Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Emziren Anneler Size Özel 23 Tavsiye

12.05.2020
Emziren Anneler Size Özel 23 Tavsiye

Emzirme annelere özel tavsiyeler ile bebeğin daha sağlıklı beslenmesini sağlamayı hedefliyoruz aklınızdaki sorulara bu makaleden cevap bulabilirsiniz.

Nasıl emzirmeliyim? Bebeğim yeterince besleniyor mu? Sütüm yeterli mi? gibi soruların sahibi emziren anneler her şeyi kontrol eden hormonlarımız ve bu işin büyük bir kısmını oluşturan psikolojimiz bu sebepten emzirme bir strese dönüşmeden bu tavsiyelere kulak veriniz.

Çocuğumu Ne Kadar Emzirmeliyim?

Aylar süren sabırlı bekleyişin sonunda bebeğimizi kucağımıza aldık ve aramızda kurulan, kelimelerin kifayetsiz kaldığı o kuvvetli bağın oluşmasıyla anne olduk.

REKLAM ALANI

Bebeğimizin bize en çok ihtiyacı olan zamana ve dolayısıyla emzirme yolculuğuna başladık. Emzirmenin bir bebeğin beslenmesinde ki en güvenli ve önemli yol olduğunu bilen anneler emzirme ile ilgili tavsiyelere ihtiyaç duymakta ya da bu süreci daha güvenilir bir hale getirme isteği ile bilgisini arttırmak istemektedir.

İdeal bir emzirme yöntemi bebeğimizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemekle başlamaktadır. İlk altı aydan sonra emziren anneler 9. Aya kadar ağırlıklı olarak anne sütünü kullanmaya devam etmeli ve ondan sonra ek gıdaları ön plana alıp 2 yaşına kadar emzirme sürecini korumalıdırlar.

Emzirmek bu küçük mucizenin devamı için hayati bir önem taşıyor, yoksa emzirmekten daha kolay olanı “mama” dır. Ve anneler bu kutsal görevi ifa ederken bunun çok kolay olacağını düşünmektedir. Düşüncelerimizin rahatlığı ilk denemelerin başarısız sonuçlanmasıyla bir kabusa dönüşmeden ilk haftalarımızı emzirmenin yollarını araştırmalı ve öğrenmeliyiz.

Bu süreçte kadın hallerinden anlayan babalarımız evdeki önemli işlerin hallediliyor olmasına özen göstermeli ve biz kadınlara daha fazla yardımcı olacak çabayı göstermelidir.

Emziren Annelere Tavsiyeler

yeni emziren anneler için ipuçları

Siz Emziren Anneler Emzirmenizi Kolaylaştıracak 23 Yöntem:

 1. Emziren anneler dengeli beslenmelidir.
 2. Anne sütünü azaltan yiyeceklerden uzak durmalı ve bunlar hakkında fikir sahibi olmalıyız.
 3. Emzirme sıklığını iyi ayarlamalıyız.
 4. İlk 3 ay zayıflamaya çalışmamalıyız.
 5. Anne sütü alan bebeklerimizde bazı yiyeceklere karşı hassasiyet ve alerji gelişebilir. Alerjiye neden olan gıdalardan uzak durmalıyız.
 6. Anne sütünü arttıran yiyecek ve içeceklerin menümüzde bulunmasına dikkat etmeliyiz.
 7. Bebeğimizde gaz yapan besin öğelerini tespit etmeli tüketmemeye çalışmalıyız.
 8. Arka arkaya emzirme yapabileceğimizi bilmeli ve bebeğimizi günde 8 defaya kadar emzirmeliyiz, sonuç olarak çok emzirmemiz gerektiğini bilmeliyiz.
 9. Uzanarak emzirme yöntemlerini öğrenmeliyiz ve böylelikle bebeğimizi beslerken dinlenebilmeliyiz.
 10. Bebeğinizin, memenizi tam olarak, kahverengi kısımla beraber ağzına almasını sağlamalıyız. Acı ya da ağrı hissedersek, yardım istemeliyiz.
 11. Anemiyi (kansızlığı) önlememiz açısından, yemeklerinizle birlikte çay içmemeli, çay tüketimini yemekten 1 saat sonrasına kadar ertelemeliyiz.
 12. Emziren Anneler sütün sağmalıdır.
 13. Kahve, çikolata, gazlı içecekler bebeğinin sindirim sistemini zorlar. Ayrıca bebekte huzursuzluk ve uykusuzluk yaratır. Bu sebepten emziren anneler kafein içeren tüm gıdalardan uzak durmalıdır.
 14. Acı ve baharat midedeki asit oranını yükseltip, hazmı zorlaştırır tükettiğimiz gıdalarda mümkün olduğunca azaltmaya çalışmalıyız.
 15. Emziren anneler iyi ve yeterli derecede uyuyup, huzurlu olmalıdır.
 16. Sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden ve katkı maddesi bulunan gıdalardan uzak durmalıyız.
 17. Emziren anneler hazır dondurulmuş ve soğuk gıdaları tercih etmemelidir.
 18. İyotlu tuz bebeğimizin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Mutlaka yemeklerimizde iyotlu tuz kullanmalıyız.
 19. Emzirme esnasında bebeğimizin teninin tenimizle temasta olmasına özen göstermeliyiz.
 20. Hızlı kilo vermeyi vadeden diyetlerden ve ilaçlardan kesinlikle uzak durmalıyız.
 21. Gün içerisinde bebeğimizle yapacağımız kısa yürüyüşler gibi fiziksel aktiviteler yapmalıyız.
 22. Bebeğimize ilk 6 ay sadece anne sütü vermeliyiz.
 23. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığının benimsenmesi ve stresin azaltılmasıdır.

Emziren anneler sizde yeni anne olacaklara ve anne adaylarına özel deneyimlerinizi yorumlarla belirtebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.