Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Daha Az Et Yemek Bir Çok Sağlık Faydası Sunuyor

09.08.2019
Daha Az Et Yemek Bir Çok Sağlık Faydası Sunuyor

Et yemeklerini hepimiz çok seviyoruz. Özellikle doğu ve iç anadolu bölgelerimizde neredeyse çok az etli yemek vardır. Peki neden daha az et yemeliyiz?

Et vücudumuzun ihtiyacı olan proteini ve farklı vitaminleri sağlayan oldukça faydalı bir besindir. Ülkemizde yıllık tüketilen et miktarı kişi başına yaklaşık 25 kg’dır. Bu tabi bir çok ülkenin çok gerisinde ki ve yetersiz bir rakam, öyleyse bu yazının ne işi var diyebilirsiniz.

Ancak bu ülkemizin gelir adaletsizliğinin bir sonucudur. Bizim amacımız daha az et tüketmemiz halinde vücudumuzda neler olacağıdır. Ve evet sanırım biraz vejeteryanız. 🙂

REKLAM ALANI

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Daha Az Et Tüketmeliyiz

Yüzyıllar boyunca, et insan diyetinin önemli bir parçası olmuştur ve hemen hemen her öğünün içine girmiştir. Şimdi araştırmacılar, büyük oranda et içeren yüksek proteinli bir diyetin bir zamanlar düşünüldüğü kadar sağlıklı olamayacağını keşfettiler. Daha az et yemek, kanser gibi sağlık sorunlarını önlemenin anahtarı olabilir. İşte az et tüketmeniz için gereken nedenlerden bazıları:

Daha Uzun Yaşarsınız

Daha az et yemek yaşamınıza yıllar katmayacak olsa da, erken ölümü engelleyebilir. Kırmızı et ve işlenmiş etlerden vazgeçmek ülkemizin en büyük katillerinden kalp hastalığı problemini ortadan kaldırabilir. Kırmızı et, yüksek miktarda doymuş yağ içerir, bu da kötü kolesterol seviyesini yükseltir ve kan basıncınızı artırabilir. Bu durumda kalp krizi geçirme olasılığınız artacaktır.

Kalp Hastalığı ve Diyabet Riskini Azaltır

Daha az işlenmiş et yemenin sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olabilir. kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilir ve diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Çeşitli etler, kolorektal kansere, böbrek problemlerine ve konjestif kalp yetmezliğine katkıda bulunabilecek çok miktarda sodyum ve doymuş yağ içerir.

Sebze ve Meyve Tüketimi Artınca Hem Doğa Hem Siz Kazanırsınız

Yıllardır, ülkemizin vatandaşları tavsiye edilen günlük meyve ve sebze porsiyonlarının gerisinde kalıyor. Meyve ve sebzeler yönünden zengin diyetler, obezite riskini ve bazı kronik hastalıkları azaltmanın yanı sıra kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserlere yakalanma riskinizi azaltabilir. Daha az et yemeyi seçerseniz, meyve ve sebze tüketiminizi arttırabilir ve sağlık açısından yararlanmanız için daha fazla fırsatınız olur.

Osteoporoz Riskini Azaltırsınız

Daha az et yemek, sağlıklı bir kemik yoğunluğunu koruyarak osteoporoz gelişme riskinizi azaltabilir. Kalsiyumun kemiklerden sızdığı ve bunun yaşlılar için ciddi bir sorun haline geldiği bilinmektedir. Düşük kemik yoğunluğu, insanların kemiklerinin kırılmasına sebep olmaktadır.

Kilo Vermeyi Hızlandırırsınız

Daha az et yemek,  fazla kiloları kaybetmek ve sağlıklı bir kiloyu korumak için bilet olabilir. Yüksek proteinli diyetler kilo almanın suçluları olarak bilinir. Tabii ki, egzersiz ve yaşam tarzı kilo verme sürecinde önemli bir rol oynar, ancak günlük et tüketiminizi azaltmak, kilo vermenizi daha hızlı bir şekilde sağlar.

Yeterli Miktarda Protein İçin Endişelenmenize Gerek Yok

Diyetinizde yeterli miktarda protein almak için et tüketiminizi artırmak gerekmez. Aslında, çoğu insan, karışımına daha fazla et eklemek zorunda kalmadan diyetlerinden yeterli miktarda protein almaktadır. Et tüketiminizi azaltmak, protein alımınızda veya sağlığınızda büyük bir fark yaratmayacaktır. Yiyeceğiniz eti yumurta, süt, soya peyniri veya süzme peynir gibi başka bir yüksek protein kaynağıyla değiştirmeyi deneyin.

Kolesterolünüzü Düşürürsünüz

Daha az et yemenin kolesterolünüz üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Etin doymuş yağları, LDL (kötü) kolesterol seviyelerini yükseltir, bu da kalp damar hastalıkları, kalp krizi veya anjin riskini artırabilir. Et tüketiminizi azaltmak ve daha fazla meyve ve sebze ile değiştirmek, kötü kolesterol seviyenizi düşürmenize ve iyi kolesterol seviyenizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

Bağırsak Kanseri Riskini Azaltırsınız

Kolon kanseri olarak da adlandırılan bağırsak kanseri, her yıl binlerce can alan ölümcül bir katildir. Bağırsak kanseri riskini azaltmanın önemli bir yolu, daha az et tüketmektir. Etin, özellikle kırmızı etin ve işlenmiş etin kesilmesi, kolon kanseri olma şansınızı önemli ölçüde azaltabilir, çünkü yağ alımınızı azaltabilirsiniz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.