Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Doğal Yöntemlerle Bit Nasıl Temizlenir?

18.06.2019
Doğal Yöntemlerle Bit Nasıl Temizlenir?

Genellikle okul çağındaki çocuklarda görülse de her yaştaki insanın sorunu olabilecek bit hakkındaki bilgiler ve doğal yollarla bit nasıl temizlenir?

Çoğu insan kendisinde ya da çocuklarında bir hijyen problemi yaşanmamasına rağmen bit ile karşılaştığında bir utanç duygusu yaşamaktadır. Oysa gerçek bitlerin her yıl 6 ile 12 milyon arasındaki insanda görülüyor olmasıdır. Bu da bitin çokta hijyen ile alakalı olmadığını göstermektedir.

Bit Nedir? Bit Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Özellikle okul döneminde ailelerin kabusu haline gelen bit için kısaca insanlarda ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan parazitler diyebiliriz.

REKLAM ALANI

Yaşaması için bir vücuda ihtiyaç duyan bitler dışarıda 24 ile 48 saat arasında ölürler. Kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazende kan ile beslenen bitler genellikle saçlarda görülmektedir. Saç biti haricinde ‘vücut biti’ ve ‘kasık biti’ çeşitleri de vardır.

Bulundukları yerlerde üremeye başlayan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilmektedir. Çoğalma oranları bulundukları ortama göre değişkenlik göstermesine rağmen genel olarak kısa süre içerisinde 100 kata kadar çoğalabilmektedirler.

Saç derisinde kaşıntıya neden olan bu küçük parazitler bit sirkesi adı verilen yumurtalardan oluşmaktadır. Beslenmesi için saçlı deriyi kullanmaları dolayısıyla oluşmaya başladıktan sonra ki en büyük belirtisi olan kaşıntıya neden olurlar. Çoğu insanı huzursuz etse de çok önemli bir sağlık problemi oluşturmayan bitler kolaylıkla temizlenebilir.

Kadın halleri olarak saçtaki bit nasıl temizlenir sorusuna cevap vermeden önce bitin nasıl bulaştığını bilmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Bit Nasıl Oluşur ve Bit Nasıl Bulaşır?

Ortalama yaşam süresi 7 gün olan bitler çok hızlı üreyebildikleri için bir aydan çok daha fazla sürelerde insan saçında yaşamını sürdürürler. En büyükleri 4 mm kadar olan elbise bitlerinin haricinde saçlarda yaşayanları 1 mm kadardır.

Kaşınma problemi başladıktan sonra farkedebileceğiniz bitler ilk yuvalarını genellikle ensedeki ve kulağın arkasındaki saçlı deriye bırakmaktadırlar. Olgunlaşması yaklaşık 2 hafta süren bitler açık kahverengi ya da gri renklerde olabilirler.

Peki bitler nasıl bulaşır;

 • Bitler özellikle yakın temas ile bulaşmaktadır.
 • Bu yakın temastan kastımız sarılmak, yaslanmak gibi durumlardır. Bu da bitlerin kolaylıkla bulaşabileceğini göstermektedir.
 • Özellikle uzun saçlarda ve çocuklarda görülen bitlerin bulaşmasını önlemek için saç hijyeninin yanı sıra tarak, toka, şapka, eşarp ve tüylü oyuncaklar gibi faktörlerinde temizlenmesi gerekmektedir.
 • Bu malzemeleri tek başınıza kullanmaya özen göstermelisiniz. Toplu taşıma ve AVM gibi alanlarda hijyen ve dokunmama, sürtünmeme kuralına dikkat etmelisiniz.
 • Bitler zıplayarak bulaştığı için çocuklarınızı olası bir bit salgınından korumak adına dikkat etmelisiniz.

Bit Nasıl Temizlenir?

Saçta bit nasıl temizlenir sorusunun bir çok cevabı bulunmaktadır. Kullanılabilecek reçeteli ve reçetesiz tedavilerin yanı sıra kimyasal içeren ürünlerde saç bitini temizlemek için kullanılabilmektedir.

Bir çok tedavi yöntemi olmasına rağmen özellikle çocuklarda görülmesi dolayısıyla hangi ürünün sağlıklı olacağına karar veremeyen ebeveynler için eczanelerde satılan ve yan etkisi bulunmayan şampuan ve spreylerde bulunmaktadır.

Fakat bilinmesi gereken bir durum var ki bütün bu ürünler bebekler ve hamileler için önerilmemektedir. Ayrıca bir çok insan bit ve sirke temizliği için bitkisel çözümleri tercih etmektedir.

Bit sirkesi nasıl temizlenir sorusu aslında bit sirkesinin oluşmasını önleyici tedavilerden söz etmektedir. Bit sirkesi nasıl temizlenir diye soruyoruz fakat bit sirkesini farketmek çok zor olduğu için önleyici tedbirleri almamız gerekmektedir.

Saçta bit nasıl temizlenir

Saçtaki biti temizlemek için dikkat etmemiz gerekenler:

 1. Uzun saçtaki bitlerin evde temizliği için yapılması gereken ilk adım saç boyunun kısaltılması olacaktır. Saçlarınızdan kolay vazgeçmenizi sağlayacak 11 adımda saç uzatma makalemize bakabilirsiniz.
 2. Ezcanelerden temin ettiğini bitkisel ya da kimyasal bit ilaçlarının mutlaka kullanım talimatlarına uymalısınız.
 3. Bit ve sirke nasıl temizlenir çözümlerinden önce özel bir bit tarağı satın almalısınız.
 4. Dişleri çok sert olan bu bit taraklarını kullanmadan önce mutlaka saçın durulama suyuna sirke eklemelisiniz.
 5. Bit sirkesini temizlemek için sirkeli su kullanmalısınız.
 6. Her defasında tarağa bulaşan bit ve sirkeleri temizlemelisiniz.
 7. Tarama işlemini defalarca ve tüm saça uygulayacak şekilde sürdürmelisiniz.
 8. Bit şampuanı ya da bit için kullandığınız bitkisel ilaçları evde kullanırken kesinlikle duşta kullanmamalısınız. Dökülen bitlerin vücudunuzda başka bir yaşam alanı bulmasını istemezsiniz.
 9. Bit tedavisinde görülen en önemli yan etki cilt tahrişi ve deri enfeksiyonudur. Bu durumlarla karşılaşmamak için özenli ve dikkatli olmalısınız.
 10. Bit tedavisine başladıktan sonra saçlara değen bütün kullandığınız ürünleri günlük olarak değiştirmeli ve yıkamalısınız.
 11. Bitleri farkettikten sonra utanmadan arkadaşlarınıza ve öğretmenlerinize onlara bulaşmasını engellemek için tedavi sürecinden bahsetmelisiniz. Unutmayın ki bu bir kirlilik belirtisi değildir. En temiz insanlara bile bulaşabilir.
 12. Tedaviden sonra yeni bit ve sirke oluşup oluşmadığını iki – üç hafta boyunca izleyin.

Bitlerden Kurtulmak Gerçekten Çok Mu Zor?

Evde uyguladığınız bit temizleme yöntemleri, bit yumurtası temizliği ya da diğer reçeteli çözümlere rağmen bitleri halen görüyorsanız neden bu kadar zor olduğunu düşünebilirsiniz.

Aslında bazı durumlar hariç (hamilelikte bit temizliği, bebeklerde bit temizliği) çok zor olmayan bitlerin tekrar görünmesinin nedeni çoğu zaman gözle görülemeyecek kadar küçük olmalarıdır.

Bunun haricinde bitler çok hızlı üreyebilmekte ve ışıktan hızlıca kaçarak saklanmaktadırlar. Çoğu zaman bit alerjeni olarak görülen kaşıntı dolayısıyla nerede olduğunu bilmenize rağmen yakalanması oldukça güçtür.

Talimatları ve tedaviyi özenli ve dikkatlice uyguladıktan sonra bitlerden kurtulmak için sadece biraz sabra ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir 5 Bitkisel Çözüm

 1. Bit nasıl temizlenir için çoğu insanın uyguladığı İbrahim Saraçoğlu bit kürünü sizde evde uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ile saçlarınızı yıkadıktan sonra bit tarağını kullanmalı ve daha sonra yarım litrelik bir suda ısırgan kaynatıp süzerek saç diplerinize kadar masaj yapabilirsiniz. Özellikle hamilelikte bit nasıl temizlenir sorunuza oldukça güvenli bir şekilde yanıt olabilecek bu kürü kullanabilirsiniz.
 2. Bitkisel yağlarla da bit evde nasıl temizlenir sorunuza cevap bulabilirsiniz. 5’er damla karıştıracağınız okaliptüs yağı, biberiye yağı ve zeytinyağı ile hem saç bakımınızı yapabilir hem de bit yumurtasının oluşmasına engel olabilirsiniz.
 3. Çok bitkisel olduğu söylenmese de evde bit ve sirke temizliği için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi de mayonezdir. Kuru saçınızın tamamına bir kaşıktan fazla mayonezi maske şeklinde kullanıp bir bone ile saçınızı kapatarak 5 saat sonra dayanabileceğiniz kadar sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Bit tarağını da kullanıp yaklaşık 10 gün sonra işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 4. 4 yemek kaşığı tuz ve 4 yemek kaşığı sirkeyi karıştırarak saçınıza sürdükten sonra bone ile kapatıp 2 saat sonra yıkayarak bit yumurtaları ve bitlerle mücadele edebilirsiniz. 2 – 3 gün içinde tekrarlayabileceğiniz bu bitkisel çözümü hamilelikte ve bebeklerde güvenle kullanabilirsiniz.
 5. Amerika’da yapılan bir araştırmada vazelinin bit temizliğinde en etken madde olduğu tespit edilmiştir. Saç diplerinize ve saçınıza uyguladığınız vazelinden sonra saçınızı bone ile bir gece kapatıp ertesi gün yıkadıktan sonra bit tarağı ile temizliği bitirebilirsiniz.

Bit nasıl oluşur ve bit nasıl temizlenir sorularınıza cevap aradığımız makalemizi beğendiyseniz saçlarınıza özel bir bakım yapmanızı sağlayacak evde aloe vera saç bakım maskesine göz atabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. oprol evorter dedi ki:

  MErhaba, bit nasıl temizlenir sorusunu telefonuma kaydettim çünkü geçen yıl okulda kızımın saçına bit bulaşmıştı ve ne yaptıysam zorla geçirebildim umarım yine bitlerle mücadele etmek zorunda kalmayız.

 2. Kezban Sezer dedi ki:

  Ben okula giden çocukların formalarının etiket kısmına küçük bir kese dikip etiket büyüklüğünde içine kafuru koyardım. Bizim çocokluğumuzda bit ve sirke temizlemekte gaz yağı kesin çözümdü.

  1. byreha dedi ki:

   Ne Güzel Günlerdi 🙂

 3. Serpil dedi ki:

  Kızım okuldan getirdi biti. Ondan bana geçti benden eşime geçti ve şuanda 2 hafta oldu hala tam temizlenmedi. Bit ilaçları bir defada değil en az 4 defa kullanmak gerekiyor ki temizlensin.
  Bit oluyor ama sirke kaldıysa yine oluşuyor. Temizliği çok zor ama olunca oluyor

 4. zeynep dedi ki:

  Benim başım da bit var bit tarağı olmadan nasıl geçer

  1. byreha dedi ki:

   bit tarağı almanız ve buna bağlı bit ilacını da alarak kesin bir çözüme ulaşabilirsiniz. Evinizde dişleri sağlam ve aralıklı büyük bir saç tarağınız varsa bununla da yapabilirsiniz.

 5. Orhan dedi ki:

  Bit nasıl temizlenir yazısını oldukça beğendim ancak şu bit tarağını bulamadım.