Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Doğal Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır

23.06.2019
Doğal Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır

Organik ürün kullanma isteği gittikçe artıyor. Sizde evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Hijyen için sıklıkla kullandığımız çamaşır suyunu sanırım dünyanın en çok kullandığı ülkelerden biriyiz. Bütün temizlik günlerimizde sıklıkla kullandığımız çamaşır suyu içerdiği kimyasallar nedeniyle zararlı olabiliyor.

Özellikle çocuklarımız için kötü sonuçlar doğurabilecek bu madde için doğal olanı var mıdır? diye sormadan edemiyoruz fakat yine de kullanmaktan vazgeçmiyoruz.

REKLAM ALANI

Kendi vücudumuza da ilerleyen dönemlerde oldukça zararı olan çamaşır suyunu evimizde kendimiz yaparak organik bir ürün elde edebiliriz. Çamaşır suyu yerine doğal ne kullanılabilir diye merak edenlere özel evde yapabileceğiniz bu ürünü kullanabilirsiniz.

Doğal Çamaşır Suyu İçin Gereken Malzemeler

Evde organik çamaşır suyu yapmak için satın almanız gereken bazı maddeler bulunmaktadır bunlar;

 • Bir fincan Oksijenli su,
 • Yarım su bardağı sirke,
 • Yarım su bardağı su,
 • Sprey şişesi,
 • Cam ölçü kabı,
 • 1 yemek kaşığı limon suyu,
 • Eğer istiyorsanız esansiyel yağ

Organik Çamaşır Suyu Yapılışı

 1. İlk yapmanız gereken karıştıracağınız kabın koyu renkli olması gerektiğine dikkat etmeniz gerektiğidir. Güneş ışıklarından koruyabilecek şekilde bir bezde bu kaba asabilirsiniz.
 2. Bu malzemeleri cam ölçme fincanının içerisine döküp sonra kaba alarak bir birine karıştırdıktan sonra,
 3. Kullanmak istediğiniz yerde deneyerek istediğiniz esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

Evde Yapılan Çamaşır Suyunun Raf Ömrü Ne Kadardır?

Organik çamaşır suyu ne kadar süre dayanır diye merak etmeniz en az bu malzeme kadar doğaldır. Bu doğal çamaşır suyunu 1 ay kadar saklayabilirsiniz.

Bu kadar kısa ömürlü olması aklınıza şunu getirebilir. Organik bir inek sütü ile marketlerde satılan koruyuculu inek sütünün raf ömrü aynı değildir. Çünkü biri organik diğeri ise uzun süre kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Çamaşır suyunuzda tamamen organik olduğu için az az yaparak sağlıklı günler geçirebilirsiniz.

Ekolojik temizliğin aynı zamanda ekonomik bir temizlik olduğunu unutmamalısınız. Bu ürünler hem hazırlanışında daha az maliyet gerektiren ürünlerdir. Hem de sağlığınıza ve ürünlerinize zarar vermediği için uzun vadede daha çok kar etmenizi sağlamaktadır.

Ev Yapımı Çamaşır Suyunu Nerelerde Kullanabilirim?

 1. Sert lekeler için kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine püskürtebileceğiniz gibi bir kovanın içerisinde de kullanılabilir.
 2. Bu karışım tam bir mikrop öldürücüdür. Bebek bezleri gibi ürünlerde kullanılabilir.
 3. Doğal çamaşır suyunu özellikle mutfakta dezenfaktan olarak kullanabilirsiniz. Bakterilerin %99’unu öldürebilecek güce sahiptir.
 4. Bu ürünü kabartma tozu ve boraks ile karıştırarak bir macun haline getirip fayans aralarını temizlemek için fırça ile kullanabilirsiniz. Fayans temizliğinde uygulayabileceğiniz diğer yöntemler şurada.
 5. Oksijenli su ve sirke birleştiğinde perasetik asit oluştururlar. Bu madde sert ve güçlüdür. Eğer siz daha hafif bir ürün kullanmak istiyorsanız sitrik asit ve damıtılmış sudan 1 yemek kaşığı ürüne karıştırabilirsiniz. Tabi ki sirkeyi çıkardıktan sonra 🙂

Hepimizin kendimizi ve doğayı korumak gibi bir görevi vardır. Sizde zehirli olmayan doğal çamaşır suyu yapımı ve kullanımını arttırmak için bu makaleyi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. leyla dedi ki:

  doğal çamaşır suyu yapımına başlayacağım fakat diğer çamaşır suyu gibi kokuyorsa kocam bunu farkeder bana çamaşır suyunu kullanmayı yasakladı acil cevap doğal çamaşır suyunun kokusu nasıl ?