Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Emziren Anneler Ne Yememeli | Bunlar Sütü Azaltıyor!

09.06.2020
Emziren Anneler Ne Yememeli | Bunlar Sütü Azaltıyor!

Bütün anneler için aynı olmasa da bazıları için emzirirken tüketilmemesi gereken gıdalar vardır. İşte emziren anneler ne yememeli hemen öğrenin.

Emzirirken Anneler Ne Yememeli?

Sizlerle daha önce emziren anneler ne yemeli yazımızda buluşmuş ve değerli yorumlarınız ile makalemizi oluşturmuştuk. Bu gıdalar anne sütünü arttırırken annelerin beslenmelerinde birde süt azaltan ve bebekte bazı rahatsızlıklar oluşturan gıdalar vardır.

Bunları ise emziren anneler ne yememeli sorusu ile cevaplıyoruz;

REKLAM ALANI
 • Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Anne sütüyle beraber çocuğa geçen baharatlar bebeğin rahatsız olmasına sebep olur. Hatta mide ağrısı, kusma gibi etkiler bile gösterebilir.
 • Portakal ve mandalina C vitamini yönünden hayli zengin olsa da fazla tüketilmemelidir. İçinde bulunan asit miktarı nedeniyle sindirim sistemini etkileyebilir ve gaz, şişkinlik gibi yan etkiler gösterebilir.
 • Gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalı, alkol kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Bazı besinler gaz yapma özelliğine sahiptir. Bu nedenle lahana, brokoli, karnabahardan olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • Sucuk, sosis, salam gibi şarküteri ürünleri çok fazla tüketilmemelidir.
 • Bebeğin beyin gelişimi için hayli önemli olan omega 3, bazı besinler tarafından azaltılabilir. Bu sebeple doymuş ve trans yağlardan uzak durulmalıdır.
 • Katkı maddesi bulunan hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Hazır dondurulmuş ve soğuk yiyecekler tercih edilmemelidir.
 • Yüksek cıva içeren balıklardan uzak durmalıyız.
 • Kesinliği kanıtlanmasa da “maydanoz ve nane” de süt miktarında olumsuzluk oluşturabilmektedir.

Emzirirken Beslenme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni doğum yapan ya da emzirme deneyiminde bir süre sorun yaşayan annelerimizin doğru beslenmesi hem kendi sağlıkları hem de bebeğinin sağlığı için oldukça önemlidir.

Doğru beslenmek önemlidir çünkü tükettiğimiz her besin anne sütü yoluyla bebeğe geçer buda;

 • Bebeklerde gaz sancısı gibi problemlerle karşılaşmamıza neden olur.
 • Emziren anneler neler yememeli başlığında özellikle bebeğimizde gaz yapan yiyecekler, acılı ve baharatlı yiyecekler aynı zamanda alerjiye neden olan yiyeceklerden bahsettik bunlardan da uzak durmalıyız. Çünkü bebeğimizi rahatsız eder.

Emzirirken annelerin kafasındaki “sütüm bebeğime yeterli geliyor mu?”“Sütümün çok gelmesi için çok mu yemeliyim?”“Çok yemek yemem fazla kilo almamı sağlıyor nasıl beslenmeliyim?” Sorularından başka birde;

 1. Neler yemekten uzak durmalıyım?
 2. Emzirirken anneler hangi besinleri yemeli Sorusu vardır.

Buzdolabımızda asılı duracak bir emzirirken anneler neler yememeli listesinin fazlalığı başımızı ağrıtacağından küçük ve genel kurallara uyarak kendi sağlığımızı koruyabiliriz ve bebeğimizi gaz sancılarından biraz olsun kurtarabiliriz.

Yeni doğum yapan annelerin bu dönemde stresten uzak durmaya, kaliteli ve yeterli uyku uyumaya özen gösterdikleri kadar yukarıda belirttiğimiz yiyecekleri de tüketmemesi anne ve çocuk sağlığı için oldukça önemlidir.

Emzirirken Neden Acı – Baharatlı Yiyeceklerden Uzak Durmalıyım

Acı ve baharatlı gıdalar tadı ve kana karışma hızı sebebiyle bebeğinizin emmesi sonucunda sütünüzde de sizde oluşan tadın ve etkinin aynısını oluşturacaktır. Ve bebeğimiz bu yeni anne sütünün tadından hoşlanmayabilmektedir.

Anne sütüne karışan acı ve baharatlı gıdaların tadından hoşlanmayan bebeğimiz bu gıdaların tüketiminde ishal, mide üşütmesi, karın ağrısı gibi sorunlarla da karşılaşabilir. Aynı zamanda bebeğimizin sindirim sisteminde de problemler oluşturabilir. Bu sebepten emzirirken acı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalıyız.

Emziren anneler ne yememeli sorusuna cevap aradığımız makalemizi beğendiyseniz, annenin beslendiği besinler sonucunda bebekte gaz yapan yiyecekleri de öğrenmek isteyebilirsiniz. Değerli yorumlarınız bizim için oldukça önemli, sizde bildiğiniz yöntemleri diğer anneler ile lütfen paylaşın.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.