilde kilo alımı

Hamilelikteki Belirtiler Hangi Haftalarda Görülür?

Erken Hamilelik Belirtileri

Bir kadın hamile olup olmadığını erken belirtilerden olan kasık, bel ve karın ağrılarından anlayabilir.

Hamile Olduğunuzu Gerçekten Nasıl Anlayabilirsiniz?

Ne yazık ki, hamileliğin bu erken belirtileri hamilelik için eşsiz belirtiler değildir. Bazıları hastalandığınızı veya döneminizin başlamak üzere olduğunu da gösterebilir. Aynı şekilde, bu belirtilerden herhangi birini yaşamadan da hamile olduğunuzu öğrenebilir ve hamilelik yaşayabilirsiniz.

Yine de, bir dönemi kaçırırsanız veya bu listedeki ipuçlarından herhangi birini fark ederseniz, evde hamilelik testi yaptırmak isteyebilirsiniz – özellikle adet döneminizi takip etmiyorsanız – Ev gebelik testi pozitif ise, sağlık uzmanınızdan bir randevu alın. Hamileliğiniz ne kadar çabuk onaylanırsa, doğum öncesi bakımınıza o kadar erken başlayabilirsiniz.

Olası erken hamilelik belirtileri hakkında endişe duyuyorsanız, endişelerinizi hamilelik testi ile giderebilirsiniz. Bir hamilelik belirtisinden daha fazlası, bir bebeği bekleyip beklemediğinizin bilimsel kanıtıdır. Hamilelik testlerinin sonucu negatif olsa bile, emin olmak için birkaç gün sonra tekrar denemeniz faydalı olacaktır.

Hamileliğin En Sık Görülen İlk Belirtileri Nelerdir?

Amerikan Gebelik Derneği tarafından yapılan bir ankette, en sık bildirilen ilk erken hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Ankete katılan kadınların % 29’u ilk gebelik belirtisine geciken adet döngüsü cevabını vermişlerdir.
 • % 25’i mide bulantısının ilk belirtisi olduğu cevabını vermiş,
 • % 17’si göğüslerinde bir değişikliğin olduğunu hamileliğin ilk belirtisi olduğunu bildirmiştir.

İmplantasyon kanaması sıklıkla ilk gebelik belirtisi olarak kabul edilirken, yapılan araştırmalar, kadınların sadece % 3’ü ilk hamilelik belirtisi olarak implantasyon kanaması cevabını vermiştir.

Erken hamilelik belirtileri ile karşılaştıktan sonra hamileliğinizin sağlıklı ilerlemesi açısından hamilelikte beslenme kurallarına dikkat etmelisiniz.

REKLAM ALANI