Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Buzdolabında Saklanmaması Gereken ve Çok Daha Hızlı Bozulan Yiyecekler

28.03.2019
Buzdolabında Saklanmaması Gereken ve Çok Daha Hızlı Bozulan Yiyecekler

Buzdolabının yiyecekleri uzun süre koruduğu çoğu besin için doğru olsa da bazı yiyecekler için tam tersidir. Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler.

Buzdolabı icat edilmeseydi et, süt, süt ürünleri ve bir çok yiyeceklerin çeşitlerini evde bulunduramazdık. Aslında bütün toplumların yemek yeme ve alışkanlıklarında bir devrim yaratan ve bütün stilimizi değiştiren buzdolabı modern bir mucizedir.

Yiyecekleri saklamamız için bu kadar önemli olan buzdolabının bu işlevini uzun süre koruması için temizliğine dikkat etmeli ve nasıl temizlenmesi gerektiğini bilmeliyiz.

REKLAM ALANI

Bunun haricinde buzdolabında tazeliğini yitiren ve asla buzdolabına konulmaması gereken yiyeceklerde vardır. Bunları iyi bilmeli ve besinlerden yeterli vitamini almak istiyorsak buzdolabında daha hızlı bozulan yiyecekleri dolabımızdan çıkarmalıyız.

Buzdolabına Koymamanız Gereken Besinler

Sağlıklı tüketim için tüketeceğimiz gıdaların uygun koşullarda saklanmasına özen göstermeliyiz. Bu şekilde yiyecekleri korumak isterken zarar vermek istemeyiz değil mi?

Bunun için buzdolabına koyacağımız yiyeceklere dikkat etmeliyiz. Çünkü buzdolabında daha hızlı çürüyen bazı gıdalar vardır. İşte buzdolabına kesinlikle koymamanız gereken yiyecekler:

 • Sarımsak: Buzdolabına koyulan sarımsak filizlenmeye başlar. Bunu farketmek zor olduğu için yemeklerdeki aroma oranını kaybettiğini fark edince iş işten geçmiş olur.
 • Bal: Bal nasıl saklanır sorusuna doğallığını koruması açısından aşırı soğuktan korumalıyız cevabını verebiliriz. Bu sebepten balı buzdolabına koymuyoruz.
 • Soğan: Soğan buzdolabında saklanır mı? sorusunun cevabı kesinlikle hayırdır. Buzdolabına koyulan soğan yumuşak ve küflü bir hale gelir.
 • Kahve: Kahve buzdolabına konulmaması gereken gıdalar arasındadır. Diğer besinlerin kokusunu emerek kendi tadını ve kokusunu kaybeder. Bu sebepten çekilmiş kahve buzdolabında saklanmaz.
 • Patates: Patatesi en iyi şekilde saklamak istiyorsanız serin ve karanlık bir ortamda tutmalısınız. Buzdolabına koyacağınız patatesler onun yapısını bozarak nişastayı parçalamaya başlar. Ve nişasta buzdolabında şekere dönüşmeye başlar.

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Bazı gıdalar ise sıklıkla buzdolabında sakladığımız ancak böyle yapmamamız gereken gıdalar arasındadır. Doğru bildiğimiz bu saklama yöntemi gıdaların özelliklerini kaybetmesini sağlayabilmektedir.

 • Kavun: Antioksidan özelliğini kaybetmesini istiyorsanız kavunu buzdolabında saklayabilirsiniz. Bunu kimse istemeyeceğine göre kavunu odamızda ya da koltuğun altında saklayıp olgunlaşmasını bekleyebiliriz.
 • Karpuz: Kavun ile aynı özelliklere sahip olduğu için buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler arasındadır. Tabi kesilen kavun ve karpuzu hava almayacak şekilde dolapta muhafaza edebiliriz. Bu ise en fazla 1 – 2 gün olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Ekmek: Bazen ekmeğin bayatlamasını engellemek için buzdolabını kullanabiliyoruz. Bu aslında daha sonra dolaptan çıkardığımız ekmeğin daha hızlı bozulmasına yol açan bir sebeptir.
 • Domates: Yediğimiz domateslerin besin değeri yok denecek kadar azdır. Sadece tat ve aroma olarak kullandığımız domatesi buzdolabında saklamamız halinde daha fazla ölmesine neden olabiliriz. Domatesten istediğimiz tadı alamamamızın en büyük nedenlerinden birisi buzdolabıdır. Bu sebepten domates alırken günlük kullanabileceğimiz kadar almaya özen göstermeliyiz. Bu şekilde buzdolabına koymadığımız domatesler daha sağlıklı olacaktır.
 • Zeytinyağı: Buzdolabında sakladığınız zeytinyağı donar ve içeriğindeki fiziksel değişimler yaşar. Hakiki zeytinyağı kullananlar bilir ki dışarıda bile donmaya müsait olan zeytinyağının buzdolabına ihtiyacı yoktur. Zeytinyağını güneş ışığı almayacak ve cam olmayan bir kapta saklamalısınız.
 • Avokado: Olgun bir avokadoyu satın almak oldukça zordur. Buzdolabında saklanması halinde olgunlaşması geciken bir avokadoya sahip olmak istemiyorsanız dışarıda bulunması daha doğru olacaktır.
 • Acı sos, ketçap: Bu ürünlerde bakterilerin üremesini sağlayan bol miktarda sirke bulunmaktadır. Buzdolabına koymamıza gerçekten gerek yok. Üstelik market raflarında uzun sürelerdir durduğunu hepimiz biliyoruz.
 • Salatalık: Buzdolabında saklanan salatalık daha çabuk pörsümesine ve tazeliğini yitirmesine neden olmaktadır.
 • Çikolata – Fındık Ezmesi: Tadının ve yapısının değişmesine neden olduğu için kahvaltılarımıza eşlik eden bu ürünleri buzdolabında saklamamıza gerek yok.

Bu Besinleri Çıkararak Buzdolabında Yer Açın

Buzdolabında daha hızlı bozulan besinleri öğrendikten sonra, buzdolabında saklanmaması gerekenleri de öğrendik.

Bunların haricinde bir de buzdolabında saklansa da saklanmasa da fark etmeyecek olanlar vardır. Bu besinleri buzdolabından çıkarırsak dolabımızda yer açmış oluruz.

 • Reçel: Reçellerin yapılışının amacı uzun süre korunarak meyvelerden faydalanmasını sağlamaktır. Bu sebepten reçellerin buzdolabında yer yoktur.
 • Un: Çok sıcak olmadığı sürece unların buzdolabında yer yoktur.
 • Elma: Elma ve armut gibi meyvelerin buzdolabında saklanmasına gerek yoktur. Üstelik bu meyveler dışarıda daha çabuk olgunlaşmaktadır.
 • Turşu: Alışkanlıklarımız arasında turşuyu buzdolabında saklamak vardır. Ancak turşu yapılışının amacı zaten yiyecekleri asidik olarak ayarlamak ve buzdolabına gerek kalmadan saklanmasına yardımcı olmaktır.

Yumurta Buzdolabında Mı Saklanmalı?

Buzdolabında saklanması gereken yiyecekler arasında en çok tartışılan besin yumurtadır. Yumurta buzdolabında mı saklanmalı? Yumurta nerede ve nasıl saklanır? gibi sorularla sürekli karşılaşabiliyoruz.

Yapılan araştırmalar yumurtanın dolapta saklanması ile saklanmaması arasında bir fark olmadığını ortaya koydu. Eğer çok uzun süreler yumurtayı saklayacaksanız dolabınızda tutabilirsiniz. Yoksa dolapta yumurtanın yeri yoktur.

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Gülay dedi ki:

  Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler arasında domatesi ilk defa duydum. Şimdiye kadar buzdolabına hep domates koyuyordum bundan sonra koymayacağım. İlk önce saçma olduğunu düşündüm ama biraz düşününce manavlarda felan bile dışarıda duruyor mantıklı demek ki.

 2. Leyla dedi ki:

  Karpuz neden buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler arasında anlamadım ?

 3. Ceren dedi ki:

  Buzdolabına kahve koyulur mu?

 4. Münevver dedi ki:

  Kahve buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler arasında gösteriliyor da acaba kahveyi buzdolabına koyan var mı biraz komik olmuş.

 5. Hilal dedi ki:

  Buzdolabında saklanan yiyeceklerin hızlı bozulduğunu bilmiyordum, teşekkür ederim.

 6. Miyese dedi ki:

  Domates buzdolabında neden saklanmasın ki?

 7. derya dedi ki:

  buzdolabında çok daha hızlı bozulan yiyecekler kadınlar kulubünde biraz farklı yazıyor

 8. Rabia dedi ki:

  buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler için bazı şeyler çok saçma geldi bana

 9. Saliha dedi ki:

  Salatalığı buzdolabında saklamazsak buruşmaz mı?

 10. cemre dedi ki:

  buzdolabında bir tane salatalık sakladım bir tanede buzdolabında salatalık saklanmaması gerektiğini söylediğiniz için dışarıda tuttum. Eğer haftalık sebze alıyorsanız serin bir yerde saklayın salatalığı aylık alanlar için bu yöntem işe yaramıyor.

 11. Pakize dedi ki:

  buzdolabına koyulmaması gereken tek bir şey varsa oda soğan ve patatestir.

 12. Selam dedi ki:

  Senin dediğine uydum domatezleri dışarda bıraktım 2 gunde bozuldu.laf olsun diye paylaş mıyalım lütfen .patatezin dolaba donulmıyacağnı küçük çocuk bile bilir.

  1. byreha dedi ki:

   Hanımefendi sanırım siz haftalık ya da aylık domates alışverişine çıkıyorsunuz. ! kasa domatesin dışarıda günlerce bekletilemeyeceğini de küçük çocuk bilir değil mi? Dikkatli okuduysanız 1 kg 2 kg gibi 2 günlük 3 günlük domates alanlar için buzdolabına koyulmaması gerektiğini belirtmiştik.