Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Düşük Belirtileri, Sebepleri ve Düşüğe Dair İşaretler

18.01.2019
Düşük Belirtileri, Sebepleri ve Düşüğe Dair İşaretler

Eğer bir hamilelik yaşıyorsanız, düşüğe dair bir endişe duyabilirsiniz. Düşük belirtileri, nedenleri ve düşüğe dair her şey.

Düşük yani hamileliğin ilk 20 haftasında bebeğin kaybı, hamilelikle ilgili en yaygın sorunlardan birisidir. Düşük aslında çok görülmeyen bir durum gibi düşünülse de Türkiye’de neredeyse her 7 kadından birinin hamileliği düşükle sonuçlanıyor.

Düşük Nedir?

Hamileliğin ilk 20 haftasında gebeliğin spontan kaybı olarak olarak tanımlanan düşük, en yaygın olan gebelik kaybı türüdür. Hastahane takipli gebelikler haricindeki durumlarda göz önüne alınırsa yaşanılan düşük sayısının istatistiklerden çok daha fazla olduğu düşünülmektedir.

REKLAM ALANI

Yaşanılan düşüklerin yaklaşık %80’i birinci trimester dediğimiz ilk üç aylık dönemin 13. haftalarında görülmektedir. Bu sebepten hamilelik belirtilerini ciddiye almalı ve biran önce doktor kontrolüne başvurmalısınız.

Düşük belirtileri ile ilgili merak edilenlere cevap vermeden önce düşüğe dair sebepleri ve risk durumlarını incelemekte fayda vardır.

En Yaygın Düşük Sebepleri Nelerdir?

Bir çok kadın düşük yaşamaları halinde kendisini ya da davranışlarını suçlamaktadır. Bilinenlerin aksine düşüklere hafif egzersizler, günlük kahve tüketimi ya da cinsel yaşamınız neden olmaz.

Düşük yapmanıza neden olacak sonuçlar şunlardır:

1. Düşük Nedenlerinden Kromozomal Problemler

Döllenme sırasında sperm ve yumurtanın birleşmesiyle oluşan 23 çift kromozomun bu karmaşık işlem sonucunda küçücük bir sorun yaşaması düşüklere neden olabilir. Oluşan düşüklerin çoğu bu genetik problemden kaynaklanmaktadır. İlerleyen yaş ise bu duruma daha fazla sebep olmaktadır.

2. Hormon Dengesizliği Düşüğe Sebep Olabilir

Yaşanılan düşüklerin %15’i döllenen yumurtanın uterusa girmesinin önünü açan hormonların yetersiz salgılanması sonucunda oluşmaktadır. Progesteron seviyesi gibi hormonal dengesizlikler düşük belirtileri değil düşüğün sebeplerindendir.

3. Rahim Problemleri Düşükte En Çok Karşılaşılan Problemdir

Aslında bu durum bazı kadınlar için genetik problemlerden birisidir. Doğumunda uterusundaki nadir görülen bir semptomla doğar ve bu durum ilerleyen yaşlarındaki gebeliklerinde düşük yapma riskini arttırmaktadır. Ymurtanın düzgün yerleşmesini engelleyen ya da plasentaya kan akışını zorlaştıran bu problemler tedavi edilebilirdir.

4. Kronik Hastalıklar Düşük Nedenlerindendir

Otoimmün bozukluklar, kalp hastalıkları, karaiğer ve diyabet hastalığı tekrarlayan düşüklere neden olamaktadırlar. Bu hastalıklar düşük belirtileri bakımından anlaşılabilir belirtiler gösterirler. Kronik bir rahatsızlığı olan kadınların bir uzman tarafından tedavi edilip gebelik planlaması yapmaları gerekmektedir.

Gebelikte Düşük Yapma Risk Faktörleri

 • Yüksek ateş
 • Boş gebelik (Su gebeliği)
 • Dış Gebelik
 • İlaç Kullanımı
 • Aşırı alkol tüketimi
 • İleri yaş (35 yaş üstü)
 • Yaşanılan travmalar
 • Folik asit eksikliği
 • Beslenme bozukluğu
 • Enfeksiyon

En Sık Görülen Düşük Belirtileri Nelerdir?

Düşük belirtilerinden en önemlisi hamileliğin erken dönemlerinde lekelenmeler oldukça sık görülmektedir. Lekelenme gibi bazı durumlar kesinlikle düşük belirtileri olarak kabul edilmese de hamileliğinizde anormal bir durumun olduğunu söylemektedir.

Bazı kadınlar ise herhangi bir düşük yapma belirtisi yaşamayabilir bu sebepten rutin gebelik kontrolünüzü yaptırmanız gerekmektedir. Kanamanın yanı sıra diğer bazı düşük belirtileri:

 • Hafif ve şiddetli kramplar
 • Sırt veya karın ağrısı
 • Bulantı veya kusma gibi bazı hamilelik belirtilerinin görülmemesi
 • Doku ya da pıhtı benzeri bazı durumları görmek
 • Kilo kaybı
 • Kanama ve pembemsi balgam.

Ne yazık ki en yaygın görülen kanama belirtisini görmeden de düşük yapma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Burada ki en önemli durum: düşük yapmayı durdurmanın herhangi bir yolu yoktur. Eğer bu acı durumla karşılaşacaksanız anında farketmenizin bir olanağı olmadığı için onu engellemenin de bir yolu yoktur. Doğru tedaviler ve sağlıklı bir gebelik planlaması ile bunun sadece önüne geçme ihtimalini arttırırsınız. Düşük yapma durumunuzda ise bir doktor tarafından muayene edilmelisiniz bu ileride ki gebelikleriniz için hayati bir önem taşımaktadır. Hemoraji / enfeksiyonu önlemek adına düşükten sonra tedavi olmalısınız.

Düşük Sırasında Ne Olur?

Eğer düşük riski taşıdığınız söylenmişse ve sizde bu durumu sürekli inceleyip bir şeyler öğrenme kaygısındaysanız düşük yapma belirtileri, düşük riski taşıyan kadınlar ve düşük sırasında ne olur gibi bazı aramalarla kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmaya çalışabilirsiniz.

Düşük sırasında ki durumlar ise fiziksel olarak hamileliğini kaybeden kişiler arasında farklılıklar göstermektedir. Bazı düşükler belirti göstermediği için operasyon yapma olanağını arttırmaktadır.

Düşük yapıp yapmadığınızı ultrason yardımıyla öğrenen uzmanlar bebeğinizin kalp atışlarını duymaz ise bu da düşük olarak adlandırılmaktadır.

Düşük İle İlgili Bütün Merak Edilenler

 1. Düşük yaptıktan hemen sonra bebek yapabilir miyim? eğer kendinizi hazır hissediyorsanız ve bu durum ile alakalı gerekli tedaviyi gördüyseniz hemen sonrasında dahi gebelik yaşama isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Fiziksel aktiviteler ve yorgunluk düşük riskini arttırır mı? Dizilerin bizim zihnimize kazıdığı bu durumun gerçekliği kanıtlanamamıştır. Aşırı yorgunluk sizin sağlığınızı tehlikeye atarken fiziksel aktivitelerinizin düşükle bir bağlantısı yoktur.
 3. Düşükten sonra hayatımızda neler değişecek? Kendinizi fiziksel ve ruhsal olarak yeni bir gebeliğe hazırlamalı ve bu durumun acısından kurtulmaya çalışmalısınız. Ülkemizde bazı olumsuzluklar kadınların düşük yapma durumunu yadırgamakta ve biz kadınlarda bu durumu daha fazla dert edinmekteyiz. Bu durumdan eşimizin yardımıyla kurtulabileceğimizi bilmemizde fayda var. Yardım almaktan çekinmeyin.
 4. Kürtaj olmak düşük riskini arttırır mı? Düşük belirtileri yaşamanızın ve olası bir düşüğün nedenleri arasında daha önce kürtaj operasyonu geçirmiş olmakta var olabilir. Çünkü rahim ağzı ağzı yetmezliği düşük nedenlerinden birisidir ve kürtaj buna sebep olmaktadır.

Tekrarlayan Düşükler

Arka arkaya üç ya da daha fazla düşük yapma durumu tekrarlayan düşükler olarak adlandırılır. Ve gerçekten çok üzücü bir durumdur. Kanın pıhtılaşma mekanizmasının aşırı çalışması bu duruma sebep olabilir ve gelişen tıp ile tedavi edilebilir bir hal almıştır. Aynı zamanda rahim bozuklukları da tekrarlayan düşüklere sebep olur. Bu da yine cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilirdir.

Düşükten Korunma Yolları

 • Hamileliğinizi planlamak düşükten korunmanın en önemli yoludur. Gerekli kontroller yapılarak sağlıklı bir gebelik planlaması uzman doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Hamileliğiniz boyunca sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalarla beslenmelisiniz.
 • Sigara, alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmalısınız.

Düşük belirtileri ile ilgili bilgiler ışığında hamile kadınlar sağlıklı çocuklara sahip olmak için oldukça dikkatli davranmalıdırlar.

REKLAM ALANI