Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Dukan Diyeti Listesi İle Fazla Kilolara Elveda

21.09.2019
Dukan Diyeti Listesi İle Fazla Kilolara Elveda

Dukan diyeti ile bir haftada asla geri kazanmayacağınız 10 kilo verebilirsiniz. İşte dukan diyeti listesi ile fazla kilolardan kurtulmanın yolu.

Fransız diyetisyen ve beslenme uzmanı Pierre Dukan kendi adını verdiği ve obezite ile mücadele eden kişilerde uyguladığı dukan diyeti listesi ile son yüzyıla damgasını vuran bir diyet listesi oluşturmuştur.

Bu diyet listesi ile haftada 10 kiloya varan kilo kayıpları yaşayabilir ve bunları bir daha asla geri kazanmamak üzere hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Bir çok insan gibi sizde hızlı kilo vermek istiyorsanız size bunu verecek ancak bir çok sağlıklı gıdayı beslenme listenizden çıkaracak bu dukan diyeti listesi ile tanışabilirsiniz.

Yüksek protein içeren ve dört aşamadan oluşan dukan diyetinin faydaları ve zararları ile ilgili bütün bilgileri makalemizden edindikten sonra size uyup uymayacağına karar verip uygulayabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nedir?

Pierre Dukan’ın kendi adını verdiği dukan diyeti koruma, güçlendirme, seyir ve atak evresi diye adlandırılan 4 aşamadan oluşmaktadır. Temel olarak yüksek protein içeren diyet listesi düşük karbonhidratlı bir programdır.

1970’lerde obez bir hastanın kilo kaybı yaşamasını sağlamaya çalışırken hastanın et hariç diğer bütün yiyecekleri bırakabileceğini söylemesiyle oluşturduğu dukan diyeti listesi son yıllara oldukça fazla damga vurmuştur.

Dukan diyeti Atkins ve Stillman Diyetinin bazı özelliklerini paylaşmaktadır. 2000 yılında yayımlanan Dukan diyeti kitabı Avrupa’nın bir çok ülkesinde çok satanlar listesine girmiştir.

Aşamaları ile birlikte dukan diyetinin kilo vermenize nasıl yardımcı olduğunu anlattıktan sonra sizlere dukan diyeti tarifleri ve programı uygulayanların yorumlarından bahsedeceğiz.

Dukan Diyeti Kitabı
Dukan Diyeti Kitabı

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti nasıl yapılır diye merak edilen soruya cevap vereceğimiz başlıkta ilk olarak bilmeniz gereken şey diyetin yaşınıza, kilonuza, kilo verme geçmişinize ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilen ‘gerçek’ kilonuzu saptayarak işe başladığını bilmeniz gerekmektedir.

4 Aşamadan oluşan dukan diyetinin süresi bu aşamalarda ki gerçek kilonuza ulaşma hızınıza bağlıdır. Genel bir tanım yapacak olursak 2 kilo verme 2’de bakım aşamasına ayrıla diyet programında dukan diyeti testi ile gerçek kilonuzu hesaplamanız gerekiyor.

Bu dukan diyeti testini telefonlarınızın uygulama indirme kısmından orijinal haliyle indirebilirsiniz.

Dukan Diyeti İle Kilo Verme
Dukan Diyeti İle Kilo Verme

Dukan Diyeti Aşamaları Nelerdir ve Kaç Gün Sürer

Dukan diyeti listesi için bilgi vermeden önce diyetin 4 aşamasından kısaca bahsetmek istiyorum.

 • Dukan Diyeti Atak Evresi: Vermek istediğiniz kilo miktarına göre süresi değişmekle birlikte genel olarak ilk haftayı yani 1 ile 7 gün arasını kapsamaktadır. Atak evresinde sınırsız yağsız protein ve zorunlu olarak 1,5 kaşık yulaf kepeği yemeniz gerekmektedir.
 • Dukan Diyeti Seyir Evresi: Yine test sonucunda ulaşmanız gereken kilo kaybına bağlı olarak 1 ile 12 ay arasında değişen bir süre ile seyir evresini sürdürmelisiniz. Atak evresinden farklı olarak lifli gıdalarda tüketilmektedir. Sebze karbonhidratları da tüketilebilecek gıdalar arasındadır.
 • Dukan Diyeti Konsolidasyon (Güçlendirme) Evresi: Değişken bir süreye sahip olan bu evrede haftada bir gün yine sadece yağsız protein kullanmanız gerekiyor. Bunun haricinde diyet listesinde bazı karbonhidratlar ve yağlar aynı zamanda 2,5 yemek kaşığı yulaf bulunmalıdır.
 • Dukan Diyeti Stabilizasyon (Koruma) Evresi: Belirsiz bir süre ile kilonuzu korumak amacıyla bütün gıdaları tüketebilirsiniz. Ancak yine de değişen beslenme alışkanlıklarına devam etmeniz önerilmektedir. Yulafı günde 3 yemek kaşığına çıkarmanız faydalı olacaktır.

Dukan diyeti evreleri ile ilgili her evrenin kendine ait beslenme listesinin olduğunu sizde gördünüz. Bu izin verilen yemeklerin listesi ile sizlere diyeti uygulamanızda yardımcı olmak üzere aşağıdaki başlıklara bakmalısınız.

Dukan Diyeti Testi
Dukan Diyeti Testi

Dukan Diyeti Listesi

Dukan diyeti programı her aşamada farklı yiyeceklere izin verilen bir listeye sahiptir. Diyet listesine ek olarak günlük 20 dakikalık bir yürüyüş gibi küçük egzersizler yapmanız gerekmektedir.

Atak evresinde günlük su ihtiyacınızdan fazla su içmeniz gereken programda, eğer alkol kullanıyorsanız güçlendirme ve koruma evrelerinde sadece günlük bir kadehe izin verilmektedir.

Diyet listesinin tamamında şekersiz kahve ve çay içebilir, baharatlara yer verebilirsiniz.

1. Dukan Diyeti Atak Evresi İzin Verilen Yiyecekler

Planın ilk aşaması olan dukan diyeti atak evresinde diyet listesi yiyecekleri arasında çok az karbonhidrat bulunduğu için ciddi miktarda kilo kaybedeceksiniz.

İşte atak evresinde neler yenilebilirin listesi:

 1. Yağsız sığır, dana eti,
 2. Derisiz tavuk göğsü,
 3. Karaciğer, böbrek, dil gibi yağsız sakatatlar,
 4. Balık ve kabuklu deniz ürünleri,
 5. Zorunlu olarak günde en az 1,5 litre su,
 6. Bazı yemekleri hazırlamak için günlük en fazla 1 tatlı kaşığı yağ,
 7. Zorunlu olarak günde 1,5 yemek kaşığı yulaf
 8. Yumurta, süt, peynir, yoğurt, soya peyniri gibi yağsız süt ürünlerinden en fazla günlük yarım kilogram
Dukan Diyeti Atak Evresi
Dukan Diyeti Atak Evresi

2. Dukan Diyeti Seyir Evresi İzin Verilen Yiyecekler

Dukan diyeti listesinin ikinci aşaması olan seyir evresinde atak evresinden farklı olarak bazı lifli gıdaları da tüketebilirsiniz.

Bu aşamada listenizi oluştururken 1. gün atak evresindeki yiyecekleri tüketmeli 2. gün aşağıda izin verilen yiyecekleri tüketmelisiniz. Listeye başladığınız ilk gün atak evresi yiyeceklerinin haricinde başka bir gıdaya yer vermemelisiniz.

İşte seyir evresinde neler yenilebilir sorunuza cevap yiyecekler:

 1. Ispanak, lahana, marul gibi düşük karbonhidratlı sebzeler,
 2. Brokoli ve brüksel lahanası,
 3. Kuşkonmaz, enginar, patlıcan,
 4. Salatalık, kereviz, domates,
 5. Soğan, pırasa, arpacık ve şalgam,
 6. Yeşil fasulye,
 7. Her gün 1 porsiyon havuç ya da pancar,
 8. Zorunlu olarak günde 2 yemek kaşığı yulaf kepeği

Bu listede yer almayan başka sebze ve meyveye yer verilmemektedir. Yine bazı yemekleri pişirmek için 1 tatlı kaşığı yağdan fazlasını kullanmamalısınız.

Dukan Diyeti Seyir Evresi
Dukan Diyeti Seyir Evresi

3. Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi İzin Verilen Yiyecekler

Dukan diyeti listesi güçlendirme evresinde aşağıdaki yiyecekleri tüketebilirsiniz.

 1. Meyveler: Günde bir porsiyon meyve 100 gram çilek, kavun, orta boy elma, armut, portakal, şeftali, iki adet kivi, erik, kayısı gibi tercihlerden herhangi birini seçmekte özgürsünüz.
 2. Ekmekler: Günde iki dilim tam tahıllı ekmek ya da tahıllı ve az miktarda tereyağı ile yağlanmış ekmek tüketebilirsiniz.
 3. Nişastalar: Haftada 1 ya da iki porsiyon pirinç, makarna, mısır, fasulye, baklagiller, patates ve tahıllar yer alabilir.
 4. Kutlama yemeği: Diyeti başarıyla uyguladığınız için haftada bir gün kutlama yemeği yapabilirsiniz. Yağlı bir kuzu eti, sucuk, salam ya da bir tatlıdan oluşan meyve suyu içebileceğiniz bir kahvaltı ya da yemek sizin hakkınız.
 5. Bunun haricinde günlük 40 gramı geçmeyecek şekilde peynir tüketilebilir.
 6. Zorunlu olarak günde 2,5 yemek kaşığı yulafı unutmuyoruz.

Bu diyet listesini uygularken atak ve seyir aşamalarındaki yiyeceklerden sadece herhangi birini günlük olarak tüketmeniz faydalı olacaktır. Mesela bir gün sadece atak evresinde ki gibi protein günü yapmalısınız.

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi
Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi

4. Dukan Diyeti Koruma Evresi

Dukan diyeti koruma evresi son aşamadır. Aslında sonsuza kadar sürebilecek olmasını sağlamanız gereken aşama burada başlamaktadır. Uzun bir süredir dukan diyeti ile kilo verme programını uyguluyorsanız ve istediğiniz kiloya gerçek kilonuza ulaştıysanız bunu korumak artık sizin elinizde demektir.

Her şeyin önceki aşamalarda elde ettiklerinizi korumakla ilgili olduğunu gösteren bu aşamada sınırlı olan hiç bir yiyecek yoktur. Ancak uymanız gereken bazı temel nicelikler vardır.

 1. Güçlendirme evresi yiyecekleri sizin temel prensibiniz olsun bu evreyi çok fazla esnetmeden kendinizi şımartabilirsiniz.
 2. Haftada bir gün mutlaka sadece protein günü ilan edin. Yani dukan diyeti atak evresini bir gün mutlaka hatırlayın.
 3. Asansör ve yürüyen merdivenlere hoşçakal diyin yürümek her zaman iyi gelir.
 4. Yulaf kepeği ömür boyu arkadaşın olacak her gün mutlaka 3 yemek kaşığı tüketin.

Dukan diyeti birinci aşamada protein yönünden zengin besinlere, ikinci aşamada sebzeli proteinlere, üçüncü ve dördüncü aşamada ise gevşek kurallar ile karbonhidrat ve yağ eklemenize izin verir.

Dukan Diyeti Koruma Evresi
Dukan Diyeti Koruma Evresi

Diyetin sürdürülebilir olup olmadığı uzmanlar tarafından tartışılmaktadır. Ancak hızlı kilo verme ve plana sadık kaldıkça bu kiloları geri kazanmama garantili olması etkili bir diyet olduğunu göstermektedir.

Size özel dukan diyeti tarifleri ile kafanızda bir örnek canlandırmanızı sağlayan planı incelemek için son başlığımıza bakabilirsiniz.

Dukan Diyeti Listesi Örneği

Dukan Diyeti Listesi
Dukan Diyeti Listesi

İşte dukan diyeti örneği için uygulayabileceğiniz tarifler ve yemek planları:

Atak Evresi:

 1. Kahvaltı: 1,5 yemek kaşığı yulaf, yağsız süzme peynir, şekersiz çay, su
 2. Öğle Yemeği: Kızartma derisiz tavuk, su
 3. Akşam Yemeği: Yağsız biftek ya da karides, şekersiz kahve ya da çay, su

Seyir Evresi:

 1. Kahvaltı: Çırpılmış yumurta, domates, şekersiz çay, kahve, su
 2. Öğle Yemeği: Az yağlı tavuk, yoğurt, su, yulaf kepeği
 3. Akşam Yemeği: Fırında somon, alabalık, haşlanmış izin verilen sebzeler, su

Güçlendirme Evresi:

 1. Kahvaltı: 3 yumurta ile omlet, ıspanak, peynir, su, çay
 2. Öğle Yemeği: Tavuklu ya da hindili sandviç, yulaf kepeği
 3. Akşam Yemeği: Et kızartma, kabak, elma, su

Koruma Evresi:

 1. Kahvaltı: Kutlama kahvaltısı, su
 2. Öğle Yemeği: Haşlanmış izin verilen sebzeler, yulaf, su
 3. Akşam Yemeği: Tavuk, balık ya da et, su, meyve

Dukan diyeti ile ilgili faydaları ve yemek örneklerini sizlerle paylaştık merak ettiklerinizi yorum kısmında sorarak cevap alabilirsiniz.

Bu diyeti uygulayanlar zararları ile ilgili de bazı bilgileri edinmek zorundadır. Dukan diyeti listesi ile ilgili uzmanları en çok endişelendiren durum saf protein ile ilgili atak evresinde bazı hastalıklara yakalanma riskinin artmasıdır.

Dukan Diyeti Yapanlar Yorumluyor

 1. Selma hanım dukan diyetine ilk başlarken çok zorlanmayacağını düşünmüş ancak sadece protein tüketeceği ilk hafta bayağı zorlu geçmiş uyku problemi yaşadığını belirtmiş.
 2. Dukan diyeti listesi haricinde diğer yiyecekleri yemeyi çok önemsemezseniz diyetin pek başarılı olamayacağını belirtiyorlar.
 3. Dukan diyeti yapanlar genel olarak kilolarından kurtulduklarını ancak bunun çok zor olduğundan bahsediyorlar.
 4. Dukan diyeti ile ilgili araştırma yapan Reha bey diyetin İngiltere’de 2011, 2012 ve 2015 de en kötü diyet seçildiğinden bahsediyor.
 5. Dukan diyeti ile zayıflayanlar yaklaşık olarak 15 kiloya kadar kilo kaybı yaşadıklarından bahsediyorlar.
 6. Dukan diyeti ile kilo verenler sağlıklı bir kilo kaybı yaşadıklarından bahsediyor.

Dukan diyeti listesi sizi bazı gıdalardan mahrum bıraktığı için sürdürülebilirliği zordur ancak kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.