Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Emzirme ile İlgili Bütün Merak Edilenler

29.10.2019
Emzirme ile İlgili Bütün Merak Edilenler

Anne emzirme sürecinde bazı sorularla meşgul olmaktadır. Emzirmenin kalitesi, Sütüm bebeğime yeterli mi? Emzirme pozisyonu nasıl olmalı gibi merak edilenler

Bebek ve Anne Açısından Emzirme

Anne sütünün bebeğe ve anneye olan faydaları tartışılmaz derecede fazla iken “emzirme” ile ilgili bütün doğruları yapmak hem bize hem de bebeğimize yararlı olmamız açısından önemlidir. Anne sütü bebeğimizi virüs ve bakterilere karşı korurken, emzirmekte astım ve alerjiye sahip olma riskini azaltmaktadır.

Sütüm Bebeğime Yeterli Gelecek Mi?

Anne sütü bebeğimize yetecek düzeydedir. Bebeğimizin, bezini günde 5 – 6 kez değiştiriyorsak ve ayda 500 – 1000 kg arasında kilo alıyorsa bu yeterli düzeyde beslendiğini gösterecek bulgulardır.

REKLAM ALANI

Eğer bebeğimizin bezinde koyun pisliği gibi ufak ve sert olarak az miktarda kaka görüyorsak yeterli düzeyde beslenemeyen bir bebeğimiz olduğunu düşünebiliriz. Bütün bu bulguların anne sütünün yetersizliği ile ilgili olma oranı çok düşüktür. Ya bebeğimiz anne sütünü tamamen alamıyordur ya da sindirim fonksiyonlarında bir bozukluk vardır. Yani emzirme ile ilgili bir problem yaşıyoruz demektir.

Eğer doğru “emzirme” pozisyonunu biliyorsak ve “emzirme” gerçeklerinin farkındaysa başka bir sorun olduğunu dikkate alarak doktorumuzla bir randevu ayarlayabiliriz.

Bilmemiz gereken önemli bir husus bebeğimizin doğumdan sonra ilk ay az miktarda kilo kaybedebilmektedir. Bu durum emzirme ile alakalı değildir.

Bebeğim Doğumdan Sonra Kilo Kaybetti Normal Mi?

Doğumların %90 ında bebeğin ilk ayında kilo kaybettiği görülmüştür. Bunun nedeni doğumdan sonra bebeğimizin vücudunda ki su oranı azalmaktadır. Plasenta içerisindeki bebeğimizin doğumdan sonra vücudundaki su oranı yer değiştirmektedir.  Bu durumda kilosunda azalma görülmesine sebep olur. Doğumdan sonraki ilk bir ay anne sütünün yetersizliğinden kilo kaybı yaşanıyor düşüncesi yanlış bir tutumdur.

Emzirme Bebeğin Doğumundan Hemen Sonra Başlamalı

Kolostrum” bu kadar önemliyken yapmamız gereken doğum gerçekleştikten hemen sonra bebeğimizi emzirmek olacaktır. İlk vereceğimiz anne sütünün bebeğimizin bağırsak florasının oluşmasında önemli katkıları vardır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan ağız sütü bebeğimizin normal yaşama başlama adımıdır. İçeriğinde ki faktörlerden dolayı organların ve sistemlerin gelişimini sağlamaktadır.

Bağırsak Florası: sindirim sisteminde çalışan bazı mikroorganizmaların oluşturduğu bölümdür ve hayati bir önem sahiptir. İnsan vücudunun yaşamı boyunca en çok çalışan kısımlarından biridir.

Bebeğimi Doğar Doğmaz Nasıl Emzireceğim?

Normal doğum yapan annelerimizin doğum gerçekleştikten hemen sonra bebeğini kucağına alabilme şansı çok yüksektir. Bebeğini kucağına alan annenin ilk yapması gereken ise onu hemen memesine koymaktır.

Sezaryen doğumlarda ise, epidural anestezi yöntemiyle doğum gerçekleştirilmişse göbek bağı kesilip bebek kurulandıktan sonra bebeğimizin solunum ve dolaşım parametrelerinin düzgün olması sonucunda operasyon devam ederken dahi emzirilmesi gerekmektedir.

Genel anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda ise doğumu gerçekleştirdiğimiz hastanenin ve operasyonda bulunan sağlık personellerinin sizin istekleriniz doğrultusunda vefakar ve çabalayan bir tutumda olması durumunda bebeğin annenin göğsüne 3 – 5 dakika dokundurulması ile ilk sütünü alabileceği ihtimali yüksektir.

Bebeğim Doğduğunda Emzirme Öncesinde Başka Gıdalar Vermeli Miyim?

Ülkemizde ki bazı inanışlara göre ve gerçekleşen doğumun hemen ardından anne sütü verilmediği durumlarda yeni doğan bebeklere şekerli su vb. gıdalar verilmektedir.

Anne sütünün olmadığı ya da doğumdan hemen sonra anne sütünün verilemediği istisnai durumlarda bile bu uygulama yanlıştır. Yeni doğan bebeğimizin ilk ve tek gıdası ANNE SÜTÜDÜR.

Karşılaşılabilecek olumsuz durumlarda ise bebeğimize şekerli su vb. gıdalar yerine formül sütler verilmelidir. Bu tarz durumlarla karşılaşıldığında bize en doğru yolu doktorumuz gösterecektir. Bebeğin ilerleyen dönemlerinde gazı olmasın diyerek de bazı gıdalar verilmektedir. Uzak durulması gereken durumların başında gelmektedir.

Emzirme İçin En İyi Pozisyon Hangisidir?

Emzirme için bize en uygun pozisyonu bulmalı ve bebeğimizle birlikte iletişimimizin kopmayacağı rahat ve güvende hissedeceğimiz bir şekilde hareket etmeliyiz.

  1. Beşik pozisyonu

Emzirme için kullanabileceğiniz pozisyonda bebeğinizin kafasının yan tarafını, vücudunun tamamı size dönük olacak şekilde dirseğinizin kıvrımına koyun. Bebeğinizin karnını vücudunuza doğru konumlandırın, böylece tam olarak desteklendiğini hissedin. Diğer “serbest” kolunuz bebeğinizin başını ve boynunu desteklemek için etrafa sarılabilir veya alt sırtını desteklemek için bebeğinizin bacaklarından geçebilir.

  1. Futbol Topu Pozisyonu

Bebeğinizi bir futbol topu gibi tutmak, başını ve boynunu avucunuza almanız için bebeğinizi önkolunuz boyunca çevirin. Bu yenidoğanlar ve küçük bebekler ile en iyi emzirme pozisyonudur. Eğer sezaryen doğum yaptıysanız ve karnınızı bebeğinizin basıncı ya da ağırlığından korumak istiyorsanız, iyi bir pozisyondur.

  1. Yan Yatma Pozisyonu

Bu pozisyon yatakta gece beslemeleri için harika bir yöntemdir. Rahatlamak için başınızın altındaki yastıkları kullanın daha sonra bebeğinize yakın bir şekilde koyun ve göğsünüzü kaldırıp meme ucunu bebeğinizin ağzına sokmak için serbest elinizi kullanın. Bebeğiniz doğru bir şekilde kilitlendiğinde, bebeğinizin başını ve boynunu serbest elinizle destekleyin, böylece emzirme pozisyonunuzu korumak için hiçbir bükülme veya gerilmeye gerek yoktur.

Emzirme ABC’leri Nelerdir?

A = Farkındalık

Bebeğiniz aç olduğu zaman bebeğinizin açlık belirtilerini ve emzirmesini iyi izleyin. Buna “talep üzerine” besleme denir. İlk birkaç haftada, her 24 saatte sekiz ila 12 kez bebeğinizi emzirebilirsiniz. Aç bebekler ellerini ağızlarına doğru hareket ettirirler, emme sesleri veya ağız hareketleri yaparlar veya göğsünüze doğru hareket ederler. Bebeğinizin ağlamasını beklemeden emzirmeliyiz.

B = Sabırlı ol

Bebeğiniz emzirilmek istediği her seferinde istediği sürece emzirmeliyiz. Bebeğinizin emzirme yoluyla beslenmesi devam ediyorsa acele etmemeliyiz. Bebekler tipik olarak her memede 10 ila 20 dakika durmaktadır.

C = Konfor

Bu anahtar bir davranış şeklidir. Emzirirken rahatlamanız sütünüzün “düşmesine” ve akışına daha fazla yardımcı olmaktadır. Kollarınızı, başınızı ve boynunuzu desteklemek için gerekli olan yastıklara ve emzirmeye başlamadan önce ayaklarınızı ve bacaklarınızı desteklemek için bir ayak desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz bunları temin ediniz.

Hangi Durumlarda Bebeğimi Emzirmekten Vazgeçmeliyim

Bazı Hastalıklar sonucunda bebeğimizi emziremeyebiliriz. Bunlar komplikasyonları çok ciddi olan hastalıklardır.

  • HIV Pozitif
  • Kanser
  • Tedavi edilmemiş tüberküloz
  • Kokain, esrar gibi bazı kötü alışkanlıklar

bu ve benzeri hastalıklar durumunda bebeğimizi emziremeyiz. Eğer sosyal durumlardan kaynaklı emzirme sorunu yaşıyorsak buna çalıştığımız koşulları örnek verebiliriz. Sütümüzü sağarak bebeğimizi yine de anne sütüyle beslemeliyiz.

Emzirme detaylarını bilerek bebeğinizle birlikte sağlıcakla kalın sevgili anneler.

REKLAM ALANI