Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Çocuğunuzun Harçlık Kazanmasına İzin Verin

02.02.2019
Çocuğunuzun Harçlık Kazanmasına İzin Verin

Çocuğunuza harçlık verirken onun bunu kontrol edemediğini mi düşünüyorsunuz? Para yönetimini sağlamasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Ben kendi çocuklarıma parayı yönetebilmeleri konusunda defalarca konuştum fakat başarılı olamadım. Bununla ilgili babalarını ve kendimi suçladığım uzun zamanlardan sonra yeni doğan çocuğum için parayı kazanmasının gerekli olduğunu bu yöntemle öğrettim.

Ailenizde Harçlık Kazanmanın Yolu Nedir?

Evet, yanlış duymadın harçlık aslında kelime anlamıyla karşılıksız verilen paradır. Bizde hep çocuklarımıza böyle davrandık. Aslında onlar iyice büyüyüp kendi parasını kazanmaya başladıktan sonra hayatın zorluklarını anlayabilecekler.

REKLAM ALANI

Peki, onlar büyüyünceye kadar daha kontrollü olmalarını sağlamanın yolu nedir? Bu neden mi gerekli çünkü her zaman aynı koşullarda yaşayamayabiliyoruz. Ya da onun gereksiz harcamalar yapması bizi üzebiliyor. Büyünce de böyle davranma olasılıkları artabiliyor. Bunun gerçekten neden gerekli olduğunu kelimelerimizle değil hislerimizle anlatabiliriz diye düşünüyorum.

Bazen bir çocuğuma harçlık verebilmek için eksi bakiyelerimi kullandığımı biliyorum. Onları reddetmek istemediğimden ya da kabul etmeyişimin çocuğum tarafından yanlış anlaşılmasından dolayı bu mecburiyete giriyordum. Sonra ise bunun çok kolay bir yolu olduğunu keşfettim. Çocuklarım yapacakları bir iş sayesinde harçlık kazanabiliyorlar. Üstelik hem görevlerinin bilincine varıyor hem de artık daha az tüketiyorlar.

Tatile gidince dahi kendi paraları ile tatil bütçemizi aşmadan zevkli ve eğlenceli bir dönem geçiriyoruz.

Çocuklarım İçin En İyi Kazanç İşleri

Meryem odasını temizlemesi gerektiği günlerde bunu yaparsa 50 lira kazanabiliyor. Ya da Volkan babasına araba yıkarsa 50 liralık bir harçlık ediniyor.

Garip geliyor öyle değil mi? Yanlış yaptığımı düşünüyordum. Fakat onların bunu benden daha kolay benimsediğini görünce mükemmel bir iş başardığımızı söyleyebilirim.

Para yönetimini kazandılar. Paranın kıymetini anladılar ve yapılan işlerin zorluğunun farkına vardılar. Sizlere gaddar olmanızı tavsiye etmiyorum. Onlar okula giderken yine kendi harçlıklarını kullanabilirler. Fazladan ödemede yapabilirsiniz. 🙂 Ancak arkadaşlarına doğum günü hediyesi almanın zorluğunu farketmeli ve makul ücretler ödemeyi bilmeliler.

Evinizdeki herhangi bir şey için çocuklarınızın yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için onlara küçük harçlık ödemesi yapmanız hem işinizi hafifletecek hem de çocuğunuz artık bunları yapmak için sizden istekte bulunacak. Bütün bunları yaparken sorumluluk bilincini de kazanacaklar.

Para yönetimi konusunda ders niteliğinde başladığımız bu yöntem sonucunda çok olumlu mesafeler katettim. Bir süre sonra kızım ev işlerinde bana yardım ederken parasal bir karşılık beklemediğini söyleyecek kadar olgun davranmaya başlamıştı. İşte size para yönetimi ile ilgili ipuçları:

Çocukların Para Yönetimini Sağlaması İçin 6 İpucu

  • Ne kadar geniş bir aile olduğunuz önemli değil. İsterseniz tatile çıkın, ister alışverişe çocuğunuzun planlarını yapmasına izin verin. Ve bu parasal durumu harçlık kazanarak kontrol etmelerine yardımcı olun.
  • Çocuğunuzla bazı şeyler için ulaşılabilir bütçeler belirleyin. Oyun konsolu satın almak istiyorsa bunun %75’ini ödeyebileceğinizi diğerini biriktirmesi gerektiğini söyleyin.
  • Paranın kazanıldığından emin olun. Daha doğrusu bunu çocuğunuzun kazandığından emin olun demeliyim. Masasını gerçek manasıyla toplamış ve odasını temizlemiş olmalı.
  • Çocuğunuza kesinlikle doğru harcamalar yapması konusunu dikte etmeyin. Pişman olması için harçlık yönetimini doğru algılamasını sağlayacak gereksiz harcamaları yapması bazen iyidir.
  • Çocuklarınız bir şeyden vazgeçince onları satmalarına izin verin. Bu paranın bir kısmını ise hayır işlerinde kullanmasına yardımcı olun. Ya da en sevdiği oyuncağını iyilik için kullanması durumunda en çok istediği şeyi almasına yardımcı olacağınızı söyleyin. Bu ona paranın aslında sadece maddi bir kazanç sağlamadığını gösterecektir.
  • Örnek olun. Sigara içiyorsanız bu sağlıksız ve gereksiz bir harcamadır. Ya da bütçenizi aştıysanız o ruja gerçekten ihtiyacınız yok. Çocuklar iyi bir dinleyici ve taklit edicidir.
REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.