Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Erimiş Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Erimiş Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Dekorasyonda kullandığımız mumlar kolayca leke oluşturabilir. Giysilerdeki, koltuktaki, halıdaki ya da kumaştaki mum lekesi nasıl çıkar ve temizlenir?

Mum lekesinin en kolay şekilde nasıl temizlendiğine dair bütün merak edilenler için yazının devamını okumalısınız.

Çocuklarımızın doğum günü partilerinde, romantik bir akşam yemeğinde ve kutlamalarda sıklıkla kullandığımız mumlar devrilip dökülmesi gibi olumsuzluklar ve dikkatsizlikler sonucunda çıkarılması zor lekeler oluşturabilir.

REKLAM ALANI

Bu mum lekelerini erkenden farketmezsek beklemiş mum lekesi nasıl çıkar? sorusuyla baş başa kalabiliriz. Bu dökülmüş mum lekelerini zamanında izlenen doğru yöntemlerle çıkarabilirsiniz.

Halıdan, Kanepeden, Elbiseden ve Örtüden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum yakmayı sevenler için mum lekesi kaçınılmaz bir sondur. Dökülen mumlar o anın mükemmelliğini saniyeler içerisinde mahvetse de, doğru ve pratik yöntemlerle bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Ancak mum lekesine müdahale etmeden önce kıyafetler ya da kumaşlardaki yıkama talimatlarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Sayfamızdaki mum çıkarma talimatlarının hepsi yıkanabilir ürünler için geçerlidir. İpek, yün, deri, süet ve narin kumaşlardan mum çıkarmak istiyorsanız kuru temizleme ya da daha hassas yöntemler kullanmalısınız.

Ayrıca mum lekelerini çıkarma işlemine başlamadan önce lekeli ürünün talimatlarını okuyarak farklı yüzeylere farklı teknikler uygulamalısınız. Aşağıdaki ürünlerden mum lekelerinin nasıl çıkarılacağına dair ipuçlarını edinebilirsiniz.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar Sorusunun En Kolay Cevapları

 1. Boyalı Duvarlardan Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Duvara dökülen ya da bulaşan mumları çıkarmanın en pratik yolu bir kaç kağıt havlu yardımıyla ütünün en düşük seviyeye getirilip havlunun üzerinde kullanılmasıdır. Eğer eriyen mumu duvardan çıkarmak istiyorsanız bir saç kurutma makinesini de kullanabilirsiniz.
 2. Zeminden Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Zeminden mumları çıkarmak istiyorsanız kesinlikle ovalama işlemi yapmamalısınız. Eğer mumu ovarsanız lekenin daha fazla bulaşmasını sağlarsınız. Mumun donmasını bekledikten sonra yüzeyi çizmeyecek bir keski ile zeminden ayırıp ılık sabunlu su ile silebilirsiniz.
 3. Ahşaptan Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Ahşap temizlik kurallarına dikkat ederek ısı kullanıp yumuşak bir bez ile silebilirsiniz.
 4. Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Kumaşın çeşitliliğine göre farklılıklar gösterecek temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Polyester ve akrilik gibi kumaşlar daha dayanıklı olmasına rağmen lekeleri çıkarmak konusunda daha hassastırlar. Bu sebepten kumaştaki mum lekesini çıkarırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Aşağıda ayrı bir başlıkta yer alan giysilerden mum lekeleri nasıl çıkarılır incelemelisiniz.
 5. Saçlardan Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Saç uçlarınıza mum bulaşırsa saç uçlarını sıcak suya koyarak erimesini sağlayabilirsiniz. Eğer saç köklerinize kadar bulaşmış bir mum lekesi ile karşılaşırsanız zeytinyağı ile masaj yapıp yıkayabilirsiniz.
 6. Küvet ya da Duş Kabinlerinden Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Kaynar su kullanarak mumu gevşetip plastik bir kazıyıcı kullanabilirsiniz.
 7. Televizyon – Bilgisayardan Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Bilgisayar ve televizyona damlayan erimiş mum lekesini buz ile sertleştirerek mumu tek parça halinde çıkarmaya çalışın. Eğer bu yöntemde başarısız olursanız mineral alkolleri deneyebilirsiniz.
 8. Küçük Eşyalardan ve Cam Kaplardan Mum Nasıl Lekesi Çıkar: Eğer cam kabınıza ya da küçük süs eşyalarınız için mum çıkarma yöntemi olarak buzluğunuzu kullanabilirsiniz. Maddeler donduğunda buzluktan çıkararak mumu temizleyebilirsiniz.

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya mum damlaması durumunda ilk olarak mumun üzerine buz küpü koyarak dondurmalıyız. Mum donduktan sonra plastik bir kart ile mum lekesini parçalayıp elektrikli süpürge ile hemen temizlemeliyiz.

Bu aşamada biraz hızlı davranmazsak özellikle ortam ısısının sıcak olduğu durumlarda mum tekrardan eriyecektir ve işlemi başa almak zorunda kalacaksınızdır.

Giysideki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerdeki ve kumaştaki mum lekesini çıkarmak sandığınız kadar zor değilidir. Hassas kumaşlar için leke çıkarma yöntemlerinin tamamında çok dikkatli davranmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Burada vereceğimiz mum çıkarma yöntemlerinin sadece yıkanabilir kumaşlar için kullanılabilir olacağını bilmelisiniz. Kıyafetten mum lekesi nasıl çıkar sorunuza cevap olarak bu yöntemleri uygulamadan önce bakım etiketini kesinlikle dikkatlice okumalısınız.

Sadece kuru temizlemeye uygun giysiler ve tekstil ürünlerini suyla temas ettirmemelisiniz. Ayrıca bu mum lekesi çıkarma yöntemini elbisedeki mum lekesi nasıl çıkar, yıkanmış kıyafetten mum lekesi nasıl çıkar ve kot pantolondan mum lekesi nasıl çıkar sorularınız içinde kullanabilirsiniz.

 • Elbiseleri ya da kumaşınızı temizlerken bakım etiketini okuduktan sonra, pratik yöntemlerle mum lekesi nasıl geçer adımlarına geçebiliriz.
 • Yapılması gereken ilk iş dökülen muma bir buz küpü ya da buz torbası koymak olacaktır. Bu işlem mumum gevşemesini sağlayacaktır.
 • Sonrasında tırtıklı ve keskin olmayan bir kart ile mumun fazla kısmını alabildiğimiz kadar hafifçe kazımalıyız. Bu aynı zamanda yıkanmış kıyafetlerden mum lekesi çıkarma yöntemi olarak da kullanılmaktadır.
 • Daha sonra bir kese kağıdı ya da boya içermeyen kalın bir kağıt alarak ütümüzü çalıştırmalı ve,
 • Bu kese kağıdını lekeli kumaşın altına koyarak ütüyü ürünün cinsine göre ısıtıp,
 • Lekenin üzerine de kese kağıdını koyup hafifçe ütülemeliyiz.
 • Ara ara inceleyerek bütün mum lekesi çıkana kadar bu kese kağıdını ütülemeye devam etmeliyiz.

Eğer bulaşan mum çok renkli ve fazla boya içeriyorsa kullandığınız basit leke çıkarma yöntemleri işe yaramayabilir. En pratik şekilde uygulayabileceğiniz bu yöntem sonucunda mum lekesinden tamamen kurtulmak için yıkama talimatlarına uygun yıkayabilirsiniz.

Eğer lekeniz yine çıkmazsa profesyonel bir kuru temizleme firmasından faydalanabilirsiniz.

Mum Lekesini Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Mum lekesine ıslakken müdahale etmemelisiniz.
 • Lekeyi ütüledikten sonra tamamıyla çıktığından emin olmalısınız.
 • Kullanacağınız kağıdın ya da kağıt havlunun boyasız olmasına özen göstermelisiniz.
 • Mum lekelerine tırnağınızla müdahale etmemelisiniz. Hem vücudunuza hem de giysinize zarar verirsiniz.

Sizde mum lekesi nasıl çıkar makalemizi beğendiyseniz bunu yorumlarda belirtebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI