Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Çabuk Etki Gösteren En Etkili Diyet Nasıl Yapılır

06.05.2020
Çabuk Etki Gösteren En Etkili Diyet Nasıl Yapılır

Kilo vermek ile ilgili probleminiz mi var o zaman en etkili diyet nasıl yapılır makalesindeki yöntemleri mutlaka denemelisiniz.

Etkili ve Güzel Sonuçlar Veren Bir Diyet Nasıl Yapılır?

Çoğu kadının hayali, o her zaman hayalini kurduğu 36 beden pantolonların içerisine girmek ve fit görünmektir. Sağlıklı yaşamak ve zayıf bir kadın olarak muhteşem görünmek isteyen kadınlar, kilo vermenin etkili yollarını araştırmaktadır. Kimi kadınlar doğumdan sonra aldıkları kiloları vererek eski hallerine dönmek ister, kimileri ise doğuştan şanssızdır ve ameliyat olmadan kilo vermenin yollarını arar.

Yazımıza başlamadan önce, mide küçültme ameliyatı yaptırmanın esasında ne kadar kötü bir şey olduğundan bahsetmekte fayda vardır. İnsanlar mide küçültme ameliyatı sayesinde, 10-20-30 ve hatta 40 kilo bile verebilir. Hatta çoğunlukla verdikleri kiloları da geri almazlar, çünkü mideleri yoktur, yarımdır, gün içerisinde yiyebilecekleri şeyler kısıtlıdır. Mide küçültme ameliyatı olan kişiler, eskiden yedikleri kalorili şeyleri bir daha yiyemezler. Bir menüde birden çok şey olsa da, onlar muhtelemen bir çorba ile doyarlar. Bakıldığında fena bir fikir değilmiş gibi gelebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, önceden çok sevdikleri şeyleri de bir daha yiyemeyeceklerdir. Bunun yanı sıra yedikleri ufacık bir şey dahi, yedikten sonraki ilk yarım saat içerisinde onları rahatsız edecektir. Mide fesadı geçiriyormuş gibi bir hisse kapılacaklar, dolayısıyla yedikleri hiçbir şeyden keyif alamayacaklardır.

REKLAM ALANI

Mide küçültme ameliyatı olmanın bunun dışında, çok kilo verimine bağlı olarak görülen deri sarkması gibi bir problemi de mevcuttur. Bu ameliyatı olan kişiler çoğunlukla karın gerdirme ameliyatı da olmakta ve derilerini toplatmaktadır. Yine de asla yemekten vazgeçemeyen ve artık vazgeçmek isteyen, bunun yanı sıra yaşam tercihi bu olanlar bu ameliyata başvurabilir.

1. Kendine En Uygun Diyet Listesini Oluşturmak

Kilo vermek isteyen kişilerin, verdikleri kiloları bir süre içerisinde yeniden almalarının, istedikleri kiloya bir türlü ulaşamamalarının ve başladıkları diyetlerı yarım bırakmalarının en önemli sebebi, yanlış diyet listesiyle bu yola çıkmaktır. Kişinin kendine en uygun diyet listesini oluşturması şarttır. Hatta bunu bir diyetisyen yardımı ile yapması, daha güzel sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Kişiler Karatay diyeti, şok diyetler, Ketojenik diyet, yememe diyeti gibi farklı diyet türlerini tercih ederek kilo vermeye çalışırlar. Ancak diyetleri uzun süre devam ettiremezler, çünkü bu listelerin hiçbiri onlara göre ayarlanmış listeler değildir.

Etkili bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin ilk yapmaları gereken, bir hastaneden kan değerleri ile ilgili bir rapor alıp, mümkünse diyetisyene götürüp, daha sonra günde kaç kalori harcadıklarını hesaplamalarıdır. Örneğin günde sporsuz iki bin kalori harcayan bir kişi, günde bin beş yüz kalori alarak kilo verebilir. Bu uzun vadede uygulayabileceği bir liste ile verilen sağlıklı kilo verme şeklidir. Ancak eğer istiyorsa bin iki yüz kalorilik bir liste oluşturarak hızlı bir kilo verimi de sağlayabilir. Bin iki yüz kalorilik bir liste de, kişiyi zora sürükleyecek ve kilo vermesini engelleyecek bir liste değildir.

Harcadığı kalori miktarını ölçtüren ya da en azından tahmin edebilen bir kişi, örnek diyet listesinde bulunan bazı ürünleri bazı ürünler ile değiştirerek, bazen bazı ürünler ekleyerek kendine uygun bir liste oluşturabilir. Fakat bilinmelidir ki, yapılan değişiklikler kesinlikle kalorisi düşük olsa bile, aşırı karbonhidrat besinlerini içermemelidir. Örneğin kişi kahvaltıda 400 kalori alması gerekiyorsa, peynir, zeytin, diyet ekmeği gibi gıdaları çıkarıp yerine bir tane poğaça eklememelidir. Bu durumun üç sebebi vardır.

  • İlki eğer bu değişiklik sağlanırsa, vücudun kilo verme sisteminde bir aksaklık oluşacaktır.
  • İkincisi bu değişiklik metabolizma hızını yavaşlatır.
  • Üçüncüsü ise bu değişiklik, kişinin daha çok acıkmasına neden olacaktır. Dolayısıyla haftada bir ya da iki haftada bir yapılan kaçamaklar haricinde, diyet sürecinde çok fazla beyaz ekmek, poğaça, pirinç pilavı ve makarna gibi yoğun karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmemesi önerilmektedir.

Peki diyete ne gibi ürünler eklenmeli, ne gibi ürünler arası değişiklik yapılmalıdır? En etkili diyet nasıl yapılır? Öncelikle her diyet listesinde süt ve yumurta mutlaka bulunur. Kişi yumurta yemiyorsa, yerine ceviz, çiğ badem ya da kapya biber közlemesi gibi gıdalar tüketebilir. Yumurtanın kalorisi ile eşit olacak şekilde değişiklik yapmak idealdir. Bunun yanı sıra, tek tip diyette sıkılma ve artık yemek istememe gibi durumlar görünebilir. Bu durumda kişi, yulaf ezmesi, meyve, yoğurt gibi gıdaları da tüketebilir. Yine kaloriyi eşitlemek doğru tercihtir.

Diyetin ilerleyen günlerinde, kişi ekmek tüketimini tamamen kesmek isterse, yine ceviz, badem içi gibi ürünler ile değişiklik yapabilir. Protein oranı yüksek besinler ile değişiklik yapmak önemlidir. Çünkü protein insanı çok uzun süre boyunca tok tutan bir besindir.

Sonuç olarak diyet sürecinde, insanların sevmedikleri gıdaları tüketmelerine hiç gerek yoktur. Tek gereklilik kalori miktarını ayarlamak ve sağlıklı ürünler ile, sağlıksız ürünlerin yerini değiştirmektir. Kişi şuan hiçbir şey yapamıyorsa, bir türlü kilo veremiyorsa bile, işe sağlıksız atıştırmalıkları sağlıklı atıştırmalıklarla değiştirerek başlayabilir. Örneğin cips yerine fındık, patates kızartması yerine yoğurt, kola yerine su, çikolata yerine meyve tüketilebilir.

2. Kadinhalleri’nde ki Diyet Listelerine Göz Atmak

Size uygun bir diyet listesi için mutlaka https://www.kadinhalleri.com/saglik/diyet/ sayfamızdaki diyet programlarına bir göz atınız.

3. Mutlaka Spor Yapmak

Spor çok zor geliyor, bir gün yapsam her yerim dökülüyor, birkaç günden sonra bıkıyorum, yoruluyorum, yapmıyorum dediğinizi duyar gibiyim. Ancak spor yapmanın spesifik bir olay olmadığını kavrayıp, gündelik yaşantımıza yerleştirdiğimizde spor yapmanın aslında ne kadar kolay olduğunun da farkına varmış olacağız.

Spor yapmak, bilindiği üzere kilosu çok yüksek olan kişiler için inanılmaz yorucudur. Çoğunlukla da bu aktiviteden kaçınırlar ve hayatlarına almak istemezler. Hiç spor yapmayan bir kişi için, spor yapmanın ne kadar sıkıcı ve zor olduğu gözler önündedir. Zaten spor alışkanlığı mümkünse küçüklükten öğretilmelidir, bu çocuğun gelecekte spor yapma güdüsünü arttıracaktır. Bütün bunların yanı sıra, çok yüksek kilolarda olan bireylerin ağırlık sporu, kas odaklı çalışma gibi şeylerden kesinlikle uzak durmaları gerekir. 100 kilonun üzerindeki bireylerin hangi kiloda olunursa olunsun, yaklaşık bir 15 kilo verdikten sonra ağırlık odaklı çalışmaları tavsiye edilmektedir.

Hiç spor yapmayan kişiler, spor yapma işine yürüyüş ile başlamalıdır. Günde yarım saat ile başlanan yürüyüşler, on beş günde bir 15 dakika arttırılmalı ve en son 1.5 saati bulmalıdır. Yürüyüş insanın çok güzel bir şekilde kilo vermesini sağlamaktır. Yürüyüş sayesinde, kişiler her bölgeden kilo verimi sağlayacaktır. Elbette ağırlık antremanları olmazsa olmazdır, çünkü bu antremanlar olmazsa vücutta sarkmaların ve çatlakların görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla kişilerin ilk olarak yürüyüş yapmaları ve yüksek kilolardaki bireyler 10 kilo verdikten sonra, diğerleri ise spora iyice alıştıktan sonra ağırlık çalışmalıdır. Unutulmamalıdır ki, ağırlık çalışmalarından önce mutlaka ısınmak gerekmektedir ve yürüyüş harika bir ısınma aracıdır.

Ağırlık ve kas odaklı çalışmalarını bir türlü gerçekleştiremeyen bireyler ise, alışmaya mekik ve squat gibi temel hareketler ile başlayabilir. İlk birkaç gün zor gelse de, haftada 3-4 gün yapacak şekilde, 3 hafta boyunca aksatılmadan yapıldığında bu hareketler normalleşecek ve insan yapmaktan keyif alacaktır.

Bir de bu işin, sporu hayatın bir parçası haline getirme olayı vardır. Örneğin kişiler günlük işlerini de hareketli bir şekilde geçirebilir. Örneğin mutfakta eğilip kalkarken squat yapılabilir. Günün herhangi bir saatinde ayaklar tepede tutularak, plank yapılarak ya da bir sağa bir sola yan karını yakacak şekilde eğilerek spor yapılabilir. Spor yapmak yalnızca ilk 15 gün yorucu bir aktivitedir. Daha sonrasında çok keyifli olacak ve insanı adeta içine çekecektir. Nasıl spor yapacağını bilmeyen kişiler, Youtube ya da Instagram üzerinden ücretsiz spor videoları bulabilir ve sporunu bu şekilde gerçekleştirebilir.

Görüldüğü gibi, etkili ve güzel sonuçlar aldıran bir diyet yapmak isteyen kişilerin uymaları gereken yalnızca iki kural bulunmaktadır.

4. Uzmandan Yardım Almak

En etkili diyet nasıl yapılır sorusunun aslında birinci cevabı bir uzmandan yardım almaktır. Eğer kilonuz bir problemse buna doktorunuz karar vermelidir. Etkili olmayan bir diyet ideal kilonun daha da altında olmak istemenizden kaynaklanıyor olabilir.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.