Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Kısa Sürede Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Kısa Sürede Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabını temiz ve düzenli tutmak önemlidir. Makalemizde buzdolabı temizliği ve yiyeceklerinizi güvenli tutmak ile ilgili ipuçlarını bulabileceksiniz.

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı mutfağı temizlerken odaklanılması gereken en önemli noktalardan birisidir. Hem çiğ hem pişmiş yiyecek ve içecekleri korumak ve saklamak için kullandığımız buzdolabımızın temiz ve hijyenik olması gerekmektedir.

Buzdolabı temizliği mutfağın diğer alanlarının temizlenmesi kadar kolay değildir. Bazı ürünlerin buzdolabı temizliğinde kullanılmaması gerekmektedir. Bu makalede buzdolabını nasıl temizlemeniz gerektiği ile ilgili ipuçlarını bulabileceksiniz. Pratik ve kısa bir zaman dilimi içerisinde temizliği bitirebilecek ve aynı zamanda buzdolabı temizleyici ürünleri hakkında fikir sahibi olabileceksiniz.

REKLAM ALANI

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları

Buzdolabını temizlerken dikkat etmeniz gereken önemli adımlardan bir tanesi günlük olarak temizlik yapmanız olacaktır. Temiz ve hijyenik bir buzdolabına sahip olmak istiyorsanız dökülen ve buzdolabınızda leke bırakan durumlardan antibakteriyel ya da cam spreyi gibi ürünler kullanarak belirli bir program dahilinde temizlik yapmanızdır.

Bunun haricinde zamandan tasarruf sağlayan bir temizlik programı kullanarak buzdolabınızın temizliği için bazı püf noktaları kullanabilirsiniz.

Buzdolabı temizliği için uygulayabileceğiniz püf noktalar:

  1. Buzdolabındaki ürünleri düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve tarihi geçen herhangi bir şeyin buzdolabında olmadığından emin olun. Küflü yiyecekler diğer maddeleri de kirletebilir, bu yüzden onları temizleyin.
  2. Buzdolabınıza dökülen gıdaları en kısa sürede temizleyin. Dökülen maddeler diğer yiyeceklere damlayabilir ve özellikle “süt ve süt ürünleri” oldukça kötü kokulara neden olabilir.
  3. Buzdolabı temizliği için en önemli durumlardan biri kötü kokulara engel olmaktır. Buzdolabınızın en altında karbonat dolu küçük bir plastik kutu tutun. Karbonat buzdolabındaki güçlü kokuları emer!
Buzdolabı temizliği nasıl yapılır
Buzdolabı temizliği nasıl yapılır

Yukarıda belirtilen durumlar haricinde yıllık olarak 4 – 5 defa buzdolabının genel temizliğini yapmak makinenizden alacağınız verimi arttırmanın yanında daha hijyenik bir buzdolabına sahip olmanızı da sağlayacaktır. Bu temizlikler ile ilgili bazı önemli durumlar vardır akıllarda olan sorulara da cevap verdikten sonra 5 adımda buzdolabı temizliği yapma başlığında buzdolabınızı temizlemenin kolay yollarını öğrenebileceksiniz.

Buzdolabı Temizlerken Çamaşır Suyu Gibi Dezenfektanlar Kullanılabilir Mi?

Dezenfektanlar asla buzdolabında kullanmamanız gereken ürünlerdir. Çamaşır suyunun temizleme özelliği biz kadınları oldukça cezbetse de diğer mutfak temizlik ürünlerinde de olduğu gibi gıda ile teması halinde fazlasıyla olumsuz sonuçlar doğurabilmesi nedeniyle kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Çamaşır suyu gibi dezenfektanlar içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle insanları hasta edebilir.

Buzdolabı Temizliğinde Kullanılan Doğal Ürünler

Buzdolabının içerisinde kullanmak için hangi ürünü kullanmalıyım? sorusunun cevabı ise sirke, kimyasal içermeyen buzdolabı temizleyicileri olabilir.

Benim buzdolabında kullandığım ürün ise “karbonat”. Evet karbonatın yarısını kovamın içerisine döküp yeterli miktarda suyunu ekledikten sonra bütün temizliği bu karışım ile bitiriyorum.

Beyaz sirkeyi ise buzdolabı parçalarından paslanmaz çelik kısımlarının tamamında güvenle kullanıyorum. Sizlerde kullanmak istiyorsanız küçük bir yerde test ederek kullanabilirsiniz.

Derin dondurucu temizliğinde ise buz tutan kısımları kazmanız dolabınıza zarar verebilir. Sirke içeriğinde ki alkol ile bu buzlardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Eğer buzdolabınızda nem sorunu yaşıyorsanız bir kap içerisine “tuz” koyarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Yeni Buzdolabını Temizlemeli Miyim?

Evet. Yeni satın aldığınız buzdolabı pırıl pırıl görünüyor olabilir fakat bu onu temizlememeniz gerektiğini söylemiyor. Gıdaları yerleştirmeden önce hijyenini sağlamalı ve buzdolabınızı temizlemelisiniz. Gözle göremeyeceğiniz zararlı kimyasalları barındırabileceği gibi makine yağı ve fabrika tozlarını da üstünde taşıyor.

Buzdolabı temizliğinde çamaşır suyu kullanmak makinenizin sararmasına neden olur.

5 Adımda Buzdolabı Temizliği

  1. Tüm yiyecekleri buzdolabından çıkarın bu, tüm köşeleri ve ulaşılamayan yerleri temizlemenizi sağlar. Boş bir buzdolabı temizliği hızlandırır ve daha temiz olmasını sağlar.
  2. Buzdolabı çekmecelerini veya raflarını çıkarın ve bulaşık deterjanı ile karıştırılmış ılık suda bekletin.
  3. İçini silmek için ılık su ve bulaşık deterjanı karışımı kullanabilirsiniz. Mikrofiber bir bez ya da yumuşak bir sünger işinizi kolaylaştıracaktır.
  4. İnatçı lekeleri çıkarmak için karbonat kullanın. Herhangi bir temizlik ürünü kullanacaksanız talimatları dikkatlice izleyin.
  5. Buzdolabının fişini çekmek temizlik için doğru bir adım olsa da içerisindeki malzemeleri çıkarıp rafları suda bekletmek uzun sürebileceğinden kesinlikle buzdolabı içerisinde durması gerekenleri bırakıp önem sırasına göre rafları temizlemeniz enerji tasarrufu ve bozulmaların önüne geçecektir.

Buzdolabı temizliği için bu hususlara dikkat ettikten sonra buzdolabına koyulmaması gereken yiyeceklere de bir göz atmanızı öneririm.

REKLAM ALANI