Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Duşakabin Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat!

Duşakabin Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat!

Temiz bir banyonun en önemli adımı olan duşakabin temizliği için önemli püf noktalarına dikkat ederek daha ferah bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Duş camında kalan sabun kalıntıları, küvetiniz, banyo lavabonuz ve duşakabin siz banyo yapmaya karar verdiğinizde daha kirli görünüyor öyle değil mi?

Duşakabin Temizliği İçin Ne Yapmalısınız?

Çoğu zaman banyo yapmak istediğimizde duşakabinin kirli olduğunu görürüz. Ya da duştan çıktıktan sonra o sabun kalıntıları ile karşılaşmak istememek isteriz.

REKLAM ALANI

Mutfak ve genel ev temizliğinde kullandığımız sirke ve karbonat çoğu pahalı temizlik ürünlerinden daha kullanışlı ve ucuzdur. Bunu sinir bozan duş kabini temizliği içinde kullanabiliriz. Bunun haricinde duşakabin temizliğinin sağlanması için işimize yarayacak püf noktaları öğrenmek istiyorsak bütün sorularınıza cevap olacak başlıkları incelemenizde fayda var.

Sabun Köpüğünden ve Kalıntılarından Nasıl Kurtulabilirim?

Banyo yaparken duş teknemiz ve camlarının alacağı hali düşünerek bu kirler ile mücadele etmenin yollarını ararız. Özellikle duşakabinlerde ki sabun kalıntıları ciddi manada sinir bozucudur.

Bu aşamada imdadımıza kimya yetişiyor ve bütün bu dertlerden kurtaracak formülü bize veriyor. Sabun köpüğü ve sert su lekelerinden arındıracak formül için kullanacağımız malzemeler şunlardır.

Duşakabin temizliği için kullanılacak malzemeler:

 • Karbonat
 • Beyaz Sirke
 • Mikrofiber bez – camları çizmeyecek bir sünger
 • Cam için çekçek
 • Kağıt havlu
 • Kaşık

Karbonat bir sodyum bikarbonattır ve asetik asit olan sirke ile karıştırılınca oraya bir CO2 çıkacaktır. Bu ürünleri karıştırdığınızda fışkırmasından korkmayın ve onu solumadan bir dakika kadar sakinleşmesini bekleyin.

Karbondioksit hayatımızın her alanında soluduğumuz bir gazdır ve bu sebepten oluşturacağınız bu karışım güvenli ve tam bir aile dostudur.

Duşakabin temizliği yapmak için bir bardağın yarısı kadar karbonat ile sirkeyi bir kaşık yardımıyla karıştırın. Eğer temizleyeceğiniz alan büyükse bundan çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Oluşan bu macunu camlarınızı çizmeyecek bir sünger ile bütün duşakabininize sürerek bir 15 dakika kadar kirlerin iyice içine işlemesine izin verin.

15 dakika sonra bu karışımı temizlemek için su kullanın ve çekçek ile çektiğiniz camı kağıt havlu ile kurulayın. Bu işlemi ilk yaptığımda sabun ve su lekelerini görebilecek miyim? diye çok heyecanlanmıştım.

Sonuç harikaydı. Onlardan uzun süre uzaklaştım. Eğer formülü geliştirmek istiyorsanız araç yağmur koruyucu ürünlerini kullanarak bir süre duşakabin temizliği yapmanızı erteleyebilirsiniz. Bu sayede sabun artıkları, sert su ve kirler camlarınıza yapışmayacaktır.

Duşakabin Temizliği Püf Noktaları

 • Küf ve kötü kokularla mücadele için her duştan sonra bir havlu ya da çekçek ile duvardaki ve camlardaki suyu kurulayın.
 • Eğer banyonuzda küf sorunu ile karşılaşırsanız, küf önleyici ve çamaşır suyu kullanınız.
 • Cam duş kapıları ve kapı kollarını beyaz sirkeye batırdığınız sünger ile parlatın.
 • Banyonuzdaki musluklar ve armatürler için limonun içini kullanarak temizlik işlemi yapabilirsiniz.
 • Karbonat ve limon suyu ile yapılan karışımı pirinç armatürlerinizi parlatmak için kullanabilirsiniz. Bu karışımın içerisinde batırdığınız bir diş fırçasını ovalamak için kullanabilirsiniz.
 • Musluklarınızda ki beyaz tortuları geçirecek en iyi madde sirkedir. Bir miktar sirkenin içerisinde 5 saat kadar beklettiğiniz kağıt havluları 1 gece musluklarınıza sarın ve ertesi gün durulayarak yep yeni musluk başlıklarına kavuşun.
 • Musluğunuz kireçlenme sorunları yaşayabilir ve buda gelen suyun azalmasını sağlar. Bazı temizlik günlerinizde bir tel ya da kürdan yardımıyla musluk deliklerini temizleyin.

Banyo Küvetleri İçin Temizlik Önerileri

Banyoda ki küvetlerin çoğu porselen yapılıdır. Bu sebepten banyo küvetlerini, duşakabin temizliği için kullanılacak malzemelerle temizleyemeyiz.

Banyo küvetleri temizlenirken aşındırıcı malzemeler kullanılmamalı ve toz temizleyiciler kullanılmamalıdır. Küvetler için kullandığımız perde ve korneşleri temizlemek içinde farklı yöntemler kullanmalıyız.

Küvet Temizliği

Küvet Temizliğinde Kullanılacak 5 Yöntem

 1. Banyodaki delikler ve özellikle kornişler için bir dış fırçası kullanmalısınız. Hazırladığınız banyo temizleyicisini kornişlere püskürterek diş fırçası ile ovalayın ve sonrasında yıkayın. Kornişler için çamaşır suyu da kullanabilirsiniz.
 2. Küvetlerin önünde bulunan perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz gibi bir kaç saat çamaşır suyuna yatırarak küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.
 3. Küvetin etrafındaki derzler zamanla aşınabilir ve kirlenebilir. Yıllık olarak bu derz dolguları değiştirmeniz sağlık açısından oldukça önemlidir.
 4. Küvetteki sabun artıkları ve kirleri sert cisimlerle kazımak yerine plastik bir kazıyıcı kullanabilirsiniz.
 5. Küvetteki sararmaları gidermek için terebentin ve tuzdan oluşan karışım ile ovalayıp iyice durulayın. Bu işlemi koruyucu bir eldivenle yapmanız gerekmektedir.

Duşakabin temizliği için yapılacakların haricinde banyolarınızda klozet ve tuvalet bulunuyorsa onlar için temizlik önerileri sayfamız için yazının üzerine tıklayın.

REKLAM ALANI