Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bir İnsanın Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır?

08.08.2019
Bir İnsanın Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır?

Doğanın temeli su hayati fonksiyonlarımızı sağlamaya yardımcı olur. Günlük su ihtiyacı için günde kaç litre su içilmeli? Ve günlük su ihtiyacı hesaplama.

Su içmenin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Her insanın su ihtiyacı metabolizmasına göre farklılıklar gösterse de vücudun günlük su ihtiyacının karşılanmaması çok ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır.

Vücudumuzun hayati fonksiyonlarını yerine getirmesi için en önemli ihtiyacı olan su insan vücudunun yaklaşık 2/3’ünü oluşturmaktadır.

REKLAM ALANI

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Günde 6 ila 8 bardak su içmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve bazı hastalıklarla mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

Bunun nedeni tüketilen su miktarı vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olduğu gibi yaşamsal fonksiyonların sürdürülebilmesi içinde önemli olmasından kaynaklanmaktadır. Peki günde kaç litre su içilmeli?

Günde kaç litre su içilmeli
Günde kaç litre su içilmeli

Özellikle yaz aylarında ne kadar fazla su içersek o kadar fazla idrara çıkmanız gerekeceğinden hastalanmamıza neden olan zararlı toksinler idrar yaparken atılır.

Suyun Faydaları ve Görevleri

 • Günlük önerilen oranda su içmek, vücudunuzun Ph dengesini düzenlemenize yardımcı olacaktır.
 • Su aynı zamanda cildinizdeki esnekliği artırmaya yardımcı olur ve genellikle genç yaşlardaki insanlarda akne oluşumunu önler.
 • Cilt sorunlarının bir çoğu havadaki kirletici maddeler gibi dış etkenlerden ve güneş ışınlarından emilen birçok toksin yüzündendir. Bu toksinler sisteminizden idrar yoluyla atılmazsa, kesinlikle cilt problemlerine neden olacak şekilde ortaya çıkarlar. Bu suyun dış görünümümüze de sağladığı faydaya bir örnektir.
 • Su aynı zamanda bir kişinin sağlıklı kilosunu korumasında yardımcı olur. Daha fazla kalori yakmak ve formda kalmak için size daha fazla çalışmanız için gereken gücü verecektir.
 • Özellikle buzlu soğuk su daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Su, ayrıca “aç” hissettiğinizde bir şeyler yemeden önce tüketmeniz durumunda kilo vermenize neden olabilir.
 • Su tüketimi aynı zamanda konsantrasyon becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ve bilgilerin hafızanızda daha fazla kalmasına yardımcı olacaktır. Bunun nedeni çoğunlukla beyninizin yüzde 90 sudan oluşması ve doğru çalışması için suya ihtiyaç duymasıdır.

Günlük Su Miktarını Almazsak Ne Olur?

Bir insanın günde tüketmesi gereken yaklaşık miktarı almaması halinde vücudunda yaşayacağı su kaybı nedeniyle aşağıdaki değişikler meydana gelmektedir.

 1. %5’lik su kaybı sonucunda; Baş ağrısı, yorgunluk ve fiziksel aktivitelerin neredeyse yarı yarıya azalması.
 2. %7’lik su kaynı sonucunda; Fiziksel aktivitenin sürmesi halinde bayılma.
 3. %15’lik su kaybı sonucunda; Ölüm

suyun aslında ne kadar önemli olduğu sadece %15’lik bir su kaybıyla ortaya çıkmaktadır. Peki bütün bunlardan sonra bir günde ne kadar su tüketmeliyiz.

Günlük Kaç Litre Su İçmeliyiz

Günlük su tüketimimizin kaç litreye denk geldiği konusunda farklı değişkenlikler bulunmaktadır. Bir insanın;

 • Yaşadığı koşullar,
 • Fiziksel durumu ve
 • Aktif yaşamına bağlı

durumlara göre değişen günlük su ihtiyacı mevsim koşullarına göre de değişkenlik göstermektedir. Kadın ve erkeğin normal bir yaşam sürmesi ve çok sıcak olmayan havalarda günlük olarak 2 – 2,5 litre kadar su içmesi gerekmektedir.

Özellikle gebe ve emziren annelerin bu miktarı 1 litre kadar daha arttırmaları gerekmektedir.

Kronik böbrek ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin koşullar farketmeksizin 2 litre su içmeleri gerekmektedir.

Yüksek ateş ve ishal durumunda alacağınız su miktarını arttırmalısınız. Özellikle ilerleyen yaşlarda susuzluk hissiyatının farkedilmemesi nedeniyle yaşlı insanların su içmelerini sağlamalı ve sık sık hatırlatmalıyız.

Günlük tüketilmesi gereken su miktarını hesaplamak için şu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

Günlük su ihtiyacınızı hesaplamak istiyorsanız nasıl hesaplandığına dair bazı bilgilere sahip olmalısınız. Çok basit bir formülü olan bu yöntemi hemen uygulayabilirsiniz.

Günlük su ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Güncel Kilonuz X 0,033 = Günlük su ihtiyacınız.

Bir insanın günlük su ihtiyacı ile ilgili bilgileri edindikten sonra limonlu su içmenin faydaları ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

REKLAM ALANI