Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Çaydanlık Kireci ve Kararmaları Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık Kireci ve Kararmaları Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık kireci temizleme yöntemleri olan karbonat, limon ve sirkeyi anlattığımız yazımızın sonunda bütün taşlaşmış kireçlerden kurtulacaksınız. 

Çaydanlıklarda kullandığımız sert su kireç oluşumuna neden olduğu gibi, uzun süre kullanılan çaydanlıklar pas oluşumu ve çaydan arta kalan inatçı lekelerle donanmaktadır.

İçtiğimiz çayın en iyi tadı vermesi ve bu kirlerden kurtulmak için çaydanlık kireci nasıl temizlenir bilmemiz gerekmektedir. Bu paslanmaz çeliklerin içinin nasıl temizleneceği ve parlatılacağı ile ilgili bilgileri bu makaleden öğrenebileceksiniz.

REKLAM ALANI

1. Karbonat Yöntemi İle Çaydanlık Kireci Temizleme

Çaydanlık kireci temizleme ile ilgili iki farklı yöntem kullanılabilir. Karbonat ve sirke temizlik için kullanacağımız temel maddeler olacak.

Karbonat pasta ve poğaça gibi yiyeceklerde kullanılabildiği gibi temizlikte de kullanılmaktadır.

Üstelik kötü kokuları da gidermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda elektrikli su ısıtıcıları ve kireçlenen diğer paslanmaz çelik ürünlerimiz içinde bu yöntemi kullanabiliriz.

Paslanmaz Çelik Çaydanlıkların İçi Nasıl Temizlenir
Paslanmaz Çelik Çaydanlıkların İçi Nasıl Temizlenir

Çaydanlık Temizliği Yaparken İhtiyacımız Olacak Malzemeler

 • Karbonat
 • Su
 • Yumuşak bezler
 • Demlik ucundan girebilecek bir fırça
 • Ovalama fırçası

Karbonat ile Çaydanlık Temizlemenin 5 Püf Noktası

 1. Bir fincan karbonatı çaydanlığa döküyoruz.
 2. Çaydanlığa su ekleyip, kaynamasını 10 dakika kadar bekledikten sonra ısıtıcının üzerinden alıp, fırça yardımıyla çaydanlığımızın içini hafifçe ovalıyoruz.
 3. Demliğin ucundan girebilecek bir fırça ile o bölgeyi de temizlememiz faydalı bir adım olacaktır. Bu aşamada kendimizi yakmamaya dikkat etmeliyiz. Sıcak suyun karbonat ile birlikte yakıcılığı artmaktadır.
 4. Eğer lekelerin tam olarak geçmediğini görürsek, kaynamış suyun çoğunu döküp altında sadece bir miktar bıraktıktan sonra ek olarak içine karbonat döküyoruz. Fırça ile ovalayıp bir macun haline getirmemiz gereken karbonat suda çözünürse bir miktar daha eklemekten kaçınmayın. Bu sayede karbonat macun haline geldikten sonra bir aşındırıcı olarak görevini başarıyla yerine getirecektir.
 5. Lekeleri bu yöntemle çıkardıktan sonra normal bir şekilde yıkayıp ılık suyla iyice duruladığımız paslanmaz çelikler ve ısıtıcılar temizlenerek kireçten ve kirlerden arınmış olacaktır.

2. Sirke Yöntemi İle Çaydanlık Kireci Temizleme

Sirke genel temizlik, leke ve pas çıkarmak konusunda kullanabileceğimiz iyi bir temizlik ürünüdür. Kireç ya da mineral tortuları içinde kullanabileceğimiz sirke çaydanlık kireçlerini temizlemede de bize yardımcı olabilir.

Sirkeyi demlik ve ısıtıcı gibi ürünlerde temizleme amaçlı kullanacaksak bilmemiz gereken çok önemli bir durum vardır. Sirke buharları çok güçlü olabilmektedir, bu yüzden çaydanlık temizliğinde kullanacaksak alanı havalandırmalıyız ya da fanın açık olduğundan emin olmalıyız.

Sirke İle Temizlik İçin Kullanacağımız Malzemeler

 • Beyaz sirke
 • Su
 • Mikrofiber yumuşak bezler

Sirke İle Çaydanlık Temizlemenin 5 Püf Noktası

 1. Çaydanlığınıza ya da ısıtıcınıza eşit miktarlarda su ile sirkeyi karıştırın.
 2. Birkaç dakika kaynattıktan sonra, suyun sıcaklığı düştüğünde temizleyeceğiniz malzemenin içindeki suyu boşaltın.
 3. Yumuşak bir bez yardımıyla çaydanlığınızın ya da ısıtıcınızın, kireç oluşan herhangi bir mutfak ürününüzün içini özellikle lekelerin bulunduğu kısmı silin.
 4. Eliniz bu temizleyeceğiniz ürünün içine girmiyorsa biraz pirinç ile birlikte bezi malzemenin kapağını kapatarak elips oluşturacak şekilde çalkalayabilirsiniz.
 5. Temiz suyla tamamen duruladıktan sonra çaydanlık kireci sorunundan kurtulmuş oluruz.

3. Limon İle Çaydanlık Kireci Nasıl Çözülür?

Karbonat ve limon ile çaydanlık kirecini çözebileceğiniz gibi limon tuzunun da temizlik faydasından yararlanabilirsiniz. Limonun parlatıcı etkisi ile karbonatın aşındırıcı gücünü ekleyerek çaydanlık içerisinde oluşan kireç problemini ortadan kaldırın.

 • Kirecini çözmek istediğiniz çaydanlık içerisine 1 paket karbonat ile 1 adet limonu bir kaç parçaya ayırarak suyla birlikte 5 dakika kaynatın.
 • Kısık ateşte bir süre daha bırakırsanız bütün kireçlerin dakikalar içerisinde yok olacağını göreceksiniz.
 • Bir diğer yöntem olan limon tuzunu kullanmak için ise kireç tutan çaydanlık ya da demliğin içerisine dibini kapatacak kadar limon tuzu ekleyip 20 dakika kısık ateşte kaynatmanız gerekiyor.

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir Sorunuza Yardımcı Olacak Ek Öneriler

 • Yüzeyleri çizebilme ihtimali olduğu için sert havlular ve bezler kullanmaktan kaçının.
 • Bu kaynatmaları yaptığınız sırada durulamayı temizlikten hemen sonra eğer bu şekilde davranmazsanız yeni lekelerle tanışabilirsiniz. Ve işlemleri tekrarlamanız gerekebilir.
 • Bu temizlik yöntemlerine ek olarak çaydanlığınızın içini 3/4 oranında suyla doldurup, limon tuzu ve limon suyuyla birlikte 5 – 10 dakika kadar kaynatıp, sonra tamamen soğumaya bırakıp iyice durulayabiliriz.

Çaydanlık ve paslanmaz çelik temizliğinde dış yüzeyler için seyreltilmiş sirke kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak 6 adımda çaydanlık yüzeyini temizleme yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız yazının üzerine tıklayınız.

REKLAM ALANI