Kadın Halleri
REKLAM ALANI

Bebeklere Zeytinyağı Verilir Mi ve Sürülür Mü?

05.04.2020
Bebeklere Zeytinyağı Verilir Mi ve Sürülür Mü?

Bir çok anne bebekler kabız olduğunda zeytinyağı kullanıyor. Peki bebeklere zeytinyağı verilir mi ya da cildine sürülür mü?

Kabız Olan Bebeğe Zeytinyağı Verilir Mi?

Zeytinyağının bebeklerde kullanımı çok fazladır. Bir çok anne bebeklerde kabızlık sorunu ile karşılaştığı için yaptığı araştırmalar sonucunda zeytinyağı kullanabiliyor.

Peki, bu ne kadar doğru bebeklere zeytinyağı verilir mi? Zeytinyağının bebeklerde hiç mi zarar bulunmamaktadır. Bütün bunların cevabını detaylıca inceledik.

REKLAM ALANI

İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan zeytinyağı son derece eşsiz bir besindir. Her yararlı gıdada olduğu gibi doğru miktarda ve kararında tüketmek faydalarından en üst düzeyde yararlanmamızı sağlayacaktır.

Yapılan bir çok araştırma anne sütünün ilk altı ay bebeğin tek besin kaynağı olması gerektiğidir. Bu dönemden önce başka gıdalara geçtiyseniz zaten bir çok olumsuzlukla karşılaşmışsınız demektir.

Bu sebepten bebeğinizde ki kabızlık sorunları da had safhaya ulaşabilir. Bu gibi durumlarda bebeğinize zeytinyağı verebilirsiniz. Ancak bu döneme kadar henüz ek bir gıdaya geçiş yapmadıysanız bebeğiniz için zeytinyağı tüketimi uygun olmayacaktır.

Kabızlık problemini gidermek için zeytinyağı tüketilmesi yerine ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebeklere Zeytinyağı İçirilir Mi?

Zeytinyağını bebeklere içirmek yerine mamasına katmayı ya da pürelerin içerisine eklemeyi düşünebilirsiniz. Bebeğiniz 6. ayından itibaren sıvı gıdalardan ilk olarak su ile tanışmaktadır. Su tüketiminin doğru ilerlemesi açısından sadece sıvı olarak bir süre su vermeye devam etmelisiniz.

Zeytinyağını ise püre, mama ve diğer ek gıdaların içerisine karıştırarak vermeniz daha doğru olacaktır. Bir çok uzman bu konuda bebeğe doğrudan zeytinyağı içerilmesini önermemektedir.

Yenidoğan Bebek Cildine Zeytinyağı Sürülür Mü?

Bebeklere Zeytinyağı Sürülür Mü
Bebeklere Zeytinyağı Sürülür Mü

Evet, bebeğinize zeytinyağı sürmek oldukça faydalıdır. Hatta kabızlık için zeytinyağını içirmek yerine sürmek çok daha doğru bir davranıştır. Bir pamuk yardımıyla bebeğinizin poposuna zeytinyağını sürüp altını kapatabilirsiniz. Sonrasında masaj yaparak kakasını yapmasını sağlamalısınız.

Bir diğer merak edilen konu ise yenidoğan bebek cildine zeytinyağı sürülüp sürülemeyeceğidir. Bebeklerinizin cildi oldukça hassastır. Hassas bir cilde zeytinyağı sürmek ise cilde yarardan çok zarar vermektedir.

Kabızlık sorununda olduğu gibi kısa süreli kullanımlarda bir problem çıkarmamasına rağmen uzun süreli ve yenidoğan bebeğe zeytinyağı sürmek çatlaklara ve cildi tahriş etmeye varan zararlar verebilirler.

Bebeğiniz için en ideal yağlar bebek yağı gibi ürünlerdir.

Bebek Mamasına Zeytinyağı Koymak Doğru Mu?

Evet, zeytinyağını direk olarak içirmek yerine mamaların içerisine katmak daha doğrudur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise soğuk sıkım ve kaliteli bir zeytinyağı kullanmak olacaktır.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.