Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Buzlukta Mısır Nasıl Saklanır? Mısır Konservesi Yapımı

30.07.2019
Buzlukta Mısır Nasıl Saklanır? Mısır Konservesi Yapımı

Çocuklarımızın çok sevdiği ve sıklıkla salatalarda kullandığımız süt mısır, kış mevsiminde en çok aradığımız yiyecekler arasındadır. GDO’lu ürünler yerine mısır konservesi yaparak ya da buzlukta mısır saklama yöntemleri ile kışa hazırlık yapabiliriz.

Hazır mısır kullanmamak ve yaz mevsiminde her zaman bulabildiğimiz doğal mısırları saklamak adına buzdolabında mısır nasıl saklanır? sorusuna kadınlar olarak cevap aramaktayız.

Kış hazırlığı için mısırı saklamanın bir çok yöntemi vardır. Ben sizlere derin dondurucuda plastik poşet yardımıyla saklayabileceğiniz mısır yönteminin haricinde konserve mısır nasıl yapılır sorunuza da cevap vereceğim.

REKLAM ALANI

Mısır Buzlukta Nasıl Saklanır?

Sizlerde mısır yemeyi seviyor ve sıklıkla kullanıyorsanız, dondurucuda mısır saklama tarifini mutlaka denemelisiniz. Buzdolabında mısır saklamak için şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. Satın aldığınız ya da topladığınız mısır koçanlarını lifleri de dahil olmak üzere temizleyin.
 2. Daha sonra yıkayıp, kaynatarak soğumaya bırakın.
 3. Soğuyan mısırları gövdesine kadar kesip tanelerinin düşmesini sağlayın, bu işlemi her yıl yapmayı düşünüyorsanız bir mısır bıçağı edinebilirsiniz.
 4. Daha sonra buzdolabı poşetlerine azar azar ya da istediğiniz kadar koyarak poşetin üzerine tarih atıp dondurucuda saklayabilirsiniz.
Buzdolabında mısır nasıl saklanır

Mısır Konservesi Nasıl Yapılır?

 • 5 tane 500 gramlık orta boy kavanoz
 • 15 tane mısır
 • 1 çay kaşığı tuz (her kavanoz için)
 • 1 çay kaşığı şeker (her kavanoz için)
 • Kaynamış su

Konserve Mısır Yapımı

 1. Mısırlar iyice yıkanıp temizlenir.
 2. Bıçak yardımıyla mısırlar dikey olarak çiğ bir şekilde kesilir.
 3. İyice yıkandıktan sonra geniş bir tencereye su konulup kaynatılır ve içerisine mısırlar konulup mısırlar yumuşayana kadar yaklaşık olarak 45 dakika pişirilir.
 4. Yeni ve sıcak suda yıkanmış cam kavanozlara mısırlar paylaştırılır, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı da şeker konulur.
 5. Üzerlerine kadar kaynamış su doldurulur ve kavanozların kapakları sıkıca kapatılır.
 6. Başka bir tencerede kaynamakta olan suyun içerisine kavanozlar yerleştirilir ve 1 saat suyun içerisinde kavanozlar kaynatılır ve tekrardan kapaklar sıkıştırılıp tezgâh üzerine ters çevrilir.
 7. Soğutulur ve sonrasında serin bir yerde muhafaza edilir.
 8. Şimdiden hepinize afiyet olsun.

Buzlukta saklayabileceğiniz mısır ve mısır konservesi tarifleri haricinde kışlık menemenlik tarifi içinde ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.