Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

20.11.2019
Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Püf Noktaları

Doğalgazdan yüzde 60 oranında tasarruf etmenin yollarını anlattığımız makalemiz bu kış daha ucuz ısınmanızı sağlayacaktır.

Doğalgaz Faturasında Yüzde 60 Tasarruf Etmenin Yolları

Bozulan ekonomimiz tasarruf yapma ihtiyacımızı doğuruyor. Özellikle gelen doğalgaz zamları ve ısınmanın bu yıl daha pahalı olacağını öngörmemiz ısınırken daha az fatura ödeme isteiğimizi doğuruyor.

Bu makalede anlatacağımız yöntemler evinizi sıcak cebinizi ise dolu tutacak yöntemlerdir. Doğalgazda tasarruf etmek için bazı deneyimleri paylaştığımız yazımızda aynı zamanda uzman kişilerin önermelerine de yer verdik.

REKLAM ALANI

Petekleri kapatmak tasarruf sağlamaz, en önemli tasarruf yöntemi yaşam alanınızı gün boyu sabit bir ısıda tutmaktır.

Soğuk havaların gelmesi ile insanlar gelecek faturalardan korkuyor. Aslında doğal ve yeterli bir tasarruf yapmak için bir çok faktör önemlidir. Özellikle bulunduğunuz binada ortak bir karar alınabilmesi çok fazla yarar sağlayacaktır.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır diyenler arasında en çok duyduğumuz cümle salon, antre ve kullanılmayan odadaki peteklerin kapatılması gerektiğini savunmak yer alıyor. Aslında bu doğru bir yöntem değil daha az fatura ve tasarruf için kullanmadığınız odalardaki peteklerin derecesini en aza alıp kullandığınız odaların ısısını arttırmak olmalıdır.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak;

 • Kullanmadığınız salonun petekleri kapalı olduğunda bir sonraki odayı ısıtmak için daha fazla ısı harcamanız gerekmektedir.
 • Bu tıpkı bütün apartmanın aynı odaları ısıtması sonucunda daha düşük ısılarda gaz yakmanız ile aynı mantıktan oluşmaktadır.
 • Bunun için bütün odalara ısı vermeli ancak kullanmadığınız odaları en düşük derecede tutmalısınız.

Evden Çıkarken Kombiyi Sakın Kapatmayın

Evden çıkıyorsunuz ve faturanın az gelmesi için doğalgazı kapatmak mı istiyorsunuz. Bu tamamen yanlıştır ve size daha az fatura yerine yüksek miktarla karşılaşmanızı sağlar.

Tabi ki çok uzun süre 3 gün, 1 hafta gibi evde yoksanız kombinizi kapatınız. 🙂

 • Kombiyi düşük bir dereceye alıp kombinizi daha az çalıştırabilir ve ısının kaybolmasını engelleyebilirsiniz.
 • Kombiyi tamamen kapatırsanız ısıtma suyunuz tamamen soğuyacak ve bunu ısıtmak daha fazla gaz tüketilmesine neden olacaktır.

Bu Püf Noktaları İle Doğalgazdan Tasarruf Edin

 1. Peteklerin önünü, sağını ve solunu kesinlikle eşyalar ile kapatmayın.
 2. Türk evlerinin en önemli yanlışı koltuk ve perdelerin peteği tam kapattığı durumdur. Perdeleri peteğin üzerini geçecek kadar kaldırmalı ve koltukları en az 35 – 40 cm öne doğru almalısınız.
 3. Petekler evlerimizde genellikle dışarıya bakan duvarda duruyor, bunun için arkasına bir ısı plakası koymalısınız. Bunu aslında sobalı evlerde oturanlar bilirler sobanın arkasına koyduğumuz o korumalığı evlerde de peteklerin arka kısmına koymalıyız.
 4. Kesinlikle tasarruf için ısı yalıtımı yaptırmalısınız.
 5. Baca, cihaz ve petek bakımını mutlaka yıllık olarak yapmalısınız.
 6. İGDAŞ mühendisleri doğalgazdan tasarruf etmenin en önemli yolunun mantolama, ısı kaybını engelleme ve yalıtım olduğunu söylüyorlar.
 7. Sıcak suyu peteklere taşıyan borularında yalıtımlı olması oldukça tasarruf sağlanmalıdır.

Doğalgazdan %60 oranında tasarruf sağlamak için yapacağınız bu işlemleri sizde mutlaka eşinize, dostunuza tavsiye etmelisiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.