Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Çocukların Eğlencesi Televizyonun Zararları

16.01.2019
Çocukların Eğlencesi Televizyonun Zararları

Çocuklar çok etkilenebilir ve zihinlerinin neye maruz kaldığını kontrol etmek önemlidir. Televizyonun zararları hakkında bu sebepten fikir sahibi olmalıyız.

Günümüz dünyasında kendisinin yerini tabletler, telefonlar ve bilgisayarlar ile oyun konsolları alsa da televizyon halen fazlasıyla kullandığımız bir araçtır. Bütün diğer teknolojik aletlerin yanında istenmeyen programlar ve mesajları kontrol etmenin daha zor olduğu televizyon çocuklarımızın gelişimine olumsuz etkiler yapmaktadır.

Bu makalede maddeler halinde televizyonun zararları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

REKLAM ALANI

Televizyonun Zararları

Televizyon izlemek çocuklarımızın yaşamında önemli bir yer kaplamaktadır. İstenilen ve seçilen programların özelliklerine göre eğlendirmek, bilgilendirmek ve zaman geçirmek gibi özellikleri olan televizyonun olumsuz yönleri oldukça fazladır.

Özellikle televizyon izlemek ve aynı zamanda diğer teknolojik aletlerle zaman geçirmek konusunda kontrolün sağlanamadığını düşünürsek bu araçların en önemli zararının zamanı verimsiz kullanmamıza sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Televizyonun zararları bunlarla sınırlı değildir. Çocuklar televizyon izlemeye ayırdıkları zaman ile okuma, okul çalışmaları, sosyal becerilerini geliştirme, iletişim, aile bilinci, oyun gibi çocuğun gelişimini sağlayacak etkinliklerden uzaklaşmaktadır.

Televizyon Neden Zararlıdır?

Çocuklar televizyondan uygunsuz ve yanlış olabilecek bilgileri öğrenmektedirler. Ayrıca programlarda sunulan fantezi ve gerçeklik farkını anlayamadıkları için televizyon oldukça fazla zararlı bir hal alabilir.

Çocuklar alkol, abur cubur, fast food ve oyuncaklardan oluşan binlerce reklamdan etkilenirler. Televizyonun zararları bu aşamada daha da önemli bir hal almaktadır. Çünkü kötü niyetli satıcılar televizyon izleyen çocukların zihinlerinde bu alışkanlıklara karşı bir iz bırakır ve çocuğunuz sizin istediğiniz ya da olması gereken çocuk değilde izlediği programların istediği bir yetişkin haline dönüşür.

Televizyondaki bir çok sosyal davranışların olumlu yönlerini öğrenmek gibi bazı potansiyel iyi yanları olsa da, bir çok olumsuz sağlık etkilerini göstermektedir.

Araştırmalar televizyon izleyen çocukların agresif davranışlarının tetiklendiğini göstermektedir. Çocuklar için cinsellik, akademik performans, beden kavramı, öz bilinç, diyet, obezite, madde bağımlılığı gibi olumsuz koşulların çoğunun televizyon tarafından geliştirildiği etkisini göz ardı etmemeliyiz.

Televizyonun zararları için söyleyeceklerim bunlarla sınırlı değil. Mesela çocuklar televizyonda izlediği ve sevdiği karakterlerin sigara içmesini, cinsel problemlerini ve diğer riskli davranışlarını kendi bünyesinde barındırmayı tercih edebiliyor.

Çocukların zihin gelişimlerine ve sosyal becerilerine olumsuz etki eden televizyon göz sağlığını da bozacak bir takım olumsuzluklar oluşturabilir.

Ekrandaki Şiddetin Çocuğunuza Etkisi

Mafya dizileri, güreşçilerin izleyicileri çıldırtan etkisi, savaşan süper kahramanlar, zarar verilen hayvanlar ve kadınlara şiddetin olumsuz yönlerini anlatan programlar. Buradaki olumsuz ve olumlu bütün programların çocuğunuzun bilinçaltında ne gibi bir etkisi olduğunu söyleyebilir misiniz?

Evet bunların hepsi televizyonun zararları dolaylı olarak kurduğumuz bu cümle yeterli değildir. Kimse iyi ya da kötü bir açıklama yapma yetisini kendinde görmeyebilir. Ama ben çocuğunuza izlettiğiniz bütün bu programların ona olumsuz etki edeceğine garanti verebilirim. Bu programlar çocukların zihninde tek bir şey canlandırıyor. Şiddet iktidar olmanın bir aracıdır. Bu sebepten ona izlettiğiniz tarih dizisindeki mükemmel olumlu mesajların hiç bir anlamı yok sevgili ebeveynler.

Televizyonda şiddeti izlemenin çocuklar üzerindeki etkileri:

 • Çocuklar başkalarının acısına ve acılarına karşı daha az hassas olurlar.
 • Çocuklar etrafındaki dünyadan daha çok korkabilirler.
 • Çocuğunuzun başkalarına karşı saldırgan ve zararlı şekillerde davranması muhtemeldir.

Çocuğu Televizyondaki Şiddetten Uzaklaştırma Yolları

Televizyonun zararları hakkında konuşurken ele aldığımız şiddet konusunu çocuğunuzla birlikte bertaraf edebilirsiniz.

 • Birlikte televizyon izleyin ve programın içeriğindeki şiddeti çocukla tartışın. Şiddetin neden olduğunu ve bunun ne kadar acı verici olabileceği hakkında konuşun.
 • Çocuğa, çatışmaların şiddet olmadan nasıl çözülebileceğini sorun.
 • Çocuğunuza, bir eğlence programındaki şiddetin gerçekte sahte olduğunu açıklayın.
 • Şiddet içeren videoları kısıtlayın.
 • Çocuğunuzu, birlikte çalışan, yardım eden ve birbirleriyle ilgilenen karakterlere sahip programları izlemeye teşvik edin. Bu programların çocuklar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu yapılan araştırmalarda gösterilmiştir.
 • Televizyon izlemek yerine çocuğunuza kitap okuyun. Düşünceli yazarlar tarafından yazılan çocuk hikâyeleri, çatışmaları daha gerçekçi ve yapıcı bir biçimde tasvir eder.

Reklamların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Bir genelleme yapacak olursak 8 yaşından küçük çocukların çoğu reklamların bir ürün satmak olduğunu anlamadıklarını göstermektedir. Televizyonun zararları kısmında bahsettiğimiz gibi reklamın amacını anlamayan çocuğunuzun o reklamda yaşananlar ile ilgili düşündükleri ise olağanüstü güçlerdir.

Çocuklar reklamların ürün satma fikirlerinin bir parçası olduğunu anladığında ise onunla bunun satıcı tarafından oynanan bir oyun olduğunu ve bütçenize göre hareket etmek zorunda olduğunuzu tartışmalısınız. Bunu anlayabilmesi için küçük bir çocukken dahi ona reklamların neden var olduğunu anlatmaya çalışmalısınız. Kimse çocuğunun pasif mal alıcısı olmasını istemez öyle değil mi?

Televizyonun Zararlarından Uzaklaşmak İçin İpuçları

 • Çocuklarınızın TV izlemek için harcadıkları zamanı, günde 1 ila 2 saatlik kaliteli programlama ile sınırlandırın.
 • Televizyonları çocuk yatak odalarından çıkarın.
 • 2 yaşından küçük çocukların televizyon izlemesini engelleyin ve konuşma, oynatma, şarkı söyleme ve birlikte okuma gibi daha etkileşimli etkinlikleri teşvik edin.
 • Çocukların ve ergenlerin izlemekte oldukları gösterileri sizde izleyin. Programların çoğu bilgi verici, eğitici ve şiddet içermeyen veya yardım, özen ve işbirliği gösteren programlar olmalıdır.
 • Çocuklarla birlikte televizyon programlarını izleyin ve içeriği tartışın.
 • Haftalık bir görüntüleme limiti ayarlayın. Haftanın başında, onayladığınız programları çocuğunuzun seçmesini sağlayın.
 • TV’yi yemek zamanları ve uyku saatleri gibi belirli zamanlarda kurallara aykırı hale getirin.
 • Çocukların ebeveynlerinden öğrendiklerini unutmayın. Çok fazla TV izlerseniz, televizyonun zararlı sizin içinde geçerli olacaktır. Ve çocuğunuz sizi örnek alacaktır.
 • Çocuğunuzla neyin gerçek olduğunu ve televizyonda neye inanmanız gerektiğini tartışın.
 • Televizyonun, fantezi oluşturmak için dublör oyuncuları, kamera zumlarını, rüya dizilerini ve canlandırmayı nasıl kullandığını açıklayın.
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.