Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Derinlemesine Bir Cilt Temizliği İçin Yapmanız Gerekenler

12.08.2019
Derinlemesine Bir Cilt Temizliği İçin Yapmanız Gerekenler

Yıpranan, yorulan cildimize yapabileceğimiz en büyük iyilik temizlik uygulamalarıdır. En güzel elbisemizi doğru cilt temizliği yöntemleri ile koruyabiliriz.

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan cildimiz için doğru temizlik uygulamaları hem sağlığımız hem de güzelliğimiz için oldukça önemlidir. Farklı yapılarda ki cilt tipleri için cilt temizliği uygulamalarının farklılık göstereceğini bilerek hareket etmeliyiz.

Kuru, yağlı ve karma cilt tipleri için sadece kuru ciltlere özel bir temizlik kremi ya da toniği kullanırsak hem cildimizi tahriş edecek hem de detaylı bir temizlik işlemini gerçekleştiremeyeceğiz.

REKLAM ALANI

Bu sebepten cilt temizliği için aşağıdaki pratik bilgilere ihtiyacınız olduğunu bilerek hemen uygulamaya başlamalısınız.

Doğru Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle doğru bir cilt temizliğinin birinci adımı cilt yapısına göre ürünler kullanmayı alışkanlık haline getirmemiz olmalıdır. Cilt temizliğinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de bazı aşırılıklardır.

Sürekli peeling, maske ve jel uygulamaları cildimizi temizleme isteğimizi aşarak tahribatlara ve tahrişlere yol açıyor.

Bu sebepten yüz temizliğini nasıl yapmalıyım? sorunuzla birlikte şu sorulara doğru cevaplar vermelisiniz.

 • Günlük yüz temizliği nasıl yapılmalı?
 • Ölü deriler için peeling uygulamaları ne sıklıkla yapılmalı?
 • Günlük yüz temizliğinde hangi ürünleri kullanmalıyım?
 • Sabah ve akşam yüz yıkama seanslarını arttırmalı mıyım?

Bu sorulara doğru yaklaşımları uygulayabilirseniz aslında günlük cilt temizliğinizi başarılı bir şekilde bitirmiş olursunuz. Özellikle yüzününüzü günlük olarak temizlerken sürekli maske ve peeling kullanımından vazgeçmelisiniz. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız yüzünüzü yıkadıktan sonra cilt temizleme toniği kullanabilirsiniz.

Peeling ve maske uygulamaları ise cilt tipinize göre haftada bir ve iki gün uygulanabilir. Mesela yağlı ciltler için maske ve bakım önerilerine makalemizden ulaşabilirsiniz.

Günlük yüz ve cilt temizliğinde kullanacağınız krem, tonik, fırça ve jeller için cildinize uygun tipleri seçmeye özen göstermelisiniz. Temizleme jelleri yaplı tiplere uygun iken; temizleme sütü kuru ciltlere özeldir.

Cilt temizliğinde yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi sık sık yüzün yıkanmasıdır. Doğru cilt temizleme ve yıkama seansı sabah ve akşam olacak şekilde 2 kez olmalıdır.

Tonikleri kesinlikle yüzünüzü yıkayıp arındırdıktan sonra kullanmalısınız. Bunun haricinde makyaj temizleme ürünlerinin de cilt yapınıza uygun olmasına dikkat edin.

Cilt Temizliğinin Püf Noktaları

 1. Her fırsatta cildinizi yıkamaktan vazgeçin.
 2. Cildinizi sabun ya da benzeri ürünlerle yıkadıktan sonra iyice durulamayı ihmal etmeyin.
 3. Yüzünüzü yıkarken sıcak su kullanmayın. Azami derecede suyun ılık olmasını sağlayın.
 4. Yüzünüzü tam kurulamadan nemli bırakın ve mutlaka nemlendirici kullanın.
 5. Haftada bir gün cilt temizleme fırçası kullanmayı ihmal etmeyin.
 6. Reklamların esiri olarak bin bir çeşit ürün kullanmak yerine doğal cilt temizliği ürünleri kullanın.
 7. Asla ve asla makyajla uyumayın.
 8. Sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın!

Doğal Cilt Temizliği Ürünlerini Kendin Yap

Cilt temizliği için kullanılan tonik ve temizleme sütünü evde kendiniz yapabilirsiniz. Doğal bir temizleme sütü için ihtiyacınız olan malzemeler sadece çok az şampuan, zeytinyağı ve sudur. Bu karışımı bir pamuk yardımıyla makyajını temizlemek için kullanabilirsiniz.

Cilt temizleme toniği olarak doğal maden suyu kullanabileceğiniz gibi kendi toniğinizi de 1 salatalık, 1 bardak su, 1 yemek kaşığı aloe vera yağı ve birkaç damla limon suyu ile oluşturabilirsiniz. Bütün malzemeleri blenderdan geçirdikten sonra cildinize uygulayarak temizlik işlemini bitirebilirsiniz.

Cilt Temizlemede En Önemli Aşama Cildin Nemlendirilmesi

Temizleme işlemi bittikten sonra cildimiz kuru bir hal alır ve doğal nemini kaybeder. Pek çok kişi bunu umursamaz ancak temizlik sonrasında cildimizi nemlendirmezsek ciltte çatlaklar ve aşırı yağlanma görülebilir. Bu duruma engel olmak için temizleme işlemimizi bitirdikten sonra cilt yapımıza uygun bir nemlendirici yardımı ile cildimizi nemlendirmeliyiz. Nemlendiricinin hiç kullanılmaması zararlı olduğu gibi çok kullanılması da zararlıdır. Bu noktada uzmanlar nohut tanesinin büyüklüğünü geçmeyecek miktarda nemlendirici kullanmanın yeterli olacağını vurgulamaktadır.

Eğer nemlendirme işlemi sonrasında tekrar makyaj yapmak zorunda kalırsak, yaklaşık 1 saat boyunca cildimizin doğal nem oranına dönmesini ve kullanılan nemlendiricinin cildimiz tarafından emilmesini beklemeliyiz. Aksi takdirde yapılan makyaj kolayca dağılabilir veya bozulabilir.

Cilt Temizleme Yöntemleri

Uygun bir cilt temizliğinin yollarını anlattığımız makalemizde son olarak cilt temizleme yöntemleri olarak sabah ve akşam yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

 • Sabah Cilt Temizliği: Uyanır uyanmaz cildinizi yıkadıktan sonra uygun bir köpükle derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsiniz. Doğru nemlendiriciyi kullanıp temizlik işlemini bitirin.
 • Akşam Cilt Temizliği: Bütün günün yorgunluğunun yanı sıra kir ve tozdan arınmak için akşam cilt temizleme yöntemine daha özen göstermelisiniz. Makyaj temizliğini bitirdikten sonra göz çevresi, burun ve ağız kenarlarını bir pamuk ve temizlik ürünü ile temizledikten sonra yüzümüzü yıkayıp gece kremini sürerek derin bir uykuya dalabiliriz. 🙂

Cilt temizliği için bu yöntemlere dikkat ederseniz apaydın ve parlayan ciltlere sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır.

REKLAM ALANI