Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bütün Gerçekleriyle Gebelikte Vajinal Kanama

05.02.2019
Bütün Gerçekleriyle Gebelikte Vajinal Kanama

Gebelikte kanama ilk aylarda çok sık görülür. Bu durum bir alarm nedeni olmamasına rağmen siz her durumda hamilelikte kanama durumunu dikkate almalısınız.

Hamilelik sırasında vajinal kanama, gebeliğin ilk üç ayında sıklıkla görülen bir durumdur. Ancak gebeliğin ilk haftalarında yaşanan lekelenmeler çoklukla kanama ile karıştırılmaktadır.

Bu birinci trimester’da yaşanan olası durumu dikkate almalısınız buna rağmen gebeliğin ikinci ve üçüncü tirimester’ında yaşanan kanama çok daha önemli bir komplikasyonun nedeni olabilir.

REKLAM ALANI

Gebelikte Kanama Hakkında Bazı Bilinmesi Gerekenler

 • Gebelikte kanama yaşıyorsanız, daima ne kadar kanamanız olduğunu ya da ne tür bir akıntı yaşadığınızı ölçebilmek için bir ped ve ya astarlı bir külot giymelisiniz.
 • Eğer kanamanız uzun sürüyorsa hamilelikte cinsel ilişkiden uzak durmalı, asla tampon takmamalısınız.
 • Hamilelikte kanama yaşamanız durumunda bir süre gözlem yapmalı ve doktorunuza bu durumun nasıl gerçekleştiğini bildirmelisiniz.
 • Ayrıca olası bir komplikasyon yaşamamak adına aşağıda belirteceğimiz semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız derhal doktorunuza görünmelisiniz.
 • Hamilelikte kanama hamileyken adet görülür mü sorusunu biz kadınlara sordurmaktadır. Ancak bu durumun adet ile ilgili olmadığını şu makalemizde görebilirsiniz.

Hamileliğin İlk Aylarında Kanama

Hamile kadınların yaklaşık %20’si gebeliğin ilk 12 haftasında kanama geçirir.

Hamileliğin ilk aylarında yaşanan kanamaların bir çoğu hamilelikte lekelenme dediğimiz durumun sonucudur.

Bu kanamaların ortaya çıkarabileceği bir çok olumsuz sonuç varken, yarısından fazlası ise “implantasyon kanamasıdır”. Halk dilinde üstüne görme olarak bilinen bu durum fetüs kendisini rahim duvarına yerleştirdiğinde meydana gelmektedir. Hamilelikte kanama dediğimiz ve halk dilinde üstüne görme durumu ilk aylarda bebeğin rahime yerleşmesi iken ilerleyen dönemlerde yaşanması ciddi sorunların işaretidir.

Ayrıca hamileliğin birinci yarısında nedensiz olarak gebelikte kanama yaşayabilirsiniz. Ya da 6 ve 8. haftalar arasında progesteron hormonu salgısının bebeğe teslim edilmesi esnasında oluşan devir teslim kanaması görülebilir. Bu durumda hamilelikte kanama yaşanmasının nedenlerinden biridir. 6 haftalık gebelikte kanama ve lekelenme dediğimiz durum tam olarak bunu işaret etmektedir.

Bu normal olan kanamalar genellikle ağrısız ve sızısız olmasına rağmen gebelikte kanama yaşayanlar yani anne adaylarını paniğe sürükleyebilir. Size böyle bir durumla karşılaşmamak istiyorsanız gebelikte kanama ile ilgili bilgi ve fikir sahibi olmak zorundasınız. Yaşanılacak normal kanamaların haricinde çok daha ciddi olabilecek bazı nedenlerde vardır.

İlk Trimester’da Gebelikte Kanama Nedenleri

 • İmplantasyon Kanaması: Olağan ve gebeliğin ilk haftalarında görülen kanamadır.
 • Plasental Shift Kanaması: Hormon değişimi esnasında görülen kanamadır. Korkulacak bir durum olmamakla birlikte normaldir.
 • Pelvik kavite ve ya idrar yollarındaki bazı enfeksiyonlar,
 • Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra yaşanan kanamalar. Bazı kadınların rahim boyu çok kısa ve hassas olduğu için bu sorunu yaşayabilirler.
 • Düşük tehdidi ve düşük: Gebelikte kanama nedenleri arasında yer alan düşük için detaylı bilgi edinmelisiniz.
 • Dış Gebelik: Gebeliğin rahim dışında bir yerde yerleşmesi durumunda yaşanan kanamalardır. Bu kanama hem karın içine hem de vajinadan dışarıya doğru olur. Şiddetli baş ağrısı ve bayılmalara neden olur.
 • Mol Gebelik: Gebelikte kanama ile birlikte üzüm taneleri gibi parçaların çıkışı gözlemlenebilir.

Gebelikte Yaşadığım Kanama Ne Kadar Ciddi

Hamilelik sırasında yaşanan kanamalar nadir görülen bir durum değildir. Ancak ilk trimester’da yaşanan kanamaların bazısı gebeliğin olağan yaşanan aşamalarıdır.

Gebelikte kanama ağır ya da hafif olmasına, ne kadar sürdüğüne, pembe ya da koyu renkli olmasına ve kanamayı hangi haftalarda yaşadığınıza göre önem arzetmektedir.

Lekelenme dediğimiz kanamalar haricinde ki diğer bütün kanamalar için doktorunuza görünmelisiniz. Lekelenme yaşadığınıza emin olamıyorsanız gebelikte kanamanın ciddi bir durum olduğunu bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Gebeliğin İkinci Yarısında Meydana Gelen Kanamalar

Gebeliğin ilk haftalarında kanama olası bir durumken diğer aylarda bu durum tam tersidir. Gebelikte kanama için milat kabul ettiğimiz 20. haftadan sonra anne adaylarının %4’ünde değişen şiddetlerde kanamalar görülmektedir.

Bu geç kanamaların çoğu fetüsün ya da kadının sağlığını tehdit etmektedir. Hamileliğinizin ikinci ya da üçüncü trimester’ında yaşayacağınız bütün kanamalarda derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Gebelikte Kanama Nedeniniz Çok Ciddi Olabilir

Gebelikte ikinci trimesterda ve üçüncü trimester’ında görülen ağrılı, az ya da çok kanamaların hepsi ciddi bir durumdur.

Bu dönemde yaşadığınız kanamaların nedenleri şunlar olabilir:

 • Plasental Abrupsiyon: doğum öncesi, sırasında plasentanın rahim duvarından uzaklaşmasıdır. Gebeliğin son 12 haftasında meydana gelebilecek bu durumu tüm gebelerin %1’i yaşamaktadır. Kanama, mide ağrısı gibi belirtiler ile birlikte görülür.
 • Plasenta Previa: Bu ciddi ve ağır bakım gerektiren durum her 200 gebeliğin 1’inde görülebilir.
 • Erken Doğum: Gebelikte kanama ilerleyen haftalarda görülürse erken doğum nedeni olabilmektedir.
 • Vasa Previa: Genel anlamıyla plasentadan bebeğe uzanan damarların yırtılıp kanamaya neden olmasıdır. 1000 gebelikten birinde görülebilen durum çoğul gebeliklerde daha sık görülmektedir. Acil sezaryen gerektirebildiği gibi çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Doktorum Kanama Nedenini Nasıl Bulacak

Gebelikte kanama için neyin neden olduğunu bulmak adına doktorunuz:

 1. Hormon seviyenizi kontrol etme,
 2. Vajinal ya da pelvik muayene,
 3. Ultrason taraması,
 4. Kan testi

gibi teknolojik yöntemlerden yararlanacaktır.

Bunun haricinde kramp, ağrı ve baş dönmesi gibi durumları yaşayıp yaşamadığınızı sorarak kanamanın nedenini anlamaya çalışacaktır.

Bazı durumlar gebelikte kanamanın nedenini bulmak zor olabilir. Belirtileriniz çok şiddetli değilse hastahanede bir süre misafir olarak kalabilirsiniz. Bu durum kanamanın nedenini ve ne kadar ciddi olduğunu bulmak için önemlidir.

Gebelikte kanama sorununuzu ciddiye alarak tedavi olmalısınız. Sağlıklı bir bebeğe kavuşmanız dileğiyle.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.