Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Çok Merak Edilen Sorunun Cevabı Su İçmek Zayıflatır Mı?

04.04.2020
Çok Merak Edilen Sorunun Cevabı Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet yapanların sığınmak istediği bu liman size istediğinizi verebilecek mi? Makalemizde su içmek zayıflatır mı sorunuza cevap bulacaksınız.

Çok Su İçmek Gerçekten Zayıflatır Mı?

Çok su içmenin zayıflattığına dair genel bir inanış vardır. Bu sorunuza cevap vermeden bilmeniz gereken ilk durum az su içmenin kilo aldırdığı olmalıdır.

Bu bilgiden sonra o zaman çok su içmenin gerçekten kilo verdirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak gerçekler çokta öyle değil? İşte bütün cevaplarıyla su içmek zayıflatır mı yanıtlıyoruz.

REKLAM ALANI

Sıcak Su İçmek Kilo Verdirir Mi?

Su içmenin bir çok faydası bulunuyor. Halk arasında bilinen en yanlış kanılardan bir tanesi ise sıcak su içmenin kilo vermeye yardımcı olduğudur.

Yapılan bir çok araştırma sıcak su içmenin kilo vermeyle doğrudan ilişkili olduğunu saptamamıştır. Sıcak suyun kilo verme ile ilgili olduğunu düşündüren en önemli kanı ise soğuk su midemizi 20 dakika sonra terkederken, sıcak su ise 80 dakika kadar kaldığıdır.

Bu durum ise daha fazla tok hissedilmesini sağlıyor olabileceğinden kilo vermeye yardımcı olduğunu düşünebilirsiniz. Vücudunuz için en yararlı olanın ılık su içmek olduğunu unutmamalısınız.

Acıktıkça Su İçmek Zayıflatır Mı?

Su içerek kilo vermeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey acıkınca su içmek olmalıdır. Eğer su diyeti ile ilgili bir planlama yapıyorsanız zaten su içmenin kilo vermeyle olan ilişkisinin aç karnına su içmek ile ilgili olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Sadece su içerek kilo veremezsiniz kilo vermenin en önemli adımı bir bütün halinde spor, diyet, sağlıklı besin ve doğru bir diyet programını hep birlikte uygulanmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre ise aç karnına su içmenin metabolizmayı %25 hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

Su İçmek Yağ Yakar Mı?
Su İçmek Yağ Yakar Mı?

Yatmadan Önce Su İçmek Fazla Kilolardan Kurtulmamızı Sağlar Mı?

Yatmadan önce su içmenin kilo vermek ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Ancak sabahları uyandığınızda su içerseniz aşağıdaki faydalardan yararlanabilirsiniz;

  • Sabahları aç karnına su içmek güne enerjik başlamanızı sağlamaktadır.
  • Uyku esnasında su kaybettiğimiz için sabahları uyanınca daha fazla aç hissederiz. Uyandığımızda içeceğimiz bir bardak su açlık hissini yok edecektir.
  • Aç karnına su içeceğimiz için midemiz temizlenir ve sindirim sistemimiz daha aktif bir hal alır.

ve en önemli sorunun cevabını ise bir alt başlıkta bulabiliriz.

Su İçmek Yağ Yakar Mı?

Bu soruya evet cevabını verebiliriz. Tek başına su içmek yağ yakmak için yeterli değildir. Ancak su içmenin yağları yakmak görevini sağlayan bir çok organ ve hormona etki ettiğini biliyoruz.

Sizde su diyeti yaparken yağlarınızı yakmak için ideal oranda su içmelisiniz.

Çok Su İçmek Metabolizmayı Hızlandırır Mı?

Çok su içmek zararlıdır. Bunun için önce günde ne kadar su içmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Günlük su ihtiyacınızı hesaplayabileceğiniz yazımızı okuduktan sonra sizde yeterli miktarda su içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Su içmenin metabolizma hızına etki ettiğini biliyoruz. Ancak ne kadar çok su içersem o kadar metabolizmam hızlanır düşüncesi kesinlikle yanlıştr.

Su İçmek Neden Kilo Vermemizi Kolaylaştırır?

Su içmenin kilo vermeyi kolaylaştırmasının en büyük nedeni sindirim sistemini düzenlemesi ile ilgilidir. Kabızlık gibi problemleri dahi çözümleyebilen su tüketimi özellikle aç karnına ve sabahları içildiğinde kilo vermenize de yardımcı olmaktadır.

Bununla ilgili bir çok diyet programı bulunmaktadır. Sizde 1 haftalık su diyeti yazımıza bakarak sizin için ideal olabilecek bir diyet listesini hazırlayabilirsiniz.

Az su içmenin ise kilo alımı ile doğrudan ilişkili olduğunu biliyoruz. Bu sebepten ideal miktarda su içmek kilo almanızı engelleyecektir. Doğru zamanlarda su içmek ise kilo vermenizi kolaylaştırır.

Bunun için;

  • Yemek aralarında su içmemelisiniz.
  • Suyu genellikle aç karnına içmelisiniz.
  • Egzersiz ve spora başlamadan önce su içerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.
  • Sabahları güne bir bardak su ile başlamalısınız.

Günde 3 Litre Su İçmek Ne Kadar Zayıflatır?

Su içmek iştahı kontrol altına alıp metabolizmayı da hızlandırdığı için yağ depolanmasının da önüne geçer. Bu sebepten bir çok yerde günde 3 litre su içmek ne kadar zayıflatır tarzında sorular sorulduğunu görüyorum.

Bir insanın bir kilo kaybetmesi için ortalama olarak 3.500 kalori vermesi gerekmektedir. Su dışındaki diğer içecekler ise kalori içerdiği için kilo artışına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırdığı için kilo kaybetmeniz için gerekli olan kaloriyi yakmanıza yardımcı olur.

Tam olarak şu kadar su içmek bu kadar kilo vermenize yarar diye doğru bir matematik hesabı yapamayız. Ancak su içsem yarıyor sözünün ise bir geçerliliğinin bulunmadığını bilmeniz gerekiyor.

Yemekten önce içeceğiniz bir bardak su o yemekten alacağınız kalorinin miktarını 100 kalori kadar düşürmektedir. Bu da 3 litre su içerseniz fazla kalorileri almaktan sizi kurtaracaktır.

Su içmenin kilo verme ile ilgili noktalarından bahsettim. Sizde bunun vücudunuza yarar sağlayacağını düşünüyorsanız. Yine tarçınlı su diyeti ile kilo verme yazımızı mutlaka okuyun.

REKLAM ALANI